Wielka Brytania reaguje na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Microsoftu. CMA wydało oświadczenie
Competition and Markets Authority postanowiło publicznie skomentować decyzje Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. CMA nie zmienia zdania i nadal chce blokować transakcję.
Kilka tygodni temu urzędnicy z Wielkiej Brytanii otwarcie zablokowali umowę Microsoftu z Activision Blizzard, ponieważ ich zdaniem transakcja zaszkodzi branży gier, a dokładnie segmentowi rozgrywki w chmurze.
W tym czasie Microsoft podpisał wiele umów z licznymi firmami oferującymi Cloud Gaming i właśnie dzięki temu Komisja Europejska postanowiła zatwierdzić umowę.
Teraz CMA postanowiło skomentować sytuację i urzędnicy z Wielkiej Brytanii wydali oświadczenie, które potwierdza, że choć Unia Europejska wydała zgodę na transakcję, to jednak urzędnicy z UK nie zmieniają zdania:
Nasza odpowiedź na dzisiejsze oświadczenie Komisji Europejskiej w sprawie Microsoft/Activision
Brytyjskie, amerykańskie i europejskie organy ds. konkurencji są jednomyślne, że ta fuzja zaszkodziłaby konkurencji w zakresie gier w chmurze.
CMA stwierdziło, że gry w chmurze muszą być nadal prowadzone jako wolny, konkurencyjny rynek, aby napędzać innowacje i wybór w tym szybko rozwijającym się sektorze.
Propozycje Microsoftu, zaakceptowane dziś przez Komisję Europejską, pozwoliłyby Microsoftowi ustalać warunki na tym rynku przez najbliższe 10 lat.
Zastąpiłyby one wolny, otwarty i konkurencyjny rynek rynkiem podlegającym ciągłej regulacji w zakresie gier sprzedawanych przez Microsoft, platform, na które je sprzedaje, oraz warunków sprzedaży.
Jest to jeden z powodów, dla których niezależna grupa panelowa CMA odrzuciła propozycje Microsoftu i zapobiegła tej transakcji.
Chociaż uznajemy i szanujemy fakt, że Komisja Europejska ma prawo do przyjęcia innego stanowiska, CMA podtrzymuje swoją decyzję.
Jest to ciekawy ruch Competition and Markets Authority, które postanowiło oficjalnie odnieść się do sprawy i działań urzędników z innego rynku. Nie możemy w tej sytuacji liczyć, że CMA nagle zmieni zdanie, a najwidoczniej sprawa zakończy się odwołaniem i walką w sądzie, by ostatecznie Microsoft mógł kupić Activision Blizzard.