Brigandine: The Legend of Forsena - opis gry
Brigandine: The Legend of Forsena jest turową grą strategiczną wyprodukowaną przez japońskie studio Hearty Robin na PlayStation. Jej zlokalizowana wersja ukazała się tylko w USA. Dwa lata po premierze do sprzedaży trafił remake o podtytule Grand Edition wzbogacony o wiele dodatków i usprawnień.
Mimo silnego nacisku na historię w wielu innych grach tego typu, w Brigandine fabuła jest po prostu pretekstem do podejmowania dalszych działań. Akcja dzieje się na tytułowym kontynencie Forsena. W jednym z tamtejszych państw dochodzi do zamachu stanu. Gracz wybiera reprezentanta jednego z sześciu krajów, starając się następnie podbić całą piątkę i zaprowadzić pokój.
Postać, którą sobie wybieramy to rune knight. Tego rodzaju podopieczni to w Brigandine dowódcy oddziałów w skład których wchodzą potwory (maksymalnie sześć). Lider może zmieniać profesje (działają na zasadzie papier-nożyce-kamień; każda ma swoje plusy i minusy wobec innych) po spełnieniu pewnych warunków i cechują go statystyki charakterystyczne dla tytułów RPG; potwory nie posiadają tej możliwości, lecz mogą ewoluować w nowe, potężniejsze formy.
Rzecz polega na tym, by przeprowadzać ataki na zamki wroga i podbić je wszystkie. Gameplay dzieli się na dwa istotne segmenty: Preparation i Battle. W tym pierwszym, jak można się spodziewać, przygotowujemy się do nadchodzących bitew. Możemy wówczas poprzenosić wojska w inne miejsca, przyzwać więcej potworów (dzięki manie), albo zadbać o rozwój poszczególnych jednostek. Do dyspozycji oddano nam także opcję Quest - bierze w nim udział rune knight. Są to losowe zdarzenia, które mogą wpłynąć na postacie pozytywnie bądź negatywnie. Uczestnicy tych zajęć nie są dostępni przez jakiś czas.
Same starcia przypominają trochę te z bardziej znanych gier, np. Final Fantasy Tactics lub Fire Emblem. Mapy składają się z sześciokątów - jeden podkomendny okupuje jedno takie pole. Podczas stosownej kolejki przejmujemy nad nim kontrolę, mogąc wykonać jakiś ruch/czynność. Brigandine wyróżnia m.in. taki element, jak rune area, obszar poza którym potwory są słabsze i można je łatwiej pojmać. Warto mieć to na uwadze, gdyż pokonany potwór znika na zawsze. Istotna jest także efektywność - atakująca strona musi zdobyć zamek wroga w ciągu trzynastu kolejek. W innym wypadku gra zmusza ją do podjęcia odwrotu.
Jak wspomnieliśmy na wstępie, dwa lata po premierze podstawowej wersji ukazała się Grand Edition (tylko w Japonii), wprowadzając mnóstwo zmian w rodzaju multiplayera dla sześciu osób, animowanych cut-scenek, ostatniego bossa i masy systemowych usprawnień.
Komentarze (8)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych