Lair - opis gry
Lair to gra akcji wydana w 2006 roku na PlayStation 3. Jej stworzeniem zajęło się studio Factor 5, które ma w swoim portfolio takie tytuły jak seria Star Wars: Rogue Squadron. Gracz wciela się tutaj w jeźdźca smoków, którego zadaniem jest walka z wrogimi wojskami, jakie atakują jego kraj.
Fabuła Lair koncentruje się na konflikcie, jaki rozgorzał pomiędzy dwiema cywilizacjami charakteryzującymi się zupełnie odmiennym stylem życia. Podczas gdy Mokai niszczą środowisko w imię postępu technologicznego, tak zwani "Asylians" żyją w zgodzie z naturą. Głównym bohaterem gry jest Rohn, czyli wspomniany smoczy jeździec, który ma szansę spojrzeć na tę wojnę z obu perspektyw i dokonać wyboru co do strony barykady, po której ostatecznie stanie.
Lair doskonale wpasowuje się w dotychczasowy dorobek twórców, pozwalając graczom dosiadać uskrzydlonych jaszczurów. W trakcie rozgrywki mamy okazję wykorzystać umiejętności tych nietypowych wierzchowców w walce z hordami przeciwników. Starcia toczą się zarówno w powietrzu, jak i na lądzie, gdzie gracz ma okazję nie tylko zabijać setki jednostek piechoty, lecz także uczestniczyć w oblężeniach miast, gdzie niszczy potężne machiny bojowe. W celu zregenerowania energii życiowej możemy natomiast rozkazać smokowi pożywić się obecnymi na placu boju ludźmi.
Główną cechą gry jest jednak walka w przestworzach. Produkcja robi użytek z technologii SixAxis i pozwala sterować smokiem przy pomocy wbudowanych w kontroler czujników ruchu. Podczas rozgrywki korzystamy jednak nie tylko z mocy naszego smoka (który potrafi ziać ogniem i strzelać ognistymi kulami), lecz możemy także zmusić bohatera do własnoręcznego rozprawienia się z wrogim jeźdźcem i zrzucenia go z grzbietu dosiadanego gada. Każdy etap kończy się podsumowaniem, w którym nasze działania zostają poddane ocenie. Czasami otrzymujemy wtedy rozmaite bonusy, takie jak na przykład dodatkowa energia życiowa.
Po premierze gry w Sieci pojawiła się łatka oznaczona numerem 2.10, która wprowadziła zmiany w sterowaniu. Dzięki niej gracze mogą sprawować kontrolę nad smokiem także za pomocą gałek analogowych. Stanowiła ona odpowiedź na zarzuty, wedle których sterowanie przy pomocy czujników ruchu jest niewystarczająco precyzyjne i ma negatywny wpływ na wrażenia towarzyszące rozgrywce.
Komentarze (9)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych