Intel z wielkim problemem. Coraz więcej doniesień o problemach ze stabilnością procesorów w grach
Pojawiają się coraz częściej doniesienia o problemach ze stabilnością procesorów Intela 13 i 14 generacji (z serii Raptor Lake). Na problemy skarżą się przede wszystkim gracze bawiący się w tytułach na Unreal Engine.
Serwis ZDNET Korea przygotował wczoraj artykuł o niepokojących zgłoszeniach graczy, mających problemy ze swoimi PC, które są wyposażone w procesory Intela 13 i 14, najnowszej generacji. Coraz więcej osób skarży się w Korei Południowej na niestabilność takich komputerów.
Problem nasilił się przy premierze Tekken 8. Gra wyrzuca podczas zabawy komunikaty o niewystarczającej ilości wolnej pamięci. Gracze zgłaszają również problemy z CPU Intela w takich produkcjach na bazie Unreal Engine, jak The Finals, Remnant 2, Lords of the Fallen, Fortnite, Hogwarts Legacy, Overtwatch 2 oraz Lies of P.
Serwis Wccftech twierdzi, że klienci w Korei Płd zwracają do sklepów dziennie ponad 10 procesorów Intela z 13. i 14. generacji (lub komputerów z takimi CPU) - właśnie w związku z niestabilnością tych jednostek. Redaktor Wccftech napisał, że sam stał się "ofiarą" tego problemu, który ma występować już od 2022 roku. Dziennikarz stwierdził, że problemy sprawiał w jego przypadku procesor Intel 13900K - przez wiele miesięcy jego używania.
Redaktor napisał, że problemy ze stabilnością znikają po undervoltingu, czyli zmniejszeniu napięcia procesorów takich jak i9-13900K lub i9-14900K, ale trudno nazywać takie modyfikacje i odstępstwa od stanu fabrycznego, optymalną sytuacją.
"Chociaż obniżenie taktowania i obniżenie napięcia to najlepszy sposób na osiągnięcie stabilności w grach, nie każdy potrafi dostroić swój chip i nie każdy, kto kupił procesor Core i9-13900K lub Core i9-14900K, może dostroić swój komputer. Biorąc pod uwagę to, przez co przeszedłem, trudno pogodzić się z taką sytuacją. Nie płacisz pełnej ceny za chip, który z trudem obsługuje gry bez powodowania awarii lub BSOD, lub z trudem utrzymuje swoją fabryczną specyfikację" - napisał redaktor Hassan Mujtaba z Wccftech.
Intel stwierdził po publikacji artykułu w ZDNET Korea, że jest świadomy problemu i go obecnie analizuje. Czekamy na rozwój sytuacji.