Zmarł człowiek, któremu zawdzięczamy klasyfikację wiekową gier wideo. Joe Lieberman nie żyje
Wprowadzenie klasyfikacji wiekowych do gier wideo to pomysł wprowadzony przez amerykańskich polityków. Zmarł pomysłodawca ustawy, która dała życie organizacji ESRB.
Joe Lieberman nie żyje. Były senator Stanów Zjednoczonych zmarł w wieku 82 lat na skutek komplikacji po upadku, o czym poinformowała jego rodzina.
Polityk był aktywny w latach 1970-2013, jednak w świecie gier wideo dał się poznać na początku lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas to krytykował obecność przemocy i seksualności w grach wideo. Wraz z senatorem Herbem Kohlem szczególnie oskarżał gry Mortal Kombat i Night Trap.
Z tego powodu produkcja FMV została wycofana ze sprzedaży i wróciła dopiero w 2017 roku, a w porcie bijatyki Midway na Nintendo Entertainment System (NES) zamieniono krew na pot i złagodzono niektóre Fatality. Co więcej, było to też powodem, dla którego w Mortal Kombat 2 pojawiły się wykończenia Friendship, w których gracz okazuje przegranemu gest przyjaźni. Jednak to nie wystarczyło i ta sytuacja dała impuls do stworzenia ustawy o klasyfikowaniu gier wideo pod kątem wieku.
W tym celu w 1994 roku powołano grupę wsparcia Entertainment Software Asociation (ESA), która utworzyła obowiązującą do dziś organizację Entertainment Software Ratings Board (ESRB) zajmującą się nadawaniem grom odpowiednich kategorii wiekowych i przygotowaniem informacji o elementach takich jak wulgarny język, przemoc czy obecność erotycznych scen, które mogą być nieodpowiednie dla konkretnych grup odbiorców. W 2017 oku Lieberman w jednym wywiadzie przyznał, że jego zdaniem ten system funkcjonuje lepiej niż przyznawanie kategorii wiekowym filmom.