Od Atari do Star Treka. Neuralink obiecuje przywrócić wzrok niewidomym
Elon Musk, znany ze swoich śmiałych wizji przyszłości, zaprezentował niedawno projekt Blindsight firmy Neuralink. To przełomowe urządzenie ma na celu przywrócenie wzroku osobom niewidomym, nawet tym, które od urodzenia nie widzą (pod warunkiem, że kora wzrokowa jest nienaruszona).
Blindsight otrzymał zielone światło od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), co otwiera drogę do testów na ludziach. Technologia ta bazuje na bezpośrednim połączeniu z korą mózgową odpowiedzialną za przetwarzanie bodźców wzrokowych, pomijając uszkodzone narządy wzroku.
The Blindsight device from Neuralink will enable even those who have lost both eyes and their optic nerve to see.
— Elon Musk (@elonmusk) September 17, 2024
Provided the visual cortex is intact, it will even enable those who have been blind from birth to see for the first time.
To set expectations correctly, the vision… https://t.co/MYLHNcPrw6 pic.twitter.com/RAenDpd3fx
Elon Musk, w swoim charakterystycznym stylu, przedstawił wizję rozwoju technologii Blindsight. Początkowo jakość obrazu ma przypominać grafikę z gier Atari – niska rozdzielczość, ale wystarczająca do podstawowej orientacji. Z czasem jednak Musk przewiduje, że technologia może przewyższyć naturalne widzenie, umożliwiając percepcję w podczerwieni, ultrafiolecie, a nawet falach radiowych.
Inspiracją dla tego futurystycznego scenariusza jest postać Geordi La Forge z serii Star Trek – niewidomy od urodzenia, który dzięki specjalnemu wizjerowi zyskał nadludzkie możliwości widzenia (korzystał z Visora).
Projekt Blindsight jest kontynuacją badań Neuralink nad interfejsami mózg-komputer. Firma już prowadzi eksperymenty z urządzeniem umożliwiającym sparaliżowanym pacjentom interakcję z komputerami. Pierwszy uczestnik badań zdołał nawet zagrać w grę Civilization 6 za pomocą samych myśli.
Choć wizje Muska mogą wydawać się czasem przesadzone, nie można odmówić mu ambicji w dążeniu do przełomowych rozwiązań, w tym medycznych. Pozostaje jednak pytanie, czy rzeczywistość nadąży za jego śmiałymi zapowiedziami.