Niedrogi radioodbiornik z DAB+. Sharp DR-430 Tokyo [Recenzja]

BLOG RECENZJA
749V
user-77951 main blog image
lordjahu | 31.01.2023, 16:52
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

Pod koniec zeszłego roku na półkach sklepów z elektroniką ukazał się nowy odbiornik radiowy marki Sharp. Poza tradycyjnym odbiorem radia FM wspiera on odbiór cyfrowy DAB+/DAB oraz wyposażony został w możliwość sparowania ze smartfonem jako głośnik Bluetooth. Dziś na warsztacie chciałbym Wam przedstawić niedrogie, uniwersalne radio Sharp DR-430 Tokyo, które przyszło mi testować ponad miesiąc.

Digital Audio Broadcasting (DAB) to nowoczesny sposób na przekazywanie audycji radiowych względem tradycyjnej transmisji radiowej FM. Zapewnia ona o wiele lepszą jakość dźwięku oraz możliwość przekazywania krótkich informacji, np. zdarzenia pogodowe, alerty. W Polsce wprowadzono emisję cyfrową w standardzie DAB+ w październiku 2013 roku i od tego czasu sygnał ten bardzo mocno się rozwinął, wchłaniając coraz więcej rodzimych stacji radiowych. Urządzenia korzystające z nowego standardu niedługo zresztą zastąpią analogowe radia FM, najpóźniej do 2030 roku. Już teraz na specjalne do tego przygotowane urządzenia, docierają powiadomienia kryzysowe przekazywane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w formie infografiki lub prostego tekstu. By jednak mieć dostęp do takiej funkcji, należy zakupić kompatybilne urządzenia, dla przykładu takie, które chciałbym dziś zaprezentować.

Skromnie i prosto

Urządzenie otrzymujemy w utwardzonym kartoniku opisanym po brzegi informacjami producenta, dotyczącymi zastosowaną specyfikacją techniczną, opisem najważniejszych funkcji oraz notką w kilku językach. Wnętrze kartonika zostało zabezpieczone dwoma utwardzonymi formami, na których spoczywa opakowany folią głośnik z akcesoriami dodatkowymi. Chroni on urządzenie w transporcie przed uszkodzeniem czy zamoczeniem przez czynniki zewnętrzne. W skład zestawu wchodzi radioodbiornik, dokumentacja oraz zasilacz z dwoma wymiennymi końcówkami - europejską oraz angielską.

Tytułowy zawodnik należy do grupy wagi lekkiej, gdyż jego waga nie przekracza ~560 g. Pod względem wykonania, został on utrzymany w eleganckiej i stonowanej obudowie o wymiarach 105 x 171,5 x 110,5 mm. Wiodącym materiałem wykończenia jest matowe tworzywo sztuczne o szaro-czarnej kolorystyce. Na froncie znajduje się dwukolorowy wyświetlacz w grubej, czarnej ramce, zabezpieczony materiałową szybką. Poniżej znajdziemy głośnik o mocy 5 W (RMS) oraz wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm. 

Z tyłu natomiast znajdziemy odpinaną i wysuwaną antenę do odbioru stacji radiowych i cyfrowych oraz wejście zasilacza. Spód urządzenia został zabezpieczony czterema gumowymi nóżkami, uniemożliwiającymi samoczynne przesuwanie się urządzenia na płaskich powierzchniach. W górnej części odbiornika producent zastosował pokrętło sterowania głośnością, pełniące również funkcję przycisku. Tuż pod nim znajdują się przyciski funkcyjne odpowiadające za: zasilanie, wybór zaprogramowanej stacji, przeskakiwanie między stacjami, menu oraz trzy przyciski zapisanych stacji podręcznych.

Radioodbiornik ten umożliwia zapisanie we wbudowanej pamięci do 20 wybranych stacji cyfrowych (DAB/DAB+), a także tyle samo analogowych (FM). System operacyjny wspiera 7 języków, a na wyświetlaczu ustawimy datę, godzinę, alarm oraz przyciemniany wyświetlacz LCD (tryb oszczędzania energii).

Specyfiakcja techniczna

Model SHARP DR-430
Dwięk mono
Moc 5 W (RMS)
Pamięć 20 stacji DAB+/DAB
20 stacji FM
Łączność Bluetooth od 2,4 GHz do 2,480 GHz
Łączność fal radiowych DAB, DAB+: DAB Pasmo III, od 174 MHz do 240 MHz
Łączność FM od 87,5 MHz do 108 MHz
Funkcje dodatkowe radio z RDS,
dwa alarmy,
wbudowany zegar,
wyłącznik czasowy,
automatyczne strojenie
automatyczne ustawianie godziny i daty
Zasilanie

Wejście 100–240 V~, 50/60 Hz, 0,5 A maks.

Wyjście 9 V (prąd stały), 1 A 9W

Wymiary 105 x 171,5 x 110,5 mm
Waga 560 g

Wstępna konfiguracja

Przy pierwszym uruchomieniu należy przeprowadzić proces konfiguracji urządzenia. Ustawiamy wtedy język interfejsu systemowego, godzinę, datę oraz rodzaj podświetlenia. Konfiguracja ta jest łatwa i szybka. Następnie przeprowadzamy proces wyszukiwania stacji radiowych i cyfrowych, ewentualnie programując je w wybranych przez nas wariantach profilowych. Lista stacji DAB jest przechowywana w pamięci urządzenia, więc wyłączenie i ponowne uruchomienie radia, nie usuwa ich. 

Pod względem łatwości użytkowania, radioodbiornika Sharp nie pozostawia złudzeń - wstępna konfiguracja oraz wyszukiwanie sygnałów jest banalnie proste. Gdy zechcemy nieco bardziej pogrzebać w ustawieniach i wywołać funkcje zaawansowane, potrzebne będzie wsparcie instrukcji obsługi. Po kilku minutach zabawy, szybko pojmiemy specyfikę urządzenia oraz zastosowanie przycisków funkcyjnych na tyle, że będziemy w stanie szybko zaprogramować pozostałe stacje. Gdy jednak mamy zamiar dać komuś taki sprzęt w prezencie, np. osobie starszej, warto ją wyręczyć i wstępnie zapisać najważniejsze stacje radiowe.

Dzięki falom cyfrowym możliwe jest wyświetlanie powiadomień oraz informacji na czarno-białym panelu LCD. Podczas słuchania podcastów radiowych wyświetlają się na nim informacje o rodzaju stacji, parametrach czy czasie, ale również ekran ten umożliwia otrzymywanie ważnych komunikatów pogodowych. Wbudowany, podwójny alarm, umożliwia przypisanie do konkretnych zdarzeń sygnału dźwiękowego. Osługa budzika należy do bardzo prostych, gdyż opiera się na 6 krokach:

1 Godzina / minuty alarmu
2 Czas trwania (1, 5, 15, 30, 60 minut)
3 Źródło dźwięku (budzik / DAB / FM)
4 Częstotliwość (codziennie, poszczególne dni)
5 Poziom głośności
6 Budzik (wł. / wył.)

Jakość dźwięku

Zwykle tego typu urządzenia, posiadające dość słabą moc wyjściową (5 W) nie mogą pochwalić się dobrym brzmieniem. Niemniej jednak w tym przypadku radioodbiornik Sharp DR-430 Tokyo radzi sobie całkiem dobrze. Wbudowany system basu, znacząco podbija odtwarzany materiał dźwiękowy, nadając mu ciepłego, dyskotekowego brzmienia. Jeden głośnik dobrze radzi sobie także z odtwarzaniem dźwięku w dużych pomieszczeniach. Na duży plus należy zaliczyć odtwarzanie muzyki, audycje radiowe jak zresztą audiobooki.

Łączność bezprzewodową nawiązujemy za pomocą Bluetooth w standardzie 5.0. Możemy w ten sposób przesyłać bezprzewodowo utwory muzyczne, podcasty czy też skorzystać z głośnika niczym z donośnego dyktafonu. Możemy również skorzystać ze złącza AUX, umożliwiającego podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku za pomocą kabla jack 3,5 mm.

Szczerze spodziewałem się, że w tym modelu producent zastosowałby jakieś konkretne ogniwo, umożliwiające działanie bezprzewodowe, bez wymaganego kabla zasilającego. Jestem zdania, że w ten sposób byłoby to radio idealne, skrojone na wypady ze znajomymi lub na działkę, poorać pomidory w rytm rockowego radia. 

* - Egzemplarz do recenzji otrzymałem od producenta :)

Oceń bloga:
8

Atuty

  • Kompaktowe
  • Lekkie
  • Obsługa DAB+ / DAB
  • Bluetooth 5.0
  • Wejście słuchawkowe
  • Podwójny alarm
  • Proste w obsłudze

Wady

  • Brak wbudowanego akumulatora
  • Antena średnio radzi sobie w zamkniętych budynkach

lordjahu

Radioodbiornik Sharp DR-430 Tokyo to bardzo fajne urządzenie przystosowane do odbioru radiowego FM jak i cyfrowego DAB. Wbudowane oprogramowanie umożliwia zapisanie do 40 stacji w pamięci urządzenia, po pół na radiowe i cyfrowe. Czytelny wyświetlacz LCD umożliwia sprawną nawigację po opcjach systemowych oraz łatwe i szybkie dostosowanie wbudowanego alarmu pod własne preferencje. Cieszy fakt, iż urządzenie jest lekkie i małych rozmiarów a przede wszystkim bardzo porządnie wykonane. Nad wyborem przemawia bardzo intuicyjne sterowanie i możliwości sparowania z urządzeniami mobilnymi za pomocą łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.0, mimo iż urządzenie nie posiada wbudowanego akumulatora. By móc z niego skorzystać, będziemy zmuszeni zabrać ze sobą zasilacz sieciowy, ewentualnie mobilne źródło zasilania. Cena za radioodbiornik nieco spadła od swojej premiery i obecnie można go nabyć za około ~189 zł.

8,0

Komentarze (6)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper