Trylogia Sly Cooper
PS2 miało wiele genialnych platformówek - Jak and Daxter od Naughty Dog, Ratchet and Clank od Insomniac Games oraz Sly Coopera od Sucker Punch. Dziś zajmiemy się właśnie trylogią Sly'a.
Sly to platformówka z elementami skradanki stworzona przez studio Sucker Punch, odpowiedzialne za Ghost of Tsushima oraz serię Infamous. Na Playstation 2 zostały wydane trzy części, a czwarta na Playstation 3. Trylogia z czarnulki została później odświeżona na PS3 oraz na Vitę, później pogadamy o tych wersjach. Seria jest słynna ze swojego komiksowego stylu graficznego, czyli posiada cel-shadingową oprawę graficzną, która jak dla mnie, w ogóle się nie starzeje.
Sly Raccoon ( w Ameryce ,,Sly Cooper and the Thieves Raccoonus'' ), 2003 rok.
Gra opowiada o szopie złodzieju imieniem Sly, który postanawia odzyskać rodową księgę z rąk bandytów. Pomagają mu jego przyjaciele - żółw Bentley oraz hipopotam Murray. Gra to typowy platformer - skaczemy, zbieramy monety, klucz, butelki ze wskazówkami, które pomagają otworzyć sejfy z kartami od księgi, gramy w minigry oraz walczymy z bossami. W grze unikamy wykrycia przez różne zabezpieczenia, korzystamy z otoczenia, wspinamy się itd. Mechanika zdrowia to życia, które zbieramy, nie mamy paska zdrowia, ale zbieramy podkowy, by uniknąć śmierci. Odwiedzamy takie lokacje jak Paryż, Amerykę lub Chiny. Gra ma bardzo ładną grafikę, ładne cutscenki, dźwięk jest bardzo dobry, a grywalność wysoka.
Sly 2: Band of Thieves, 2004 rok.
Rok później wydano sequel szopa złodzieja. Gang Coopera chce odzyskać części ostatniego bossa z jedynki, więc włamują się do muzeum, gdzie owe części są. Dowiadują się, że zostały skradzione przez Gang Klaww, więc planują je odbić za wszelką cenę, zanim dojdzie do katastrofy. Część ta jest rewolucją dla serii, ponieważ możemy grać nie tylko Sly'em, a Bentleyem, który posiada masę gadżetów, i Murrayem, który jest mięśniakiem w grupie. Dodatkowo, światy mają duże huby, skąd wybieramy misję, zbieramy butelki ze wskazówkami lub skarby, które sprzedajemy w Thiefnecie na pieniądze na ulepszenia dla postaci. Sly może okradać strażników z ich oszczędności i zdobyć małe wartości. W grze misje wyglądają jak przygotowania do napadu w Grand Theft Auto V. Najpierw robimy pomniejsze zadania, a następnie przeprowadzamy napad i walczymy z bossem. Epizody dzieją się w Paryżu, w Indiach, w Pradze oraz na Kanadzie. Gra jest lepsza od jedynki, widać lepszy postęp w grafice, lepsze cutscenki, voice-acting oraz bardzo dobrze wykonaną muzykę.
Sly 3: Honour Among Thieves, 2005 rok.
Rok później i domknięcie trylogii nastąpiło. Tym razem główny bohater chce dostać się do rodowego sejfu Cooperów, lecz znajduje się na wyspie dowodzonej przez Dr. M, który był przyjacielem ojca Sly'a, ale pragnie sam dostać się do sejfu. Więc Sly wraz z Bentleyem i Murrayem postanawiają rozszerzyć gang o nowych członków, którzy pomogą w napadzie na wyspę. Rozgrywka się nie zmieniła względem poprzednika, nadal to jest platformówka z elementami skradanki i to cieszy. Przygotowania mamy teraz do specjalnych operacji. Jest dużo minigier, możemy grać innymi postaciami i w sumie to tyle. Wycięli jedynie butelki ze wskazówkami. Nowością jest za to fakt, że nasza trójka może okradać strażników, poprzednio jedynie Sly to robił. Możemy też powtarzać zadania i wykonywać wyzwania. Widać, że grafika zyskała bardzo - jest kolorowa ( widać to w remasterze ). Dźwięk bardzo dobry, voice-acting, lepsze cutscenki.
Remastery
Trylogia wyszła na PS3 i PS Vitę. Na PS3 podbito rozdzielczość do 720p i mamy płynną rozgrywkę jak na PS2. Jest to bardzo dobrze zrobiony remaster bez jakichkolwiek problemów. Na PS Vita gra wygląda również ładnie, chodzi płynnie i jest w pełni grywalny na handheldzie. Dodatkowo wbicie platyny jest bardzo proste. UWAGA: Remastery posiadają Cross-buy ( czyli jak kupisz na PS3, to masz na Vicie za darmo, a jak na Vicie kupisz, to za darmo na PS3 ).
Sly to genialna seria platformówek, które polecam każdemu graczowi. Gry są długie, można łatwo zdobyć platynę i ogólnie spędzić miło czas. Warto kupić nawet dziś!
W PS Store
Cena jednej gry: 42 zł
Cena wszystkich części naraz: 99 zł