Twórcy Postala: „Wolimy piractwo niż strony z kluczykami”. Ostra reakcja Running With Scissors
W branży gier nie brakuje tematów, które budzą kontrowersje i wywołują mocne reakcje nie tylko wśród graczy, ale również wśród zespołów producenckich. Tworzenie gier jest biznesem, który przede wszystkim powinien przynosić zyski wydawcom i studiom, tymczasem jak bumerang powraca kwestia firm sprzedających klucze do tytułów. Do sprawy odniósł się zespół Running With Scissors – deweloperzy wolą, by gracze uzyskiwali dostęp do ich projektów z nielegalnych źródeł, niż wspierali G2A czy Kinguin.
Running With Scissors zostało oficjalnie założone w 1997 roku, ale pierwszą grą studia, która powstała jeszcze pod inną nazwą, jest Spy vs. Spy (1988). Trzeba jednak przyznać, że najbardziej popularną serią ekipy jest Postal. Twórcy od lat rozwijają kontrowersyjne uniwersum, które w 2022 roku doczekało się dwóch pozycji.
Niezależne studio opublikowało na Twitterze grafikę z bardzo zdecydowanym przekazem – deweloperom bardziej odpowiada, by gracze piracili ich produkcje, niż wspierali firmy wzbogacające się na kluczykach.
Running With Scissors zachęca do kupowania produkcji z takich platform jak Steam czy GOG, jednocześnie podkreślając, że należy unikać G2A, Kinguin i Eneba.
Strony odsprzedające klucze szkodzą niezależnym deweloperom takim jak my. Istnieje wiele sposobów na zdobycie naszych gier i nadal wolimy piractwo od kupowania na tych stronach.
Nielegalnie uzyskane klucze są źródłem pieniędzy dla oszustów, a w niektórych przypadkach mogą nawet wpłynąć na ciebie jako klienta.
Key reselling websites hurt indie developers like us. There are many ways to obtain our games and we STILL prefer piracy over people buying from those websites.
— Running With Scissors (@RWSstudios) June 21, 2023
Illegaly obtained keys are a source of money for scammers and it could even affect you as the customer in some cases. pic.twitter.com/1I8towQQ8V
Wiadomość stała się zalążkiem rozbudowanej dyskusji, wielu entuzjastów gier wideo podziękowało twórcom za informację, inni wyrazili nieco odmienne zdanie, jednocześnie niektórzy obserwatorzy zapytali o zestawy tworzone chociażby w ramach Humble Bundle. Autorzy Postala wyjaśnili, że firma oferuje legalny dostęp do tytułów.