Sony wypuszcza czterowarstwową płytę Blu-ray

Podczas gdy konsole tej generacji obsługują oficjalnie raptem dwuwarstwowe płyty Blu-ray, Sony wypuściło do sprzedaży aż 4-warstwową płytę o pojemności 128 GB.
Rosnąca jakość materiałów wideo na Blu-ray, wymusiła na producentach stosowanie 3-warstwowych płyt oznaczanych BDXL, które oferowały pojemność do 100 GB. Jednak i to okazało się niewystarczające.
Sony prezentuje nadchodzące hity. Tytuły z 2018 i 2019 roku na muzycznej reklamie




Sony wprowadziło do sprzedaży 4-warstwową płytę Blu-ray, która oferuje pojemność 128 GB, dzięki czemu jest w stanie pomieścić około 8 godzin materiału w 4K, a według Sony, przy obniżeniu rozdzielczości - nawet 15 godzin.
Płyty BD-R XL przeznaczone na razie są do jednokrotnego zapisu zgodnie ze specyfikacją wersji 2.2, co pozwala na czterokrotnie szybszy zapis niż na zwykłych płytach BD.
Płyty nie są tanie i szeroko dostępne. Kupimy je na razie w oficjalnym sklepie Sony w Japonii, a koszt jednego Blu-raya to $13, co w przeliczeniu daje niecałe 50 złotych po aktualnym kursie walut.
Miejmy nadzieję, że w kolejnej generacji konsol, Sony i Microsoft zdecydują się przynajmniej na trzywarstwowe płyty Blu-ray, dzięki czemu unikniemy sytuacji z jakimi borykamy się aktualnie, w których premierowe łatki są równie duże co gra na płycie.