Nadchodzą nowe standardy laptopów gamingowych
Jeszcze do niedawna za laptopy gamingowe uznawaliśmy zwykłe komputery z nieco mocniejszym procesorem i dodatkową kartą graficzną. Rynek jednak dynamicznie się rozrasta, podobnie jak potrzeby graczy. Jak prezentują się najnowsze laptopy dla graczy?
Wydajniejszy procesor, efektywna karta graficzna, więcej RAM-u i dobre chłodzenie – to tylko kilka najważniejszych cech laptopów gamingowych. Segment tego typu sprzętu prężnie się rozwija, a idą za tym innowacyjne rozwiązania. Na jakie nowości mogą liczyć pasjonaci e-sportu?
Więcej mocy w smukłej obudowie
Jeszcze kilka lat temu laptopy gamingowe kojarzyły się ze standardowym komputerem „na sterydach”, ponieważ żeby pomieścić wewnątrz najwyższej jakości podzespoły i rozbudowany system chłodzenia, trzeba było poprawić parametry. W efekcie sprzęt dla graczy był duży i ciężki, na czym cierpiała zwłaszcza mobilność. Masa dochodząca do 4 kg nie zachęcała do zabierania komputera ze sobą. Dziś sytuacja się zmienia, a nawet najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone laptopy ważą niewiele ponad 2 kg w przypadku modeli z ekranem o przekątnej 15,6 cala, i to pomimo solidnej, metalowej obudowy. Coraz cieńsze są chociażby otaczające monitor ramki.
Jak mniejszy objętościowo sprzęt radzi sobie z wysoką temperaturą? Odpowiedzią są nowoczesne czujniki IR, które pozwalają skuteczniej kontrolować nagrzewające się podzespoły. Systemy chłodzenia również przechodzą ewolucję. Tradycyjne wentylatory nie działają bezpośrednio na kartę graficzną czy procesor, ale chłodzą płynny metal, który dłużej utrzymuje niską temperaturę korzystną przy dużych osiągach. Takie rozwiązanie zastosowano np. w nowym modelu OMEN X 2S od HP.
Jeszcze silniejsze serce
Coraz to nowsze odsłony popularnych podzespołów również wpływają na płynność działania laptopów obsługujących nawet najbardziej wymagające tytuły gier. Dedykowane do niedawna jedynie komputerom stacjonarnym procesory Intel Core i9, są już dostępne w laptopach. 8-rdzeniowe urządzenie zaprojektowano z myślą o intensywnej grze, która dodatkowo jest stremowana do sieci, gdyż procesor obsługuje do 16 wątków jednocześnie. Częstotliwość do 5 GHz również robi olbrzymie wrażenie. Z kolei jeśli chodzi o jakość obrazu, najnowsze karty graficzne w połączeniu z najwyższej klasy ekranami dają efekt porównywalny z telewizorami. Co to oznacza dla graczy? Przede wszystkim realizm, jakiego dotąd nie dane było im zaznać. Płynny obraz i wyrazistość nawet najmniejszych detali sprawiają, że łatwo zupełnie zanurzyć się w rozgrywce. Przodują tu karty GeForce RTX, wykorzystujące technologię Ray Tracing w celu uzyskania jeszcze bardziej realistycznego oświetlenia, refleksów świetlnych i cieni w grze. Nowa generacja z modelem RTX 2080 zapewnia do 25% wyższą wydajność oraz nawet sześciokrotnie efektywniejszą pracę niż w modele serii 10 poprzedniej generacji.
Rewolucja w streamingu
Nowością, która przykuwa największą uwagę, zwłaszcza wśród profesjonalnych graczy, jest wprowadzony we wspomnianym modelu OMEN X 2S od HP dodatkowy ekran, ułatwiający jednoczesną rozgrywkę i streaming bądź korzystanie z innych narzędzi. Tuż nad klawiaturą gracz ma do dyspozycji 6-calowy ekran dotykowy w rozdzielczości 1080 p. Do czego to służy? Jego głównym zadaniem jest ułatwienie równoczesnego grania z innymi czynnościami, takimi jak słuchanie muzyki, pisanie na czacie czy obsługa Twitcha. To pierwsze tego typu rozwiązanie w historii, które podnosi komfort rozgrywki na nowy poziom. Nie trzeba już co chwilę zatrzymywać gry, przełączać aplikacji czy zmniejszać okna – cały główny ekran może być wykorzystany przez grę, natomiast pozostałe czynności wykonamy na mniejszym wyświetlaczu. Możemy na nim również regulować oświetlenie oraz podejrzeć aktualne statystyki podzespołów, takie jak wykorzystanie GPU i CPU, co pomoże utrzymać je na optymalnym poziomie.