Sony PlayStation pozwane na 5 mld funtów z powodu „zbyt drogich gier”. Prawnik zapowiada „koniec gry”

Gry
10490V
PlayStation Sony
Iza Łęcka | 22.08.2022, 10:34

W najbliższych miesiącach możemy być świadkami bezprecedensowego i niezwykle intrygującego postępowania. Alex Neill wniósł pozew zbiorowy przeciwko Sony PlayStation i oskarżył firmę o „zdzieranie z ludzi” przez narzucanie zbyt dużej prowizji za zakupy w PlayStation Store.

Brytyjskie Sky News przekazało interesującą wiadomość – Sony PlayStation zostało pozwane na zawrotną kwotę 5 miliardów funtów, ze względu na rzekome naruszanie prawa konsumentów poprzez nadużywanie swojej pozycji rynkowej i nałożenie „nieuczciwych warunków na twórców gier i wydawców”. Jak możemy przeczytać w treści pozwu, przedsiębiorstwo „zdziera z ludzi”, narzucając aż 30% prowizję na każdą grę w wersji cyfrowej i wszystkie zakupy na dodatkowe zawartości dokonane za pośrednictwem PlayStation Store.

Dalsza część tekstu pod wideo

Dokument został złożony w piątek w Competition Appeal Tribunal. Jak wskazują specjaliści pracujący razem przy pozwie, każdy klient Sony z Wielkiej Brytanii, który zakupił gry cyfrowe lub dodatki za pośrednictwem PlayStation Store od 19 sierpnia 2016 roku, jest objęty pozwem i potencjalnie ma możliwość otrzymać odszkodowanie. Jego szacowna kwota może wynosić od 67 do 562 funtów bez odsetek.

„Koniec gry dla Sony PlayStation. Dzięki temu postępowaniu sądowemu staję w obronie milionów Brytyjczyków, którzy zostali nieświadomie obciążeni nadmiernymi kosztami. Uważamy, że Sony nadużyło swojej pozycji i oskubało klientów” - skomentował sprawę Alex Neill, adwokat specjalizujący się w prawie konsumentów.

Prawnik zwraca szczególną uwagę na zmieniające się warunki życia i coraz większe koszty utrzymania. W obecnej rzeczywistości, kiedy dla wielu Brytyjczyków gry są nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale również kontaktu z innymi, Sony zarabia dodatkowe miliony.

„Gaming jest obecnie największym przemysłem rozrywkowym w Wielkiej Brytanii, wyprzedzającym telewizję, wideo i muzykę, a wiele osób szuka w grach wspólnoty i kontaktu z innymi. Działania Sony kosztują miliony ludzi, którzy nie mogą sobie na to pozwolić, zwłaszcza gdy jesteśmy w środku kryzysu wzrostu kosztów życia, a portfel konsumenta jest drążony jak nigdy wcześniej”.

Natasha Pearman, będąca partnerem Neilla w sprawie, podkreśla, iż Sony od lat stosuje antykonsumencką strategię.

„Sony dominuje w cyfrowej dystrybucji gier i dodatków na PlayStation, a zastosowało antykonkurencyjną strategię, która doprowadziła do wygórowanych cen dla klientów, które są zupełnie niewspółmierne do kosztów świadczenia usług przez Sony”.

Inicjatywa jest finansowana ze środków Woodsford, specjalistycznego zespołu ekspertów zajmujących się sporami sądowymi i arbitrażem, który inwestuje w duże roszczenia komercyjne.

Źródło: Sky News

Komentarze (472)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper