ACTA - co to dla nas oznacza?

Gry
5626V
ACTA - co to dla nas oznacza?
Radek Karmowski | 21.01.2012, 14:45

ACTA - Anti-Counterfeiting Trade Agreement, to międzynarodowe porozumienie w sprawie walki z naruszeniami własności intelektualnej. Jest to odpowiedź Unii Europejskiej na amerykańskie ustawy SOPA i PIPA, mające na celu cenzurowanie zawartości w sieci oraz inwigilację jej użytkowników.

ACTA - Anti-Counterfeiting Trade Agreement, to międzynarodowe porozumienie w sprawie walki z naruszeniami własności intelektualnej. Jest to odpowiedź Unii Europejskiej na amerykańskie ustawy SOPA i PIPA, mające na celu cenzurowanie zawartości w sieci oraz inwigilację jej użytkowników.

Dalsza część tekstu pod wideo
xxxxx

 

Ogólne założenia ACTA wyglądają następująco. Ma ona utrudnić wprowadzanie na rynek fałszywych towarów, jak również ograniczyć piractwo w środowisku cyfrowym. Twórcy ACTA zakładają, że surowe prawo zlikwiduje te zjawiska i pozwoli odetchnąć gospodarce. 

 

Co może ACTA?

 

- może przenieść walkę z naruszeniami praw autorskich na dostawców usług internetowych.

- inaczej niż obowiązujące prawo definiuję komercyjną skalę naruszeń.

- dzięki przyjętej definicji naruszeń oraz przepisom dotyczącym odszkodowań może sprawić, że nowe przedsięwzięcia technologiczne będą się wiązać z ogromnym ryzykiem finansowym.

- może wprowadzać podziały tam, gdzie już osiągnięto porozumienie.

- w niektórych państwach może utrudniać dostęp do leków ratujących życie.

 

Dodatkowo ACTA jest przepisem jednostronnym, w którym dużo mówi się o przemyśle ale nic o obywatelach i ich prawach.

 

Fundacja Panoptikon tak widzi całą ta sprawę:

 

"Przyjęcie porozumienia, do czego najwyraźniej dążą instytucje europejskie, może prowadzić do blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w internecie, a tym samym spowodować istotne zagrożenia dla wolności słowa. 

ACTA dopuszcza monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez miliony użytkowników, mimo braku uzasadnionych podejrzeń co do niezgodności ich zachowań z prawem. Przykładem takiej metody może być szczegółowy monitoring danych przesyłanych między użytkownikami przy użyciu technologii głębokiej analizy pakietów (Deep Packet Inspection). Dla użytkowników internetu oznacza to rażące naruszenie ich prywatności a dla dostawców postawienie ich w roli "policji internetowej".

ACTA obliguje dostawców Internetu do ujawniania danych osobowych osób podejrzanych o naruszanie prawa prawa własności intelektualnej domniemanym posiadaczom praw autorskich."

 

ACTA zostanie podpisana przez nasz rząd dnia 26-go stycznia br. Nie oznacza to jednak, że to prawo wejdzie od razu w życie. Musi ono jeszcze zostać przyjęte przez Parlament Europejski a ten ostatnimi czasy działa coraz bardziej ospale i ślamazarnie. W tym tygodniu Minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie tej sprawy. Doszło do tego m.in. dzięki działaniom grupy Dialog, która jest forum wymiany opinii rządu z organizacjami społecznymi i przedstawicielami pracodawców związanych z internetem.

 

Na dzień dzisiejszy stanowisko Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wygląda następująco:

 

"Musimy upewnić się, że podstawowa zasada prawa autorskiego, czyli równoważne traktowanie praw twórców i użytkowników jest w ACTA dobrze uwzględniona. Musimy znaleźć przestrzeń, by wyrobić sobie zdanie w sprawach narzędzi ochrony prawa autorskiego w internecie. Dlatego moim zdaniem warto rozważyć wstrzymanie podpisu w imieniu Polski."

 

Zainteresowanym tematem polecam zapoznać się z sekcją piątą wniosku ACTA, cały dokument znajdziecie tutaj.

 

Porozumienie to zostało przygotowane za zamkniętymi drzwiami, wykluczając udział państw rozwijających oraz organizacji społecznych. Kompletnie zignorowano istnienie takich organizacji jak Światowa Organizacja Handlu oraz Światowa Organizacja Własności Intelektualnej. 

 

W najbliższym czasie czeka nas prawdziwy test demokracji. Czy nasi politycy staną na wysokości zadania, czy też klękną przed panami z Brukseli?

Źródło: własne

Komentarze (114)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper