Vietcong 2
Po udanym i ciepło przyjęty Vietcongu studio Pterodon postanowiło ukazać nam punkt kulimnacyjny wojny wietnamskiej.
25 października 2005 roku wydali swoje ostatnie dzieło Vietcong 2.
Z Historii
Ofensywa Armii Wietnamu Północnego (AWP) i Wietkongu była zaskoczeniem, bowiem nastąpiła w okresie wcześniej zapowiedzianego zawieszenia broni podczas radośnie obchodzonego Nowego Roku Księżycowego. Zarówno Północny jak i Południowy Wietnam zapowiedziały przez radio dwudniowe zawieszenie broni z okazji święta. Wietkong złamał porozumienie, przypuszczając atak właśnie w dniu wietnamskiego Nowego Roku. W języku wietnamskim ofensywa nazywana jest Cuộc Tổng tiến công và nổi dậy (Generalnym Natarciem i Powstaniem) lub też Tết Mậu Thân ( Rokiem Małpy).
Amerykanie spodziewali się wprawdzie, że atak nastąpi na początku 1968 roku, ale przypuszczali, że dotknie on najdalej na północ wysuniętego I Taktycznego Okręgu Korpuśnego. Głównodowodzący, gen.William Westmoreland był wręcz przekonany, że Wietnamczycy uderzą na wielką bazę armi Usa w Khe Sanh. W rzeczywistości oddziały Võ Nguyên Giápa okrążyły Khe Sanh, ale nie było to jedyne miejsce walk.
Hue - czyli najkrwawsze walki podczas ofensywy Tet
Nocą 31 stycznia dwa bataliony Wietkonguostrzelały miasto, zajmując pozycje i oczekując na siły WAL podążające w rejon Huế. Próby ataków na bramy miasta zakończyły się niepowodzeniem i wysokimi stratami wśród atakujących. Pomimo tego amerykańscy żołnierze piechoty morskiej nie byli w stanie powstrzymać naporu wroga, który zajmował poszczególne rejony miasta. Po 2 godzinach walk miasto wraz ze znajdującą się w nim cytadelą zostało zdobyte przez siły północy.
Bitwa o Huế trwała 26 dni. Straty po stronie ARW wyniosły 452 zabitych i 2123 rannych, Amerykanie stracili 221 ludzi a 1584 odniosło rany, w tym Marines: 142 zabitych, 857 rannych. Straty Wietkongu szacowane są na 5000 zabitych i 98 jeńców. Zginęło także 5800 cywilów a piękne niegdyś miasto zamieniło się w ruinę.
Zniszczony most na rzece perfumowej
Kampanie
Rozgrywke zaczynamy podczas wietnamskiego Nowego Roku w burdelu w miescie Hue. Wcielamy się w Daniela Boonea. ( ciekawostka w burdelu spotykamy bohatera pierwszej części gry Stevena Hawkinsa, który topi smutki po zagładzie bazy Nui Peak ) Podczas gry przeżyjemy wszystko co żołnierze armi USA od szturmu na most na Rzece Perfumowej, poprzez odbijanie zakładników, walki na ulicach miasta, ataki na cytadelę z łodzi poruszających sie po Perfumowej rzece aż po szturm na cytadelę. Podczas przedostatniej misji, odblokowuje się w grze druga kampania w której wcielamy się w żołnieża WAL i ukazuje nam jego droge do miasta Hue i jaka motywacja nim kieruje. Kampania USA to 10 misji natomiast, WAL to tylko 4 misje ( wielka szkoda bo sa one bardzo fajne i klimatyczne ).
Mechanika gry
Vietcong 2 niczym nie róźni sie od pierwszej części jest to shooter drużynowy ciut uszczuplony ponieważ nie mamy w tej odslonie zwiadowcy który prowadził nas do miejsc w których znajdowali się wrogowie bo przez zmianę warunków pola walki z dżungli na liniowe i zamkniete korytarze miasta Hue nie był on wogóle potrzebny.
Sam gameplay dużo się nie zmienił strzelamy i wydajemy rozkazy naszym podkomendnym aby dali nam amunicje lub uleczyli nas. Niestety AI kompanów to tragedia,a nasi wrogowie sa wręcz snajperami i jest ich dużo za dużo i wczytywanie save'a będzie bardzo częste.
Bronie
Czesi tym razem też nie zawiedli dostajemy w swoje łapy dużo więcej broni, ich odgłosy sa rewelacyjne, ale niestety w porównaniu do Vietconga jeden wycięto animację zmiany trybu ognia. Np w M16A1 w Vietcongu była animacja przełączenia trybu ognia z pojedyńczego na ciągly i bylo to świetnie zrealizowane tutaj też jest to przełączenie ale bez animacji za to wielki minus.
Muzyka
Nie uświadczymy tutaj licencjonowanych kawalków jak we Vietcongu z 2003 tylko muzyke skomponowana specjalnie pod gre. Może i to nie to samo co w jedynce ale i tak jest klimatycznie.
Grafika
I tutaj dostajemy strzał w twarz gra wygląda w mieście bardzo źle, natomiast w dżungli wyglada o wiele lepiej niż w Vietcong z 2003. Gdyby wykorzystać ten nowy silnik i zrobić grę w pełni dziejącą się w dźungli mogłob byc cudownie a tak wyszło przeciętnie i to do bólu.
Epilog
Niestety Vietcong 2 okazal się porażka i był zarazem gwoździem do trumny studia, które stworzyło najlepsza gre dziejącą się podczas wojny W Wietnamie.
Na tym kończe cykl Wojna w Wietnamie w grach. Uważam iz cykl się udał a najbardziej cieszy mnie prawie 700 odsłon na temat gry 7554, bo uważam go za najlepiej udaną cześc w tym cyklu. Opis z oczu francuskich żołnierzy, a gameplay z oczu WAL. Dla tych co się z nim nie zapoznali link poniżej.
http://www.ppe.pl/blog/37612/6576/7554-glorious-memories-revived.html