Kangury w grach wideo
Gra jakże o prostym tytule KANGAROO jest pierwszą grą wideo z kangurem a właściwie kangurzycą w roli głównej i chyba w ogóle pierwsza gra gdzie to zwierze występuje. Została wydana w 1982 roku na automaty później przeportowana między innymi na atrari 2600 i jest prostem klonem Donkey Konga a tyle podbnym że zaryzykował bym stwierdzenie że to jest plagiat. Podobnie jak w Donkey Kongu przemieszczamy się po platformach w górę omijając przeróżne przeszkody, walczyć z złośliwymi małpami a naszym celem na każdym poziomie jest uratowanie w tym przypadku swojego dziecka. Trzeba zaznaczyć, ze wersja na automaty i wersja na atari znacznie się od siebie różniły graficznie. Kangurzyca ma na sobie ubrane bokserskie rękawice co jest często powtarzającym motywem. Generalnie jest wiele gatunków z rodziny kangurowatych o wszelakich rozmiarach. Najbardziej znane są chyba są kangur rudy i kangur olbrzymi. Stworzenia te jakże o pięknym, potulnym wygladzie wbrew pozorom potrafią być niebezpieczne dla stworzeń. Potrafią złapać takiego psa i go dusić. Kangury to prawdziwe koksy wśród zwierząt. Są bardzo umięśnione i bardzo wojownicze. Samce pojedynkują między sobą walcząc o samice, kopając i uderzając łapami. Właśnie wizerunek kangura, wojownika, boksera utrwalił się w gravch wideo. Już wiecie skąd te rękawice bokserskie. W drugiej grze w jakiej się pojawił kangur czyli w Sierra championship boxing był przedstawiony jako bokser. Tutaj ten torbacz został sprowadzony do roli jednego z przeciwników, który poza wyglądem niczym się nie wyróznia. W chodzonej bijatyce Streets Rage 3 mamy okazję stłuc na kwaśne jabłko kangura o imieniu Roo ubranego w bokserskie spodenki. Zwierzak nie jest tujedynie przeciwniek. Bowiem autorzy gry pozwalają po przejściu gry zagrać jako dodatkową postacią właśnie Roo. (później również w dlc czwartej części) I czego tan kangur nie potrafi. Skacze niczym najlepszy akrobata, wali z pięści, kopie i zasadza chwyty niczym wrestlingowiec.
Jeśli graliście w serię Tekken to kojarzycie na pewno Rogera, jednego z dostępnych wojowników. Zdecydowanie to jedna znajbarwniejszych postaci tekkena. Roger to genetycznie zmodyfikowany kangur, który potrafi walczyć, skakać bardzo wysoko i bardzo szybko biegać. Był pierwszym kangurem urodzonym w laboratoriach biotechnologicznych Mishima Zaibatsu w ramach programu Kazuya Mishimy mającego na celu stworzenie transgenicznych zwierząt wojskowych. Program był prowadzony przez Mishima Industries i kierowany przez doktora Bosconovitcha. Kazuya później uznał ten eksperyment za bezużyteczną porażkę. Wraz z nieznaną z imienia żoną ma syna Rogera jr., który cały czas przesiaduje w torbie matki. Kiedy Roger zostaje porwany to Roger jr. Postanawia wziąć udział w 5 piątym turnieju króla żelaznej pięści by odnaleźć swego ojca. Cały ten czas nadal przesiadju,ę w torbie matki. Defacto ją gracz steruje. I uwaga mały spoiler. Gdy wygra się kangurzątkiem turniej to wówczas odnajduje swego tatę w nieczynnym laboratorium ale odkrywa, że Roger spędzał czas wylegując się na sofie i oglądając kreskówki, najwyraźniej nie przejmując się swoją rodziną ani obowiązkami ojcowskimi. Roger Jr. jest zszokowany i rozgniewany, widząc, że jego tata odpoczywał, podczas gdy on i jego matka martwili się o niego, i mściwie, jednym uderzeniem przebija go przez dach. Później Roger odbuduje relację rodzinne między innymi poprzez spólne treningi z synem. A warto dodać, że ma swojego dziwnego jaszczurzego klona o imieniu Alex. Warto jeszcze wpsomnieć o Kangashkanie czyli krzyżówce kangura z dinozaurem i z mongołem. A przynajmniej tak to wygląda. Gdy ten pokemon wykluwa się z jaja to od razu z młodym kangashanem w torbie, co całkowicie nie ma sensu. Na samym początku filmiku przedstawiłem kangurzycę jako bohaterkę zręcznościówki/ platformówki. Oczywiście. Nie jest to jedyna platformówka w której możemy tym zwierzęciem.Np. mamy taki tytuł jak Run Roo na systemy IOS gdzie wcielamy się Kangurzycę matkę, która poszukuję swojego porwanego syna. Nie mamy pełniej kontroli nad postacią, bo sama biegnie do przodu a nasza aktywność ogranicza się jedynie do naciśnięcia przycisku skoku w odpowiednim momencie przed przeszdkodą. Oczywiście z poziomu na poziom skomplikowanie przedszkadzajek rośnie a my musimy wykazać coraz lepszą zręcznością. Przejdźmy teraz do serii gier Spyro. W trzeciej odsłonie pod tytyłęm year of Dragon. Po raz pierwszy w Spyro gracze mogli zagrać pobocznymi postaciami. A pierwszą z nich była kangurzyca Sheilla. To kangurzyca o brązowym futrze zamieszkująca miejscówkę Shiela Alp wraz swoimi ziomkami gadającymi Kozłami postanawia pomóc głównemu bohaterowi w zebraniu wszystkich jaj. Wprowadzoną ją do gry by urozmaicić gameplay. Od Spyro różniła się tym, ze potrafiła jednym kopnięciem rozwalać ogromne głazy i skakać na jakieś 10 metrów jak nie więcej, tam gdzie Spyro normalnie nie potrafiłby się dostać. Była drugim grywalnym kangurem wprowadzonym w platformówkach 3D. Drugim?
Ok na koniec zostawiłem sobie jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich postaci O całej żółtej mordzie............ Tak oczywiście mowa tu o Kangurku Kao. Kangurek Kao to dla wielu polskich graczy bohater dzieciństwa. Powstała cała kultowa seria gier z tym bohaterem licząca 4 części w tym jedna wydana całkiem niedawno, bo w 2022 roku. Gracz oczywiście steruje tytułowym kangurkiem, pokonując dosyć liniowe poziomy odkładać z rękawicy bokserskiej (znowu te rękawice) przeciwników i zmieniając przy tym złote monety niewiadomo w sumie po co. Obecnie istnieją wobec gier społecznoiści speedrunerskeij zwłaszcza wokół 2 części gry. Kangurek Kao jest na tyle w Polsce postacią kultową, że przeniosła się na scenę memiczną.
Jako, że nie umiem robić zakończeń. Powiem tylko, że na górze macie jeszce wersję wideo jeśli nie chce wam się czytać.