Gra o tron w liczbach. Jeden z najpopularniejszych seriali w historii
HBO podgrzewa atmosferę przed premierą pierwszego odcinka finałowego sezonu „Gry o tron”. Firma przedstawiła świetne ciekawostki dotyczące produkcji i zaprezentowała konkretne dane dotyczące całego projektu rozwijanego od lat przez stację.
15 kwietnia o godzinie 3:00 nad ranem na HBO i HBO Go odbędzie się polska premiera pierwszego odcinka ostatniego sezonu „Gry o tron”. Widzowie z naszego kraju zobaczą początek historii równolegle z mieszkańcami Stanów Zjednoczonych (światowa premiera).
Przeczytaj recenzję pierwszego odcinka 8 sezonu Gry o Tron
HBO ujawniło dzisiaj zestaw sporych ciekawostek, które mogą spodobać się oddanym fanom serii. Firma zebrała liczby oraz dane – część informacji zostało przedstawionych dopiero dzisiaj.
Grę o tron oglądają miliony widzów na świecie
Serial HBO Gra o tron zadebiutował na antenie 17 kwietnia 2011 roku. Produkcja emitowana jest w 207 krajach i terytoriach, w tym w 194 krajach i terytoriach jest nadawana w tym samym dniu o i tej samej godzinie.
Oglądalność serialu w Stanach Zjednoczonych rosła z każdym sezonem: sezon pierwszy - 9,3 mln, sezon drugi - 11,6 mln, sezon trzeci - 14,4 mln, sezon czwarty - 19,1 mln, sezon piąty - 20,2 mln, sezon szósty - 25,7 mln, sezon siódmy - 32,8 mln.
Producenci Gry o tron sprzedali łącznie 100 licencji uprawniających do emisji serialu. Jest to produkcja, do której prawa były najczęściej kupowane w całej historii HBO.
Zdjęcia do Gry o tron kręcone były w dziesięciu krajach
Zdjęcia do ośmiu sezonów serialu Gra o tron zostały nakręcone w dziesięciu krajach - w Irlandii Północnej, Irlandii, Maroku, na Malcie, w Hiszpanii, Chorwacji, Islandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Szkocji. Ekipa produkcyjna pracowała na 50 planach zdjęciowych w Irlandii - 49 z nich znajduje się na terenie Irlandii Północnej, a jeden w Irlandii.
W Belfaście w Irlandii Północnej znajduje się sześć hal zdjęciowych Titanic Studios, gdzie zbudowano wnętrza zamku Winterfell, Czarnego Zamku, Orlego Gniazda, Domu Czerni i Bieli, Salę Twarzy, Wielki Sept Baelora, salę tronową Wielkiej Piramidy w Mereen i ikoniczną salę tronową w Królewskiej Przystani.
Tysiące ludzi pracowały przy produkcji serialu
W samej Irlandii Północnej na planie serialu pojawiło się 12 986 statystów. Podczas zdjęć do ośmiu sezonów Gry o tron przy produkcji na terenie Irlandii Północnej pracowało 2 tysiące członków ekipy produkcyjnej.
Łącznie, podczas zdjęć do wszystkich sezonów Gry o tron, statyści spędzili na planach w różnych krajach 10 846 dni zdjęciowych.
Producenci serialu współpracowali z 40 studiami grafiki komputerowej z 13 krajów (z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Hiszpanii, Niemiec, Australii, Nowej Zelandii, Irlandii, Chin, Francji, Szwecji i Indii). W siedmiu sezonach serialu zobaczyliśmy 13 250 ujęć z wykorzystaniem grafiki komputerowej.
Czas trwania postprodukcji serialu: sezon pierwszy - 17 tygodni, sezon drugi - 21 tygodni, sezon trzeci - 20 tygodni, sezon czwarty - 21 tygodni, sezon piąty - 22 tygodnie, sezon szósty - 24 tygodnie, sezon siódmy - 30 tygodni, sezon ósmy - 42 tygodnie.
Przy produkcji Gry o tron wykorzystano tysiące kilogramów różnych materiałów
Podczas pracy nad ośmioma sezonami Gry o tron, na potrzeby zdjęć w Irlandii Północnej, wykorzystano 3 748 funtów (1,7 tys. kg) gumy i 1,5 tony metalu, z których wykonano broń oraz 1 300 tarcz. Dodatkowo, na potrzeby produkcji zużyto: 52 tys. worków śniegu z celulozy, 163 ton propanu, 3 tys. opakowań materiałów pirotechnicznych, 4 tys. galonów (15,14 metrów sześciennych) sztucznej krwi, 20 907 świec, 25 mil (40,23 km) lin, 22 966 stóp (7 km) impregnowanego płótna z bawełny, z którego uszyto ponad 330 namiotów oraz 50 mil (80,46 km) materiału na kostiumy. Dział budowy dekoracji wykorzystał: 745 mil (1199,45 km) drewna z recyclingu, 60 tys. arkuszy sklejki, 20 tys. śrub i bolców, 65 tys. toreb gipsu, 1 320 galonów (4,99 metrów sześciennych) kleju do drewna, 1,2 tys. płyt styropianu, tysiąc płyt gipsowych, ponad tysiąc mil (1 609,3 km) kabli, 120 kontenerów starych belek zdemontowanych w magazynach i stodołach na terenie całej Europy.
Charakteryzacja niektórych aktorów trwała wiele godzin
Od dnia rozpoczęcia pracy nad sezonem czwartym zespół ds. efektów specjalnych zużył łącznie 12 421 funtów (5 634,07 kg) silikonu na protezy do charakteryzacji i 1 102 funtów (499,86 kg) materiału pirotechnicznego Coffee Mate. Najwięcej czasu w charakteryzatorni spędzili aktorzy grający dzieci lasu oraz aktor wcielający się w Górę, bo w ich przypadku charakteryzacja trwała aż do siedmiu godzin.
Podczas zdjęć do ośmiu sezonów serialu Gra o tron charakteryzatorzy wykorzystali 12 137 peruk i tresek. Kolor włosów i fryzura Daenerys to efekt trwających ponad dwa miesiące prób z wykorzystaniem siedmiu prototypów peruk.
Podczas pracy nad ośmioma sezonami serialu wydano 19 722 dokumentów podróży, zarezerwowano 68 143 pokojów hotelowych, wydrukowano 1 749 zdjęciowych planów pracy i 243 harmonogramów zdjęć.
Podczas prac nad kolejnymi sezonami główna fotosistka serialu Helen Sloan zrobiła ponad 1,4 milionów zdjęć.
Gra o tron to jeden z najbardziej nagradzanych seriali w historii
Siedem sezonów Gry o tron zdobyło łącznie 132 nominacje do nagród Emmy oraz 47 statuetek Emmy, siedem nominacji do Złotych Globów i jedną statuetkę (otrzymał ją Peter Dinklage), 18 nominacji do Nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów i siedem statuetek, 17 nominacji do Nagrody Krytyków i jedną nagrodę oraz siedem nagród Amerykańskiego Instytutu Filmowego.