Antywirus Kaspersky może szpiegować dla Rosji? Niemcy wydali ostrzeżenie
Niemiecki urząd zajmujący się cyberbezpieczeństwem opublikował ostrzeżenie dotyczące programów Kaspersky Lab. Jak wskazują specjaliści, firma może być wykorzystywana przez rosyjskie służby, by gromadzić informacje z Zachodu.
Kaspersky Lab zapewnia programy antywirusowe oraz różne rozwiązania dotyczące ochrony cybernetycznej od 1997 roku, a swojej bazie użytkowników posiada zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa komercyjne. W obliczu bezpodstawnego ataku na Ukrainę Niemiecki Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informatycznego (BSI) odradza instalacji oprogramowania firmy – agencja federalna nie jest pewna „wiarygodności producenta” i zaleca korzystanie z alternatywnych produktów.
Według pracujących w BSI programy Kaspersky’ego pobierają zbyt wiele różnorodnych danych użytkowników, co może budzić wątpliwości dotyczące ich bezpieczeństwa i ewentualnego gromadzenia informacji, jakie mogą okazać się użyteczne w aktualnej sytuacji politycznej. Niemcy oficjalnie nie wystosowali bezpośrednich zarzutów, jednakże zalecenia są niezwykle jednoznaczne i mają związek z inwazją Rosji na Ukrainę.
„Oprogramowanie antywirusowe, w tym powiązane z nim usługi chmury zdolne do działania w czasie rzeczywistym, posiada rozległe uprawnienia systemowe i ze względu na system (przynajmniej w przypadku aktualizacji) musi utrzymywać stałe, szyfrowane i nieweryfikowalne połączenie z serwerami producenta.
W związku z tym wiarygodność i zabezpieczenia producenta oraz jego autentyczna zdolność do działania są kluczowe dla bezpiecznego korzystania z takich systemów. Jeśli istnieją wątpliwości co do wiarygodności producenta, oprogramowanie antywirusowe stanowi szczególne zagrożenie dla chronionej infrastruktury informatycznej” – poinformowało BSI.
Sprawa spotkała się z szybką reakcją Kaspersky Lab. W rozmowie z dziennikarzem The Register rzecznik firmy stwierdził, że decyzja niemieckiej agencji ma wyłącznie podłoże polityczne i w żaden sposób nie bazuje na technicznej ocenie produktów. Jak wskazuje przedstawiciel Kaspersky Lab, producent wcześniej okazał wsparcie dla BSI i całej Europy, a jednocześnie jest prywatną firmą o zasięgu globalnym, która nie ma żadnych „powiązań z rządem rosyjskim ani żadnym innym”.
Przedsiębiorstwo podkreśliło, że od 2018 roku posiada infrastrukturę przetwarzania danych ulokowaną w Szwajcarii, a dane statystyczne dobrowolnie udostępniane firmie przez użytkowników „mogą być przetwarzane w ramach usług Kaspersky Security Network zlokalizowanych w różnych krajach na całym świecie, w tym w Kanadzie i Niemczech”.