Władca Pierścieni i Hobbit w rękach Embracer! Korporacja kupiła szereg spółek i nowych IP

Gry
3356V
Władca pierścieni
Iza Łęcka | 18.08.2022, 07:00

Szwedzki Embracer Group nie zakończył wielkich przejęć. Kilka miesięcy temu gigant zapowiedział wykupienie wszystkich zachodnich zespołów Square Enix, a wśród nich Crystal Dynamics oraz Eidos Montreal, z takimi IP jak Tomb Raider czy Deus Ex, tymczasem właśnie ogłoszono kolejną serię zakupów. Na liście znajdują się tak głośne marki jak Władca Pierścieni i Hobbit.

Embracer Group gra we własnej lidze i ponownie zaskakuje branżę swoimi planami na rozwój. Producent i wydawca właśnie potwierdził kupienie dwóch IP: Władcę Pierścieni i Hobbita poprzez przejęcie Middle-earth Enterprises. Wiele na to wskazuje, że to właśnie Szwedzi będą teraz zarządzać spuścizną J.R.R. Tolkiena. 

Dalsza część tekstu pod wideo

„Embracer Group AB ("Embracer"), poprzez swoją spółkę zależną Freemode, zawarło umowę w sprawie nabycia Middle-earth Enterprises, oddziału The Saul Zaentz Company, który posiada obszerny katalog własności intelektualnej i ogólnoświatowe prawa do filmów, gier wideo, gier planszowych, merchandisingu, parków tematycznych i produkcji scenicznych związanych z kultowymi dziełami literackimi fantasy: trylogią Władca Pierścieni i Hobbitem autorstwa J. R.R. Tolkiena, jak również dopasowanie praw do innych dzieł literackich związanych ze Śródziemiem autoryzowanych przez Tolkien Estate i HarperCollins, które nie zostały jeszcze zbadane”.

Embracer Group przekazało, że wśród obecnie rozwijanych projektów osadzonych w Śródziemiu są takie tytuły jak serial Amazonu „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”, film animowany „The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim” od Warner Bros. (premiera w 2024 roku) oraz mobilna gra  The Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth od Electronic Arts.

„Nabycie praw jest zgodne ze strategią transmedialną Embracera bazującą na IP. Władca Pierścieni i Hobbit to jedne z największych na świecie, najbardziej trwałych, ikonicznych marek rozrywkowych, które zapoczątkowały gatunek fantasy”.

Ostateczna cena zakupu IP nie została ogłoszona przez ustalenia dwóch stron, które zdecydowały się nie ujawniać kwoty. Od teraz Szwedzi będą zarządzać obiecującym IP i otrzymają swobodę licencjonowania marki – tym samym śmiało możemy oczekiwać szeregu gier od zespołów Embracer osadzonych w świecie Śródziemia. Warto jednak zauważyć, że jedna z grup operacyjnych Embracer już intensywnie korzystała z licencji – mowa o Asmodee Group, która od ponad 20 lat opracowała kilkanaście gier planszowych oraz karcianych wraz z ponad 100 rozszerzeniami. 

„Middle-earth Enterprises będzie częścią nowo powstałej grupy operacyjnej Embracer Freemode. Firma będzie nadal działać niezależnie pod kierownictwem istniejącego zespołu zarządzającego Middle-earth Enterprises, ściśle współpracując z zarządem Embracer Freemode i innymi grupami operacyjnymi Embracer w celu wspierania możliwości, wzrostu i synergii w ramach grupy, aby kontynuować budowanie i rozszerzanie wielkiej franczyzy”.

To jednak nie koniec okazałych ruchów holdingu. Firma poinformowała o utworzeniu kolejnej grupy operacyjnej – Embracer Freemode będzie następnym kolosem, który otrzyma pod swoje skrzydła inne spółki.

Co więcej, Szwedzi nabyli Tripwire Interactive (amerykański zespół – Maneater, Killing Floor), Singtrix (firma zajmująca się urządzeniami muzycznymi, specjaliści mają rozwijać „szeroką gamę nowych gier muzyczny”), Tuxedo Labs (szwedzkie studio – Teardown), Tatsujin (pierwsze studio holdingu z Japonii, prowadzone przez Masahiro Yuge), Bitwave Games (szwedzki zespół zajmujący się grami retro), Gioteck (przedsiębiorstwo zajmujące się sprzętem gamingowym), ale także Limited Run Games (firma odpowiedzialna za specjalne wersje produkcji).

Źródło: Embracer Group

Komentarze (93)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper