Realme 8 5G - test smartfona. Dobry wybór z 90 Hz ekranem i wsparciem dla 5G?
Po testach dwóch smartfonów tego samego producenta, Realme 8 oraz Realme 8 Pro, przyszła pora na sprawdzenie modelu Realme 8 5G, który różni się nieco zastosowaną specyfikacją i rozmiarami. Producent wyposażył go w 90 Hz ekran LCD IPS, a dodatkowo w nieco wydajniejszy procesor i kompletnie inny zestaw aparatów. Dalej będzie bardzo ciekawą alternatywą, ale tym razem nie dla każdego. Zapraszam na test.
Do naszej redakcji przyjechał model Realme 8 5G prosto z Tajwanu, wyposażony w nieco inną specyfikację od tych dostępnych w Polsce na starcie. Ma 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB miejsca na dane użytkownika, natomiast nad Wisłą będzie sprzedawany w dwóch wariantach - 4/64 oraz 6/128 GB. Ta pierwsza opcja przeznaczona jest na wyłączność tylko dla operatora sieci Plus. Drugą natomiast znajdziecie m.in. w sieci sklepów Euro RTV AGD w promocyjnej cenie 999 zł. W swoim przedziale cenowym to jedno z najciekawszych urządzeń na rynku i testy, które przeprowadziliśmy, jednoznacznie na to wskazują. Przejdźmy do omówienia konkretów. Realme 8 5G, oprócz wsparcia najważniejszej funkcjonalności ze swojej nazwy, nieco różni się od podstawowego wariantu Realme 8 (którego test znajdziecie tutaj).
W modelu obsługującym pasmo 5G znajdziecie 90 Hz wyświetlacz LCD IPS o tej samej rozdzielczości (2400x1080p), do tego czytnik linii papilarnych ukryty w bocznym przycisku i błyszczący, plastikowy tył pozbawiony designerskiego napisu. Możecie wybrać dwie opcje kolorystyczne - czarną albo niebieską. Realme 8 5G ma też nieco inaczej wyglądającą wyspę z aparatami (mniejszą, ale bardziej wystającą) o mniejszej liczbie pikseli. To wystarczająco wiele różnic, żebyśmy sprawdzili w akcji najnowszy wariant, porównali wydajność procesorów i znaleźli odpowiedź na pytanie czy w cenie do 1000 zł warto zainteresować się tym smartfonem?
Specyfikacja techniczna Realme 8 5G:
- Ekran: LCD IPS 6,4”, 2400 x 1080 pikseli, 409 ppi, 90 Hz
- Procesor: ośmiordzeniowy MediaTek Dimensity 700 5G max. 2,20 GHz, 7 nm
- SO: Android 11 (nakładka Realme UI 2.0)
- GPU: ARM Mali-G57 MC2
- RAM: 8 GB LPDDR4X
- Pamięć: 128 GB UFS 2.1
- Bateria: 5000 mAh
- Wymiary: 74,8 x 162,5 x 8,5 mm
- Waga: 185 g
- Aparat tył: 48MP F/1,8, 2MP F/2,4, 2MP F/2,4
- Aparat przód: 16MP F/2,4
- Porty i funkcje: 5G, Wi-Fi 802.11 ax (WiFi 6), Bluetooth 5.1, A-GPS, Akcelerometr, żyroskop, czujnik grawitacji, czujnik geomagnetyczny, czytnik linii papilarnych, USB typu C, NFC, złącze mini-jack
Jak możecie zauważyć, smartfon jest nieco większy i grubszy od swojego tańszego brata - Realme 8. Do tego waży minimalnie więcej i ma słabszy zestaw aparatów, ale identyczne oczko portretowe. Ekran wymieniono z panelu AMOLED na LCD IPS (wysokiej klasy) ale z odświeżaniem 90 Hz, a procesor rozkręca się maksymalnie do 2,20 GHz (względem 2,05 w podstawowym Realme 8). Inny jest również układ graficzny, ale pojemność baterii pozostała identyczna. Także tutaj znajdziemy najnowszego Androida 11 ze znakomitą nakładką Realme UI 2.0.
Wygląd i wykonanie - różnic jest tylko kilka, ale dość istotnych
Chociaż podstawowy wariant Realme 8 zebrał u mnie bardzo pozytywną recenzję, odmiana wyposażona w odbiornik sieci 5G podoba mi się nieco mniej. Głównie za sprawą gorzej wyglądającej wyspy z aparatami w której jedno oczko zostało zastąpione przez obrazek z napisem "AI". Z daleka bez problemu można się pomylić. Tył wykonano z błyszczącego, szybko palcującego się plastiku. Boki urządzenia, podobnie jak w poprzednikach, są kwadratowe i bardzo wygodne do trzymania jedną ręką. Na dole znajdziemy złącze mini-jack, maskownicę głośnika i wyjście USB-C. Po prawej stronie widzimy płaski przycisk włącznika z ukrytym czytnikiem linii papilarnych. Po lewej stronie jest natomiast regulacja głośności.
Realme 8 5G dalej ma duży podbródek, ale całkiem cienkie ramki na pozostałych bokach ekranu. Z przodu, w lewym górnym rogu umieszczono oczko aparatu do selfie. Dla miłośników minimalizmu ten smartfon będzie strzałem w dziesiątkę. Czytałem w komentarzach, że wielu z Was nie podobał się ekstrawagancki napis na tylnej obudowie. W modelu 5G, Realme nieco bardziej stonowało swoje designerskie zapędy, tworząc idealnie czystą kompozycję. To może się podobać. Smartfon jest natomiast nieco grubszy od podstawowego wariantu i delikatnie dłuższy. Zastosowane materiały nie różnią się zbytnio, dalej mają wysoką jakość i pod tym względem trudno na cokolwiek narzekać. Brakuje może tylko szkła ochronnego na wyświetlaczu, ale jest za to fabryczna folia.
Komfort użytkowania, codzienność, nakładka producenta
Korzystanie z Realme 8 5G nie różni się w żadnym wypadku od Realme 8. Nie czuć zbytnio różnicy w grubości czy wadze, nie sposób też wychwycić nieco dłuższego boku. Zastosowany w środku procesor MediaTek Dimensity 700 5G generuje nieznacznie lepsze wyniki od MediaTek Helio G95 z modelu Realme 8. Nie są to znaczne różnice, ale jeszcze poprawiają komfort korzystania ze smartfona. Zastosowana tutaj nakładka producenta Realme UI 2.0 jest prosta i bardzo przejrzysta. Ma duże możliwości personalizacji, przyjemny w odbiorze wygląd i działa dosłownie nieskazitelnie. Największe różnice widać w samym wyświetlaczu. AMOLED to jednak gwarancja bardzo głębokich czerni, a tutaj mamy, co prawda wysokiej klasy, ekran LCD IPS. Nie widać aż tak drastycznych różnic w kolorach, ale sama czerń będzie trochę razić po oczach.
Muszę jednak przyznać, że 90 Hz częstotliwość odświeżania jest bardzo dużym atutem, dodatkowo upłynniając smartfon i poprawiając odczucia płynące z użytkowania. Wyświetlane kolory i ostrość matrycy są na tyle dobre, że osobiście wybrałbym wariant z szybszym odświeżaniem. Bardziej to do mnie przemawia. Podobnie jak w Realme 8, także tutaj nawet pod dużym obciążeniem procesor nie nagrzewa się i nie wpada w throttling (czyli nie zbija taktowania pod wpływem zbyt wysokiej temperatury). Układ graficzny Mali-G57 MC2 ma porównywalną, delikatnie wyższą wydajność, co też będzie dodatkowym atutem.
Ponownie muszę ponarzekać na głośnik mono, którego tony są płaskie, pozbawione głębi, do tego basy nie istnieją i trudno oczekiwać jakiegoś przystępnego brzmienia. Smartfon nie wspiera też bezprzewodowego ładowania i nie ma żadnego certyfikatu wodoszczelności, ale na szczęście możemy rozszerzyć pamięć na dane użytkownika za sprawą karty microSD (do 1TB). Muzyka odtwarzana przez słuchawki ze złączem mini-jack jest przyzwoitej jakości. Przetwornik dźwięku w tym przedziale cenowym radzi sobie dobrze dlatego posiadacze kablowych "grajek" nie powinni narzekać.
Nie miałem żadnych uwag do jakości połączeń telefonicznych. Smartfon nie zrywał sygnału, nie stwarzał żadnych problemów. Również wsparcie dla najnowszego standardu 5G jest całkowicie bezproblemowe. W mojej sieci - Orange, łapałem sygnał 5G na terenie praktycznie całej Warszawy - na Bielanach, Mokotowie, w Śródmieściu czy na Białołęce. Osiągana prędkość wynosiła często powyżej 200 MB/s, co uważam za doskonały wynik. Czytnik linii papilarnych działał znakomicie, często nawet lepiej niż ten umieszczony pod ekranem. Jego umiejscowienie to kwestia gustu, ale dla mnie wygodniejszy jest z przycisku i dodatkowo całkowicie bezproblemowy.
Producent zastosował ogniwo o pojemności 5000 mAh, które wystarcza na cały dzień intensywnej pracy albo dwa dni umiarkowanego użytkowania. Smartfon wspiera szybkie ładowanie do 18W, a do pełna naładujemy go w ok. 60 minut. To przyzwoite, chociaż nie rewelacyjne wyniki, ale sama bateria jest pojemna i wystarczająca. Czas przed ekranem (SoT) w moich testach wyniósł ponad 10h. Muszę dodać, że w zestawie znajdziemy jeszcze przezroczyste, silikonowe etui. Cieszy wsparcie dla standardu WiFi 6 oraz najnowszego Bluetooth 5.1.
Wydajność w testach syntetycznych i w najpopularniejszych grach
Przejdźmy do testów syntetycznych. Tutaj mamy sporo różnic. Tak, jak wcześniej wspominałem, zastosowany procesor to ośmiordzeniowy MediaTek Dimensity 700 5G o taktowaniu max. 2,2 GHz dla dwóch rdzeni. Dzięki temu w popularnym Geekbenchu 5 generuje 570 punktów dla jednego rdzenia i 1760 dla wielordzeniowości. Do tego 305505 punktów w AnTuTu (to jedyny test, który nie wypadł lepiej od procesora z Realme 8). Zachwycają wyniki w Androbenchu - aż 996 MB/s przy odczycie i 281 MB/s przy zapisie. Dla porównania, podstawowy Realme 8 ma tutaj odpowiednio 518 i 179 MB/s. Różnice są zatem spore. Pełen komplet wyników znajdziecie na zdjęciach poniżej.
Wysłana do naszej redakcji wersja wyposażona w 8 GB pamięci RAM to wariant, którego obecnie w Polsce nie kupicie. Nie zmienia to faktu, że 6 GB radzi sobie równie dobrze, a różnice dotyczyć będą wyłącznie skrajnych sytuacji, jak ogromna liczba otwartych kart w przeglądarce czy aplikacji, które w końcu całkiem wypełnią wbudowaną pamięć. To jednak trudna sztuka, bo Android ma dzisiaj tyle różnych sposobów na czyszczenie urządzenia, że trudno je zawiesić. Chyba, że zrobimy to specjalnie. Przez cały okres testów nie mogłem narzekać na działanie Realme 8 5G i muszę tutaj producenta mocno pochwalić. Kolejny raz wspomnę, że zastosowana nakładka systemowa jest znakomita.
Wydajność w grach będzie wystarczająca dla każdej z nowych produkcji. Nie odpalimy maksymalnych detali w takim Genshin Impact, ale Call of Duty Mobile czy Crash Bandicoot On The Run działają znakomicie. Duży wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i pięknych kolorach odgrywa tutaj duże znaczenie i w tym przedziale cenowym to jeden z lepszych smartfonów do grania na rynku. Nie nagrzewa się, jest wygodny i lekki, idealnie skonstruowany do grania przez dłuższy czas. Sprawdziłem też rezultaty w kilku innych produkcjach - np. Asphalt 9: Legends nie pozwala niestety na włączenie 60 klatek, ale nie ma chociaż żadnych spadków z 30.
Aparaty? Tutaj poczułem lekki zawód
Realme postanowiło pójść na pewne kompromisy i dostaliśmy coś kosztem czegoś. Niestety, w podstawowym modelu Realme 8 mieliśmy 64 mpix główne oczko i do tego 8 mpix aparat szerokokątny. Tutaj nie ma tego drugiego, został jedynie słabszy wariant 48 mpix wspierany przez 2 mpix obiektyw makro i 2 mpix obiektyw głębi, które nie zachwycają swoją jakością. Zdjęcia w ciągu dnia są przeciętne. Producent zastosował dwu i pięciokrotny zoom cyfrowy, ale te również będą mało użyteczne, szczególnie w nocy. Zdjęcia portretowe wychodzą nieźle, chociaż smartfon ma tendencje do bardzo agresywnego wyostrzania krawędzi przy efekcie rozmycia tła. Przyznam, że aparat zawiódł mnie tutaj najbardziej, bo po całkiem niezłych zdjęciach z modelu Realme 8 oczekiwałem czegoś podobnego. Wyspa wygląda inaczej, obiektywy są słabsze i całościowo z pewnością nie będzie to smartfon dla maniaków ładnych zdjęć.
Wybranych trybów w aplikacji aparatu jest niewiele, bo oprócz makro i skanera tekstu możemy jeszcze zrobić fotkę z wykorzystaniem 48 mpix. Nagramy wideo jedynie w rozdzielczości 1080p i 30 klatkach, ale za to ze wsparciem ultrastabilizacji, która działa całkiem nieźle. Sama jakość nagrań także nie zachwyca. Mają sporo szumów i nawet przy lekkim zaciemnieniu są niskiej jakości, ale w ciągu dnia lub przy dobrym świetle będą w zupełności wystarczające.
Podsumowanie - czy Realme 8 5G to dobry wybór?
Jeżeli szukamy telefonu ze wsparciem najnowszej technologii 5G, to Realme wychodzi tutaj przed szereg, chociaż nie bez istotnych wad. To szybki, znakomicie działający smartfon z bardzo wygodną i świetną nakładką producenta. Wyświetlacz o 90 Hz odświeżaniu poprawia komfort użytkowania, a wydajność procesora i układu graficznego jest wystarczająca do codziennych, nawet bardziej wymagających zadań. Tak naprawdę jedynym problemem pozostają aparaty, które są słabsze niż w modelu Realme 8. Brak certyfikowanej wodoszczelności, wsparcia dla ładowania bezprzewodowego czy diody powiadomień można przeboleć. Jest obsługa NFC, złącze mini-jack, pojemna bateria i całkiem szybkie, 18W ładowanie kablowe. Telefon wytrzyma dwa dni pracy.
To model przy którym producent musiał pójść na pewne kompromisy i jeżeli tylko jesteśmy ich świadomi, to nie ma za bardzo na co narzekać. Może ten głośnik mono mógłby nieco lepiej grać, ale do podstawowych czynności czy rozmów głośnomówiących wystarczy w zupełności. Pozostałe elementy są co najmniej bardzo dobre, zaczynając od jakości wykonania, przez minimalistyczny design, po dobrej klasy wyświetlacz i bardzo dobrą jakość połączeń telefonicznych. Najważniejszy element - wsparcie dla sieci 5G działa w szerokim zakresie pasm dostępnych w Polsce i radzi sobie doskonale. W Orange łapałem 5G praktycznie w całej Warszawie, często z rewelacyjną prędkością pobierania i patrząc tylko na ten aspekt, Realme wychodzi obronną ręką. Jeżeli natomiast nie zależy Wam na obsłudze 5G, to zwróćcie uwagę na tańszy, podstawowy model Realme 8.
Ocena - 8/10
Zalety:
- Świetna jakość wykonania i minimalistyczny design, który może się podobać
- Bardzo dobry wyświetlacz LCD IPS o 90 Hz odświeżaniu
- Znakomita obsługa sieci 5G, którą łapałem na terenie całej Warszawy
- Świetna nakładka producenta z bardzo przyjaznym wyglądem i rozbudowaną personalizacją + najnowszy Android 11 ze wsparciem dla NFC
- Dobry i wydajny procesor MediaTek, który sprawdza się w codziennych zastosowaniach + GPU, które radzi sobie z najnowszymi grami
- Długi czas pracy na baterii i wsparcie dla całkiem szybkiego ładowania 18W
- Niezłe zdjęcia w ciągu dnia, ale muszą zostać spełnione określone warunki
- Świetnie działający czytnik linii papilarnych ukryty w bocznym przycisku
- Przystępna cena 999 zł
Wady:
- Bardzo przeciętny aparat, zarówno pod względem zdjęć jak i realizowanych nagrań
- Słaby głośnik mono, który gra płasko i mało przyjemnie
- Brak wsparcia dla ładowania bezprzewodowego, nie ma certyfikacji wodoszczelności oraz diody powiadomień
Galeria
Przeczytaj również
Komentarze (3)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych