Prezes Techlandu wśród najbogatszych Polaków. Zmalały majątki głównych akcjonariuszy CD Projektu
Magazyn „Forbes” przedstawił zestawienie najbogatszych polskich biznesmenów, wśród których nie brakuje również przedstawicieli branży gier. Sprawdźmy, jak przez ostatnie miesiące zmieniła się ich sytuacja.
Na liście 10 najbogatszych Polaków według „Forbesa” znajduje się Paweł Marchewka, o którym w ostatnim tygodniu zrobiło się głośno nie tylko za sprawą całkiem udanej premiery Dying Light 2 – firma, z którą przedsiębiorca jest bezpośrednio związany, miała pożyczyć środki na zakup kontrowersyjnej działki od żony Premiera Mateusza Morawieckiego.
Prezes Techlandu przez ostatni rok nie zwiększył swojego majątku, ale nadal może pochwalić się gigantycznym rezultatem na poziomie 4,116 mld złotych. Wydaje się całkiem prawdopodobne, że wskazana kwota może ulec zwiększeniu – w końcu najnowsza odsłona Dying Light cieszy się sporym zainteresowaniem graczy. W pierwszy weekend pozycję sprawdziło 3 mln użytkowników.
Co ciekawe, przez ostatni rok dość mocno stopniały majątki przedstawicieli innej czołowej polskiej firmy zajmującej się produkcją i wydawaniem gier wideo. Mowa o Marcinie Iwińskim (2,262 mld zł), Michale Kicińskim (1,939 mld zł) oraz Piotrze Nielubowiczu (1,149 mld zł) z CD Projektu, których wartość zmalała po słabszych notowaniach na giełdzie, do jakich doszło po nieudanej premierze Cyberpunka 2077. W ostatnim czasie informowaliśmy, że wiadomość Elona Muska w mediach społecznościowych na temat przygody w Night City ponownie doprowadziła do wzrostu cen akcji.
Główni akcjonariusze Playway, wydawcy wielu symulatorów, Krzysztof Kostowski i Michał Kojecki również mogą mówić o gorszych miesiącach – ich majątki zmiejszyły się o 39,4%, przez co wynosiły pod koniec stycznia po 1,082 mld zł.
Poniżej przedstawiamy 10 najbogatszych Polaków wg „Forbesa” w 2022 roku:
- Michał Sołowow – 27,306 mld zł
- Jerzy Starak – 18,487 mld zł
- Tomasz Biernacki – 15,75 mld zł
- Zygmunt Solorz – 13,94 mld zł
- Dominika Kulczyk – 7,615 mld zł
- Sebastian Kulczyk – 6,016 mld zł
- Zbigniew i Mateusz Juroszek – 4,736 mld zł
- Arkadiusz Muś – 4,337 mld zł
- Paweł Marchewka – 4,116 mld zł
- Elżbieta i Bogdan Kaczmarek – 3,881 mld zł