Niemcy bez wielkiej cenzury. Gry mogą pokazać prawdę o nazistach

Gry
3427V
Niemcy bez wielkiej cenzury. Gry mogą pokazać prawdę o nazistach
Wojciech Gruszczyk | 09.08.2018, 13:50

Niemieckie gry od dawna przechodziły przez specjalną cenzurę. Na terenie tego kraju nie mogły pojawiać się przygody prezentujące swastyki, a w Wolfenstein 2: The New Colossus pojawił się Hitler bez wąsów. Na szczęście Niemiecki Związek Przemysłu Gier wywalczył normalne traktowanie naszej branży.

W ubiegłym roku głośnym tematem była cenzura Wolfenstein 2: The New Colossus. Bethesda musiała przygotować specjalną wersję gry dla graczy z Niemiec. Twórcy usunęli z tytułu swastyki, a Hitlerowi zmazali z twarzy wąsy. Nie był to oczywiście wymysł deweloperów, a po prostu niemieckie prawo nie zezwalało na propagowanie „symboli organizacji niekonstytucyjnych”.

Dalsza część tekstu pod wideo

Niemcy zakazują podawania niepewnych dat premiery do zamówień przedpremierowych

Na szczęście Niemiecki Związek Przemysłu Gier walczył o odpowiednie traktowanie naszej branży i dzisiaj niemieckie władze zezwoliły organowi samoregulacji oprogramowania rozrywkowego (USK) na natychmiastowe włączenie do klasyfikacji wiekowych gier komputerowych i gier wideo zawierających „symbole organizacji niekonstytucyjnych”.

Na czym polega zmiana? USK będzie teraz przyglądać się grom i nawet jeśli w potencjalnym Wolfenstein 3 pojawi się swastyka, to organ może dopuścić taką opowieść na terenie Niemiec bez wykonywania dodatkowej cenzury. Teraz tylko komisja „indywidualnie oceni”, czy przygoda posiada „klauzulę adekwatności społecznej”. W rezultacie jeśli te symbole służą celom artystycznym, naukowym lub przedstawiają wydarzenia bieżące lub historyczne, będą mogły pojawiać się w grach.

„Ta decyzja jest ważnym krokiem w Niemczech w branży gier. Od dawna walczymy o to, by gry w końcu mogły bez wyjątku odgrywać równą rolę w dyskursie społecznym. Gry komputerowe i wideo są od wielu lat uznawane za medium kulturowe, a ta ostatnia decyzja konsekwentnie potwierdza to uznanie również w odniesieniu do stosowania niekonstytucyjnych symboli.”

Powyższe słowa wypowiedział Felix Falk, którego Niemiecki Związek Przemysłu Gier od dawna walczył o równe traktowanie naszej branży. W przypadku filmów wspomniana ocena występuje od dawna.

Dla przypomnienia, zobaczcie jak wygląda cenzura w Wolfenstein 2: The New Colossus:

Źródło: https://www.game.de/en/blog/2018/08/09/german-authorities-allow-inclusion-of-symbols-of-unconstitutional-organisations-in-games/

Komentarze (58)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper