Laptop dla graczy z RTX 4070 na pokładzie! Acer Nitro 16 [Recenzja]

BLOG RECENZJA
2191V
user-77951 main blog image
lordjahu | 24.08.2023, 15:49
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

Podczas blogowania niejednokrotnie miałem możliwość testować laptopy gamingowe linii Acer Nitro. Seria ta reprezentuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości, oferując wysokiej klasy komponenty, zamknięte w dobrze schłodzonej obudowie. Dziś na łamach bloga chciałbym wam zaprezentować laptop Acer Nitro 16 wyposażony w topowy układ graficzny, szybki procesor oraz dysk, który idealnie sprawdzi się do zaawansowanego grania, ale i do pracy na multimediach.

Wysoka jakość wykonania

Na czas testów na warsztat wjechała wydajna bestia, siejąca postrach nie tylko na arenie wirtualnych zmagań bitewnych, ale i przy dość wymagającej pracy filmowca czy grafika. Acer Nitro 16 to dobrze znana nam konstrukcja, która niewiele zmienia się względem równoległych modeli z serii. Urządzenie zostało wykonane z elementów tworzywa sztucznego wysokiej jakości i metalu. Całość została bardzo dobrze spasowana, przez co obudowa nie trzeszczy przy lekkim wyginaniu, a wszystkie elementy są ze sobą spójne i nie odstają. Konstrukcyjnie jest to pierwsza liga i nic nie można jej zarzucić. Trzeba jednak mieć świadomość, że śliskie jak i matowe wykończenie bardzo szybko zbiera odciski palców i tłuste plamy. Należy mieć to na uwadze i co jakiś czas przecierać obudowę ściereczką z mikrofibry. 

Laptop może pochwalić się dużą ilością portów, dzięki którym urządzenie sprawdzi się nie tylko w zaciszu domowym, ale i na wyjeździe. Na lewej krawędzi laptopa znajduje się port Ethernetowy, port USB 2.0, port mikrofonowo-słuchawkowy oraz czytnik kart microSD. Z prawej strony natomiast uzyskujemy dostęp do dwóch portów USB 3.1 oraz Kensington Lock. Tylna krawędź laptopa została wyposażona w HDMI 2.1 oraz dwa porty USB-C 3.1. Nie zabrakło wejścia do ładowarki sieciowej. Przy portach łącznościowych znajdują się kratki wentylacyjne, pod którymi producent zastosował zaawansowany system chłodzenia. Ujścia powietrza znajdują się również w górnej części klawiatury, tuż pod samym ekranem oraz na spodzie laptopa. Tak zaprojektowana obudowa została wsparta przez dwa wentylatory, dwa wloty powietrza, cztery otwory wylotowe i innowacyjne chłodzenie procesora z pastą z ciekłego metalu. Urządzenie ma przez to nie rozgrzewać się do krytycznych temperatur i zachowywać wysoką kulturę pracy.

Otwierając pokrywę obudowy naszym oczom ukaże się 16-calowy ekran IPS o rozdzielczości 2560 x 1600px (2,7K) i odświeżaniu do 165 Hz. Warto dodać, że matryca ta posiada 100% pokrycie palety sRGB, co z pewnością przełoży się na plastykę obrazu i nie tylko. Tuż nad ekranem, w ramce obudowy zamontowana została kamerka do wideorozmów. Laptop został dodatkowo wyposażony w dwa głośniki Stereo, wspierane przez system DTS:X Ultra, zapewniając bardzo dobrej jakości dźwięk. W dolnej części obudowy zastosowano pełnowymiarową klawiaturę z częścią numeryczną. Posiada ona wiele skrótów funkcyjnych, multimedialnych oraz za jej pomocą możemy szybko uruchomić program dedykowany zwiększeniu wydajności urządzenia - NitroSense. Poniżej znajdziemy płytkę dotykową / gładzik multimedialny. Działa on bardzo szybko i sprawnie.

Kwestię wydajności rozwiązano, wyposażając urządzenie w bardzo wydajne podzespoły. W wersji, którą otrzymałem na czas testów można znaleźć mobilne odpowiedniki bardzo wydajnych komponentów - procesor AMD Ryzen 7 7735HS, pamięć RAM 16 GB (DDR5 o taktowaniu 2400MHz), kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4070 oraz 1 TB pamięci masowej SSD. Taka ilość i klasa komponentów wymaga jednocześnie najwydajniejszego systemu zasilania. W trybie oszczędnym uzyskamy bardzo dobre wyniki pracy, ale do trybu największej wydajności lub do bezproblemowego grania w tytuły AAA przyda nam się stałe źródło zasilania. Tutaj z pomocą przychodzi zasilacz sieciowy producenta, który wspiera ładowanie z mocą aż 330 W. Naładowanie pustego ogniwa laptopa za pomocą tak szybkiej ładowarki trwa niecałe dwie godziny

Specyfikacja techniczna

Ekran IPS
16-cali
odświeżanie do 165 Hz
100% sRGB
Rozdzielczość ekranu 2560 x 1600px
Procesor  AMD Ryzen 7 7735HS
Pamięć RAM 16 GB DDR5
Dysk twardy 1000 GB SSD
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4070 8 GB
System operacyjny Windows 11 Home
Łączność WiFi Wi-Fi 6E
Bluetooth 5.1
Złącza

1x USB 2.0
2x USB-C 3.1
2x USB 3.1
1x wejście audio
1x czytnik kart microSD
1x HDMI
1x wejście Ethernet
1x Kensington Lock

Akumulator 90 Wh
Wymiary 2.79 x 36.01 x 27.99 mm
Waga 2.7 kg

Cyferki dla entuzjastów

Zanim przejdziemy do wrażeń z użytkowania po tych kilku dniach testów, przyjrzyjmy się wynikom z programów benchmarkowych. Klasycznie wziąłem na warsztat wydajność procesora, karty graficznej i dysku twardego, skupiając się na sprawdzeniu jak taki zestaw poradzi sobie w pracy jak i zabawie pod znacznym obciążeniem. Poniżej prezentuję wyniki z takich testów:

Wydajność ponad wszystko

Zastosowane w tym modelu komponenty współpracują ze sobą wzorowo, oferując bardzo dobrą wydajność w normalnej pracy oraz przy bardzo dużym obciążeniu. Po wstępnych konfiguracjach systemu operacyjnego przystąpiłem do zaawansowanych testów wydajnościowych. Nie chciałem z marszu robić testów na czystym systemie, więc postanowiłem wpierw zapełnić nieco dysk danymi, by wyniki były najbardziej zbliżone do naturalnych, a nie laboratoryjnych. 

Po przygotowaniu sprzętu do testów, na początek sprawdziłem jego możliwości multimedialne. W tym miejscu chciałbym pochwalić producenta za wbudowany system audio. Nie jest on może najwyższej klasy oferujący dźwięk przestrzenny, ale wbudowane głośniki Stereo radzą sobie bardzo dobrze. Jakość audio wydobywająca się z frontowych głośników, bardzo mocno zbliża się do poziomu soundbara przy telewizorze. Odtwarzanie muzyki czy filmów w takim akompaniamencie dźwięków jest fenomenalnym wrażeniem, szczególnie podczas grania w gry wieloosobowe. To bardzo dobre głośniki w laptopie!

Dobrze spisuje się także zainstalowana nad ekranem 2.1 Mpix kamerka do wideorozmów i dwa ulokowane obok niej mikrofony kierunkowe. Dobra jakość optyki pozwoli nam prowadzić wideokonferencje z innymi użytkownikami Internetu w sposób wystarczający. Nieco gorzej radzi sobie ona przy ustawieniu centralnie pod światło, ale i to można odpowiednio ustawić w korektorze. Zielona dioda sygnalizuje uruchomioną kamerkę, a specjalny czujnik umożliwi sprawne logowanie do systemu, zintegrowane zresztą z systemem IR. Pomijając kwestie wizualne, powinniśmy przeskoczyć do największej ciekawostki, z która wiele modeli laptopów ma największy problem. Mowa oczywiście o systemie chłodzącym. W przypadku zaawansowanego grania na kablu zasilającym, nieważne czy ustawimy tryb wysokiej wydajności, czy tryb gry, musimy się liczyć z mocnym nagrzewaniem obudowy, tuż pod ekranem, w centralnej części. To właśnie w tym miejscu producent umiejscowił kartę graficzną - najgorętszy komponent urządzenia.

W recenzowanym modelu Acer Nitro 16 producent znacząco ulepszył technologię chłodzenia, gdyż grając nawet w bardzo wymagające tytuły lub wykorzystując kartę graficzną przy renderingu, temperatura procesora nie wzrośnie powyżej 70 stopni a czujniki przy karcie graficznej nie wzrosną powyżej 60 stopni. Optymalne chłodzenie w laptopie bardzo szybko schłodzi komponenty, co objawia się minimalnym nagrzewaniem obudowy na froncie jak i na bokach laptopa. Oczywiście przy wylotach powietrza możemy odczuć znaczące nagrzewanie się powietrza, ale na szczęście zostały one tak ulokowane, by ten problem nas bezpośrednio nie dotyczył.  

Laptop Acer Nitro korzysta z dedykowanego oprogramowania NitroSense. Program umożliwia monitorowanie stanu komponentów w urządzeniu, temperatur czy wydajności systemu chłodzenia. Możemy w nim przełączać się między profilami użytkownika, trybami urządzenia, a także samodzielnie dostosować je pod własne preferencje. Z poziomu aplikacji mamy wpływ na wybór odpowiedniego podświetlenia klawiatury, efektu czy natężenia świetlnego. 

Laptop stworzony do wymagających gier!

W przypadku zastosowania docelowego, jakim jest rozrywka elektroniczna, Acer Nitro 16 z kartą graficzną RTX 4070 spisuje się nad wyraz doskonale. Zastosowana specyfikacja pozwala na bezproblemowe uruchomienie większości gier AAA w najwyższych konfiguracjach. Oczywiście zdarzają się przypadki, że nowo wydana produkcja gubi klatki lub powoduje throttling. By temu zaradzić, należy zmniejszyć rozdzielczość do FullHD, co powinno znacząco pomóc w odzyskaniu dodatkowych klatek i upłynnić rozgrywkę. Gdy jednak zechcemy grać na najwyższych ustawieniach graficznych i odświeżaniu ekranu na poziomie 165 Hz, powinniśmy dostać to, za co zapłaciliśmy - wzmożoną wydajność! A tę uzyskamy m.in korzystając z dobrodziejstw architektury NVIDIA Ada Lovelace umożliwiającej nam skorzystanie z rewolucyjnej technologii DLSS 3, znacząco podkręcającej wydajność w grach.

W przypadku zdecydowanej większości możemy uzyskać bardzo dobre wyniki w benchmarkach jak i samej rozgrywce. Komponenty laptopa a w szczególności szybki procesor, karta graficzna, pamięć RAM i dysk SSD wspaniale ze sobą współpracują, co niewątpliwie przekłada się na bardzo dobre wyniki w grach. Dla przykładu uruchomiłem kilka gier na graficznych ustawieniach Ultra, a ich płynność przedstawia się w taki sposób:

Gra Ilość klatek
Cyberpunk 2077 ~94 kl/s
Assassin’s Creed Valhalla ~104 kl/s
Doom Eternal ~93 kl/s
Jagged Alliance 3 ~132 kl/s
Dead Space Remake ~84 kl/s
Dead Island 2 ~71 kl/s
Baldurs Gate 3 ~97 kl/s

Na laptopie Acer Nitro udało mi się odpalić każdą, dostępną na PC grę, którą posiadam w swoich zbiorach. Laptop nie miał problemów z żadnym tytułem AAA, nawet takim, który bardzo mocno obciąża komponenty sprzętowe jednostki do grania. W dużej mierze spędziłem czas na cyfrowych walkach pól bitew w serii Battlefield, ale także usprawniałem mechaniki, w komputerowym porcie The Last of Us. Ogólnie jestem zadowolony z płynności działania laptopa oraz jego wydajności, która może wprowadzić w zakłopotanie nieco uboższe jednostki. W bezprośrednim zestawieniu z moją jednostką stacjonarną PC również o topowej konfiguracji, RTX 4070 wygrywa choćby wsparciem dla technologii DLSS 3, która znacząco zwiększa ilość klatek, nieco mniejszą - ledwo widoczną dla oka - zmianą jakości obrazu. 

* - sprzęt na czas testów został mi udostępniony przez producenta.

Oceń bloga:
11

Atuty

  • Topowe podzespoły
  • Wysoka wydajność
  • Dobre kąty widzenia
  • Dźwięk DTS
  • Wytrzymała obudowa
  • Sprawne chłodzenie
  • Optymalny czas pracy na baterii
  • Podświetlana klawiatura RGB

Wady

  • Duży i ciężki zasilacz

lordjahu

Kolejne testy laptopa dla graczy z serii Acer Nitro 16 dobiegły końca. Urządzenie wyposażono w bardzo wysokiej klasy komponenty, tworząc zaawansowany sprzęt dla graczy. Urządzenie oferuje wysokie osiągi przy dość dobrym chłodzeniu, przez co znacząco wzrasta komfort pracy na tym urządzeniu. Zastosowanie procesora od AMD, karty graficznej od NVIDIA, szybkiego dysku SSD oraz pamięci RAM na DDR5, powoduje, że obok laptopa bardzo ciężko przejść obojętnie. Na tę chwilę największą uwagę przykuwa cena, która na dzień dzisiejszy wynosi aż 9900 zł. Z drugiej strony za wydajność się płaci, tym bardziej mobilną.

9,0

Komentarze (21)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper