Warner Bros. Discovery i Paramount mogą się połączyć. Transakcja ma wywołać „dalszą konsolidację branży”
W 2021 roku WarnerMedia połączyło się z Discovery, dzięki czemu powstało Warner Bros. Discovery. Zwiększone oszczędności i cięcia sprawiły, że już w minionym miesiącu David Zaslav wspomniał inwestorom o możliwościach dalszego rozwoju. Wiele na to wskazuje, że koncern robi następny krok w kierunku zwiększenia swoich wpływów – CEO miał się spotkać z szefem Paramount Global, by omówić opcję połączenia obu korporacji.
Warner Bros. Discovery jest koncernem rozrywkowym, który nadal nie uruchomił swojej najnowszej platformy na całym świecie (chociażby w Polsce Max zadebiutuje w 2024 roku), jednakże włodarze podobno rozważają już następną głośną transakcję.
Redakcja Axios potwierdza, że David Zaslav (Warner Bros. Discovery) i Bob Bakish (Paramount Global) spotkali się we wtorek w Nowym Jorku, by „omówić możliwe połączenie”. Wiadomość ta wypłynęła z „wielu źródeł”.
Sara Fischer twierdzi, że finalizacja tego typu transakcji stworzy nie tylko giganta z segmentu wiadomości oraz rozrywki, ale prawdopodobnie wywoła dalszą konsolidację branży, bowiem inne przedsiębiorstwa, pragnąc walczyć o widza z nowym podmiotem, również będą zmuszone do różnych działań i współprac.
Warner Bros. Discovery (~29 mld dolarów wartości rynkowej) i Paramount Global (+10 mld dolarów) mogą wspólnymi siłami stworzyć znaczący produkt w segmencie streamingu – połączenie Max i Paramount+ doprowadziłoby do startu platformy, która mogłaby zmierzyć się z Netflixem oraz Disney+.
Transakcja może mieć ogromne znaczenie także dla branży gier – Paramount posiada w katalogu takie marki jak „Star Trek”, „Top Gun”, „Mission: Impossible”, „Transformers”, „Cloverfield”, „Teenage Mutant Ninja Turtles”, „A Quiet Place”, „Scream”, w związku z czym studia WB. Games mogłyby otrzymać możliwość rozwijania interesujących IP.
Korporacje są podobno pozytywnie nastawione, że transakcja może dojść do skutku i nie zostanie zablokowana przez Federalną Komisję Handlu.