Wyraźnie spada popyt na komputery. Na horyzoncie niższe ceny hardware’u. Firmy zmieniają strategię
Pojawia się promyk nadziei na rynku hardware’u, że ceny wrócą do niższych poziomów sprzed pandemii. Dane z rynków wskazują na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania już nie tylko na high-endowe karty graficzne, ale w ogóle na wszystkie komponenty i całe zestawy PC.
Redakcja Wall Street Journal donosi, że rynek PC znalazł się w największej zapaści od 10 lat. Obecnie już nie przez brak komponentów służących do wytwarzania komputerów osobistych, ale przez wyraźnie słabnące zainteresowanie klientów.
Popyt na PC spada w najszybszym tempie od dekady. Według informacji z Gartner Inc. dostawy w II kwartale bieżącego roku spadły o 12,6% rok do roku. Producenci PC sprzedali w okresie od kwietnia do czerwca tylko 72 miliony komputerów (rok temu w analogicznym okresie osiągnięto wynik 82,4 mln). Sprzedaż Chromebooków w USA spadła aż o 50% w II kwartale 2022 roku.
„Wciąż zmniejsza się popyt, co obserwowaliśmy już w I kwartale 2022 roku. Ma to związek m.in. z presją inflacyjną na konsumentach i gwałtownym spadkiem zapotrzebowania na Chromebooki „ – napisał Mikako Kitagawa, dyrektor w firmie analitycznej Gartner Inc.
O słabnącym zapotrzebowaniu na hardware mówi już Intel, który ogłosił, że zatrzymuje proces zatrudniana nowych pracowników. W podobnym tonie wypowiada się firma Micron Technology, która stwierdziła w zeszłym miesiącu, że zmienia swoją strategię w związku z załamującym się zapotrzebowaniem klientów na nowe produkty.
O takiej sytuacji malejącego zapotrzebowania na hardware pisaliśmy już w czerwcu 2022 r. W szczególności ten trend zarysowuje się w kategorii taniejących high-endowych kart graficznych, co może tylko cieszyć graczy szykujących się do zakupów gamingowego PC.