Xbox One z ogromnym problemem. Konsole nie aktualizują się i tracą dostęp do Xbox Live
Microsoft musi zdecydowanie przyjrzeć się najnowszym sygnałom od graczy oraz raportowi Digital Foundry. Starsze modele Xboksów One nie mogą pobrać aktualizacji, przez co nie łączą się z serwerami.
O problemie premierowych modeli Xboksów One na początku poinformowali użytkownicy, a następnie bardzo dokładnie temat zbadali specjaliści z Digital Foundry. Dziennikarze Eurogamera przekazali wyniki swoich testów gigantowi z Redmond, kiedy okazało się, że trudności są znaczące i zaburzają korzystanie ze sprzętu.
Jeśli macie w szafie Xboksa One, którego w ostatnim czasie nie aktualizowaliście, to... jak na razie tego nie zrobicie. Urządzenia ze starszym firmware nie mogą pobrać najnowszych plików wrzuconych na serwery Microsoftu, w związku z czym sprzęt nie łączy się z Xbox Live, nie może pobrać gier i w zasadzie staje się konsolą wyłącznie do rozgrywki offline.
Problem nie został zauważony w przypadku Xboksa One S i Xboksa One X – jedynie premierowe modele Xboksa One nie są w stanie pobrać firmware, lecz systematyczne aktualizowanie konsoli podobno sprawia, że gracze komfortowo ściągną najnowsze pliki dostarczone przez producenta.
Digital Foundry próbowało zaktualizować trzy wersje Xboksa One (dwie z dashboardem z 2017 roku, jedną z 2018 roku), ale niestety urządzenia nie ściągają najnowszego firmware. Pomimo starań redakcji – w tym próby pobrania plików poprzez zwykłą aktualizację lub z wykorzystaniem pamięci USB – konsole odmawiały współpracy.
Ogromne trudności rodzą się w jeszcze jednym momencie – jeśli zamierzacie sprzedać Xboksa One i przywrócicie konsoli ustawienia fabryczne, to następny użytkownik nie będzie mógł ściągnąć aktualizacji i w zasadzie utraci dostęp do wielu funkcji sprzętu.
W związku z coraz większym zamieszaniem, jakie powoduje awaria Xboksów One, rozgłos zyskuje petycja obywatelska „Stop Destroying Videogames” kierowana do Komisji Europejskiej w sprawie praktyk producentów i wydawców wobec starszych gier oraz produktów. Organizatorzy akcji chcieliby, by przedsiębiorstwa wywiązywały się z wymogu „pozostawienia wspomnianych gier wideo w stanie funkcjonalnym (grywalnym)”.
Jutro startuje zbiórka podpisów pod europejską petycją obywatelską w tej sprawie: https://citizens-initiative.europa.eu/initiatives/details/2024/000007_en… Ważne żeby osiągnęła min. 1 mln podpisów i przekroczyła progi w min. 7 państwach UE - tylko wtedy Komisja Europejska musi się tym zająć. Zachęcam do rozpowszechniania info ;)
Jutro startuje zbiórka podpisów pod europejską petycją obywatelską w tej sprawie: https://t.co/fJGOSfYDvY
— Radek Dubisz (@RadekDubisz) July 30, 2024
Ważne żeby osiągnęła min. 1 mln podpisów i przekroczyła progi w min. 7 państwach UE - tylko wtedy Komisja Europejska musi się tym zająć. Zachęcam do rozpowszechniania info ;)