Koniec z bombardowaniem recenzji gier? Nowe zasady mogą wprowadzić rewolucję
Bezpodstawne negatywne recenzje niedługo mogą zniknąć lub przynajmniej zostać częściowo ograniczone. Wszystko to w związku z nowymi zasadami wprowadzonymi przez FTC.
Wielokrotnie byliśmy świadkami sytuacji, kiedy średnia ocen danej gry była zaniżona przez działania graczy, którzy za wszelką cenę chcieli pogorszyć ogólny wynik. Często dochodziło do wystawiania najgorszej możliwej oceny i nie zawsze powodem była niska jakość produkcji.
Federalna Komisja Handlu (FTC) opublikowała zbiór zasad, który ma mieć istotne przełożenie na recenzje i oceny. Dotyczy to oczywiście nie tylko gier, ale także innych produktów sprzedawanych na rynku. Lina Khan (przewodnicząca FTC) podkreśla, że działania mają na celu likwidację nieprawdziwych opinii, które wprowadzają klientów w błąd.
As per new FTC rule Review Bombing for Games could be banned for "fake online reviews and testimonials"
— HazzadorGamin, Dragon of Dojima (@HazzadorGamin) October 25, 2024
Companies may face repercussions for it and platforms hosting those reviews may be held responsiblehttps://t.co/LaUPMTIERN pic.twitter.com/bmDDcKQlev
Zgodnie z nową zasadą FTC tzw. "bombardowanie recenzji gier" może zostać zakazane za „fałszywe opinie”. Firmy mogą ponieść za to konsekwencje, a platformy hostujące te recenzje mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności.
Jak zauważył portal DualShockers, to właśnie pierwsza z opublikowanych zasad ma być powiązana m.in. ze zjawiskiem bombardowania recenzji. Dokładniej chodzi tu o "fałszywe lub nieprawdziwe recenzje konsumentów". W komunikacie wymienione zostały np. "opinie wygenerowane przez sztuczną inteligencję", "recenzje od osób, które nie miały styczności z danym produktem" oraz te opinie, które "błędnie przedstawiają doświadczenie".
W ciągu kilku ostatnich lat zjawisko znacznie się nasiliło. Znaleźć możemy wiele gier, które zmagały się z bombardowaniem recenzji. To np. The Last of Us Part 2, Metro Exodus, Horizon Forbidden West - Burning Shores, Helldivers 2, czy chociażby Death Stranding. A w każdym z tych przypadków mamy do czynienia za świetną grą.
Zasady dotyczą Stanów Zjednoczonych, lecz mogą być ważnym ruchem, który przynajmniej częściowo zmieni tę sytuację. Komisja liczy, że dzięki temu konsumenci będą kierować się wyłącznie prawdziwymi opiniami. W komunikacie pojawiła się również zasada zabraniająca kupowania negatywnych i pozytywnych recenzji, co też może wiązać się z branżą gier.