Natec Siskin 2: Ergonomiczna myszka biurowa w bardzo atrakcyjnej cenie [Recenzja]
W dzisiejszej recenzji chciałbym wam nieco przybliżyć bardzo atrakcyjną cenowo, myszkę biurową. Takich urządzeń mamy co prawda na pęczki, ale niewielki ich odsetek warty jest w ogóle naszej uwagi. Dzisiejszym bohaterem jest tytułowy Natec Siskin 2, kontynuacja ciepło przyjętej linii tanich urządzeń biurowych producenta. Myszka działa bezprzewodowo, umożliwia łączność z trzema urządzeniami, jest lekka i posiada wytłumione przełączniki, umożliwiając cichą pracę. Największym jednak zaskoczeniem jest jej bardzo niska cena, która na polskim rynku klaruje się na poziomie ~60 zł.
Budowa i wykonanie
Urządzenie otrzymujemy w prostokątnym, tekturowym opakowaniu, skrzętnie opisanym specyfikacją oraz najistotniejszymi funkcjami myszki komputerowej. Wewnątrz kartonika znajduje się tytułowa myszka zabezpieczona torebką transportową oraz instrukcja obsługi w kilku językach, również po polsku. Myszka Siskin 2 została wykonana z dobrej jakości plastiku o lekko szorstkim wykonaniu, znacząco ułatwiającego poprawny chwyt. Urządzenie dostępne jest w trzech wariantach kolorystycznych - białym, grafitowym oraz niebieskim, który zawitał do mnie na czas testów.
Urządzenie zostało dobrze wykonane jak na tę półkę cenową, a jej elementy dokładnie złożone i dopasowane. Nie uświadczymy w niej ostrych krawędzi czy trzeszczącej obudowy. Myszka została tak wyprofilowana, by sprostać podstawowym normom ergonomicznych myszek, z wyglądu bardzo przypominając biurową serię myszek Logitech. Różnica między nimi jest dość spora co prawda, w naszym przypadku najbardziej rzuca się w oczy brak jakichkolwiek materiałów dodatkowych na krawędziach i bokach myszki. Tu możemy liczyć na sam plastik ze specjalnie wytłoczonym wzorem, ułatwiającym chwyt.
Natec Siskin 2 jest myszką stworzoną dla minimalistów, o czym świadczy m.in zastosowanie tylko podstawowych przycisków LPM i PPM, a także skokowego kółka przewijania. Producent zrezygnował z jakichkolwiek przycisków bocznych czy dodatkowych, zwykle umiejscawianych w górnej części obudowy. Cieszy jednak fakt, iż zastosowane przełączniki zostały należycie wytłumione, przez co nie generują niepotrzebnego hałasu podczas wydajnej pracy biurowej.
Spód myszki został wyłożony czterema drobnymi ślizgaczami teflonowymi, które sprawują się bardzo dobrze, dostarczając urządzeniu sporego poślizgu na płaskich powierzchniach. Nakładki są co prawda bardzo małe, ale wystarczające w większości przypadków. Właśnie tu, na dole, producent umieścił najważniejsze funkcje myszki. Poza klasyczną szufladką na akumulator AA (dodawany w zestawie) i odbiornik 2,4 GHz USB, znajdziemy tutaj sensor optyczny oraz dodatkowy przycisk funkcyjny.
Umiejscowiony na górnej krawędzi spodu przycisk, służy do przełączania się między innymi, sparowanymi urządzeniami. Domyślnie myszka działa z dołączonym do zestawu odbiornikiem USB, ale umożliwia również podłączenie bezprzewodowe z dwoma innymi urządzeniami. Parowanie z nimi odbywa się za pomocą protokołu Bluetooth 5.0. Powyżej przycisku znajdują się trzy diody informacyjne z podpisami, informujące nas białym kolorem, z jakim urządzeniem obecnie myszka została podłączona. System jest bardzo prosty w nauczeniu się, ale ze względu na umiejscowienie, bardzo kłopotliwy w sprawdzaniu.
Specyfikacja techniczna
Komunikacja | bezprzewodowa |
Łączność | odbiornik 2,4 GHz USB Bluetooth 5.0 |
Zakres częstotliwości | 2402 MHz - 2480 MHz |
Sensor | optyczny |
Zasięg bezprzewodowy | do 10 m |
Rozdzielczość DPI | 800 - 1200 - 1600 |
Ilość przycisków aktywnych | 3 |
Zasilanie | akumulator 1x AA |
Wymiary | 111 x 74 x 42 mm |
Kompatybilność | Windows 7+ Linux Android Mac iOS |
Pierwsze uruchomienie
Dołączony do zestawu odbiornik 2,4 GHz USB posiada wbudowane sterowniki plug&play, umożliwiające natychmiastowe sparowanie myszki z komputerem posiadającym gniazdo USB w obudowie. Jest to szybki i bezproblemowy sposób na szybkie sparowanie obu urządzeń. W przypadku łączności Bluetooth należy przestawić myszkę na drugi lub trzeci tryb połączenia i wybrać z listy dostępnych urządzeń w laptopie lub komputerze, nasze urządzenie. Przełączanie się między sparowanymi urządzeniami nie należy do problemowych i jest raczej szybkie. Nie spotkałem się z żadnym problemem przez tydzień testów.
Trochę problematycznie producent rozwiązał kwestię związaną z możliwością przełączania się między czułościami DPI. Domyślna czułość myszki wynosi 1200 DPI, ale specyfikacja umożliwia uruchomienie DPi na poziomie 800 oraz 1600. By tego dokonać, należy zastosować kombinację wciśnięcia i przytrzymanie jednocześnie dwóch przycisków - kółka przewijania i prawego przycisku (PPM) przez 5 sekund. Po tym czasie puszczamy przyciski, by móc skorzystać z innej wartości DPI. Ta niestety nie jest w żaden sposób zaznaczona diodą na obudowie, więc musimy się sami domyślać.
Z myszki korzysta się bardzo dobrze, pod warunkiem że będziemy świadomi wyłączenia kilku funkcji dodatkowych. Z myszki korzystałem przede wszystkim w pracy, gdzie i tak w 90% zadań przy montażu filmów, operuję na skrótach na klawiaturze. Ogólnie myszka spełniła swoje zadanie jako podstawowe narzędzie do przeglądania treści w internecie i przewijania poradników oraz dokumentów. Łączność z trzema urządzeniami, znacząco ułatwiły mi pracę z komputerem PC (odbiornik), laptopem (BT) oraz tabletem Lenovo (BT). Odpowiednie skonfigurowanie łączności bezprzewodowej było dość proste i niewymagające dodatkowej wiedzy z zakresu informatyki, co jest oczywiście na duży plus.
* - Egzemplarz do recenzji otrzymałem od producenta :)