ARK w PS Plus i ARK 2 w Xbox Game Pass - znamy ogromne kwoty, które musiało zapłacić Sony i Microsoft twórcom
Ark 2 to jedna z wielu gier, które zadebiutują w dniu premiery w abonamencie Xbox Game Pass. Dzięki specjalnym dokumentom dostępnym na stronie Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wiemy, ile Microsoft zapłacił twórcom owego survivalu, aby gra mogła w ogóle trafić do abonamentu w dniu premiery.
Jak wynika z dokumentu dostępnego pod tym adresem, Microsoft musiał zapłacić ekipie Wildcard aż 2,3 miliona dolarów za możliwość wrzucenia ARK 2 do Xbox Game Pass wtedy, gdy projekt będzie debiutował na rynku.
To naprawdę spora kwota, lecz to nie wszystko, co możemy wyczytać z dokumentu prosto z witryny SOC. Microsoft miał w przeszłości zapłacić 2,5 miliona dolarów studiu Wildcard za to, że ARK: Survival Evolved (pierwsza część marki) mogła dalej znajdować się w usłudze przez pierwszą połowę 2022 roku. Jak możemy zauważyć, gra wciąż znajduje się w abonamencie, więc współpraca między obiema stronami trwa w najlepsze.
Dla porównania, Sony w celu umieszczenia Ark: Survival Evolwed w marcowej ofercie PS Plus z 2022 roku musiało wyłożyć na stół aż 3,5 miliona dolarów, a więc milion dolarów więcej niż w przypadku oferty Microsoftu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że gry przypisane z PS Plus nie znikają po pewnym czasie, kiedy tytuły z XGP mogą zostać usunięte w wybranym przez Xboxa momencie. Być może dlatego twórcy konsol PlayStation byli zmuszeni zapłacić studiu Wildcard więcej pieniędzy.
Sony zapłaciło 3,5 miliona dolarów, aby ARK: Survival Evolved znalazło się w marcowej ofercie PS Plus.
Microsoft zapłacił 2,5 miliona dolarów, aby utrzymać grę w Game Passie przez pierwszą połowę tego roku, a także 2,3 miliona dolarów, aby wprowadzić ARK 2 do usługi, gdy gra zadebiutuje na rynku.
Podane za pośrednictwem wrześniowego raportu do organizacji SEC.
Nie zmienia to jednak faktu, że deweloperzy Ark zarobili masę pieniędzy wyłącznie za to, że ich produkcje zostały wrzucone do największych abonamentów w branży gry. Jak widzimy i możemy niejednokrotnie usłyszeć z ust twórców - deweloperom opłaca się to robić.