Kącik filmowy #49

Kącik filmowy #49

Łukasz Kucharski | 02.07.2013, 22:19

Dla odmiany od klimatyzowanego kina i wygodnego fotela, postanowiłem obejrzeć film w parnym domu. Wybór padł na jeden z głośniejszych filmów minionego roku, czyli Poradnik pozytywnego myślenia. Zapraszam!

 

Dalsza część tekstu pod wideo

Wiadomości ze świata filmu

 

 

Kapitan Planeta: Powrót

 


 


Odgrzewanie starych przebojów trwa w najlepsze. Kolejnym daniem będzie Kapitan Planeta, który w 1991 roku emitowano na kanale TVP 2 – piękne czasy. Wedle doniesień z Fabryki Snów, przeniesieniem przygód Kapitana zainteresowana jest wytwórnia Sony. Najprawdopodobniej byłaby to produkcja w pełni aktorska. A kto według Was mógłby wcielić się w tego superbohatera?

 


***

 


Rurōuni Kenshin razy trzy

 


 


W 2012 roku fani Rurōuni Kenshin mogli obejrzeć aktorską wizję ich ulubionej mangi i anime. Za reżyserię filmu odpowiadał Ohtomo Keishi. Produkcja okzała się tak dużym sukcesem, że właśnie zpaowiedziano kolejne kolejne odsłony. Na ekranie ponownie zobaczymy Takeru Sato oraz Emi Takei. Terminy premier nie są jeszcze znane.

 


***

 


Kosmiczne nagrody wręczone

 


 


Już  trzydziesty dziewiąty raz rozdano nagrody Saturna, czyli statuetki dla najlepszych horrorów i filmów science-fiction oraz fantasy. Oto nagrodzeni.

 



Najlepszy Film Science-Fiction:
Avengers
 
Najlepszy Film Fantasy:
Życie Pi
 
Najlepszy Horror/Thriller:
Dom w głębi lasu
 
Najlepszy Film Akcji/Przygodowy:
Skyfall
 
Najlepszy Aktor:
Matthew McConaughey (Killer Joe)
 
Najlepsza Aktorka:
Jennifer Lawrence (Igrzyska śmierci)
 
Najlepszy Aktor Drugoplanowy:
Clark Gregg (Avengers)
 
Najlepsza Aktorka Drugoplanowa:
Anne Hathaway (Mroczny rycerz powstaje)
 
Najlepsza Rola Młodego Aktora:
Suraj Sharma (Życie Pi)
 
Najlepsza Reżyseria:
Joss Whedon (Avengers)
 
Najlepszy Scenariusz:
Quentin Tarantino (Django)
 
Najlepsza Scenografia:
Dan Hennah (Hobbit: Niezwykła podróż)
 
Najlepszy Montaż:
Alexander Berner (Atlas chmur)
 
Najlepsza Muzyka:
Danny Elfman (Frankenweenie)
 
Najlepsze Kostiumy:
Paco Delgado (Les Miserables)
 
Najlepsza Charakteryzacja:
Heike Merker, Daniel Parker, Jeremy Woodhead (Atlas chmur)
 
Najlepsze efekty specjalne:
Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams, Dan Sudick (Avengers)
 
Najlepsza Produkcja Niezależna:
Killer Joe
 
Najlepszy Film Zagraniczny:
Łowcy głów
 
Najlepszy Film Animowany:
Frankenweenie
 
Najlepszy Serial Telewizyjny:
Revolution
 
Najlepszy Serial w sieci kablowej:
The Walking Dead
 
Najlepsza Prezentacja w Telewizji:
Breaking Bad
 
Najlepszy Serial dla młodych widzów:
Teen Wolf
 
Najlepszy Aktor w Telewizji:
Bryan Cranston (Breaking Bad), Kevin Bacon (The Following)
 
Najlepsza Aktorka w Telewizji:
Anna Torv (Fringe)
 
Najlepszy Aktor Drugoplanowy w Telewizji:
Jonathan Banks (Breaking Bad)
 
Najlepsza Aktorka Drugoplanowa w Telewizji:
Laurie Holden (The Walking Dead)
 
Najlepszy Gościnny Występ w Telewizji:
Yvonne Strahovski (Dexter)
 
Najlepsze wydanie DVD/BD:
Touchback
 
Najlepsze wydanie DVD/BD Edycja Specjalna:
Little Shop of Horrors: The Director's Cut
 
Najlepsze kolekcjonerskie wydanie DVD/BD:
Universal Classic Monsters: The Essential Collection
 
Najlepsze wydanie DVD/BD Serialu Telewizyjnego:
Star Trek: The Next Generation, Season 1 & 2
 
Nagroda za całokształt twórczości:
William Friedkin
 
Nagroda im. Dana Curtisa:
Vince Gilligan
 
The Visionary Award:
Richard Matheson
 
Nagroda za osiągnięcia życia:
Jonathan Frakes

 


***

 


Darmowe filmy

 


 


W dobie technologiczno informacyjnego rozwoju serwis YouTube wyrósł na giganta zapewniającego nam codzienną porcję rozrywki. Od teraz możecie również zobaczyć w jego ramach polskie, pełne i legalne produkcje. Otóż studia filmowe KADR i TOR uruchomiły własne na kanały, na których znajdziecie około 60 pozycji – w tym dzieła Andrzeja Wajdy, Juliusza Machulskiego czy Krzysztofa Kieślowskiego. I jak to bywa, od razu pojawiły się pytania typu „jakim prawem?” itd. Doszło do tego, że dyrektorzy obydwu placówek opublikowali list, w którym wyjaśnili wszystko. Oto i on:



Szanowni Państwo,

Studia filmowe KADR i TOR uruchomiły swoje kanały na YouTube. Obecnie dostępnych na nich jest ponad 60 znanych filmów sprzed lat, m.in. najważniejsze produkcje Juliusza Machulskiego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. Na kanałach KADRU i TORU można oglądać bezpłatnie m.in. „Rejs" Marka Piwowskiego, „Seksmisję" i „Vabank" Juliusza Machulskiego, „Bruneta wieczorową porą" Stanisława Barei, „Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego, „Popiół i diament" i „Niewinnych czarodziei" Andrzeja Wajdy, „Amatora" i „Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego oraz „Ucieczkę z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego.
 
Ponieważ ze strony środowiska twórców filmowych napływają do nas pytania o powody i zasady na jakich udostępniliśmy filmy na naszym kanale w portalu YouTube, śpieszymy z wyjaśnieniami:
 
Naszym podstawowym celem było i jest uporządkowanie sytuacji w Internecie. Dotychczas wszystkie filmy, które teraz można oglądać na naszym kanale, były dostępne na portalu YouTube bezpłatnie. Niestety pojawiały się one w Internecie w wyniku działalności pirackiej, a ludzie którzy je tam umieszczali, robili to nielegalnie, czerpiąc dochody z reklam zamieszczanych przy tych filmach. Wieloletnie zabiegi mające na celu usunięcie tych tytułów nie przynosiły żadnych efektów, a Internauci zapoznawali się z pirackimi wersjami polskich filmów, najczęściej w okropnej jakości. Studia TOR i KADR skorzystały z możliwości narzędzi internetowych dostępnych na platformie YouTube dla właścicieli kanałów. Prezentując tam swoje filmy objęły je ochroną praw autorskich i korzystają z możliwości pełnego zarządzania treściami na YouTube, zwanej Content ID. W wyniku tej operacji z portalu YouTube znikną, a częściowo już zniknęły wszystkie wersje pirackie filmów. Jednocześnie jakiekolwiek odtworzenie filmu lub jego fragmentów będzie owocowało przychodami dla Studiów i Autorów tych filmów.
 
Przed filmami są emitowane reklamy, z których przychody zasilą prowadzony przez Studia proces rekonstrukcji cyfrowej starych filmów oraz produkcję nowych. Eksploatacja filmów na naszym kanale odbywa się z pełnym poszanowaniem praw twórców, którzy za pośrednictwem właściwej organizacji zbiorowego zarządzania będą mogli otrzymywać należne im tantiemy. Tym samym po raz pierwszy nielegalna eksploatacja filmów na platformie YouTube została zastąpiona legalną promocją i udostępnianiem filmów z korzyścią dla ich pierwotnych twórców.
Nasza inicjatywa ma charakter pilotażowy. Po kilku miesiącach podsumujemy efekty obecności na YouTube i zdecydujemy czy ta droga udostępniania treści i walki z piractwem internetowym przynosi pożądane skutki i w zależności od tego, podejmiemy decyzję dotyczącą dalszej eksploatacji filmów w Internecie.
 
Wszystkich zaniepokojonych naszą inicjatywą – darmowej emisji internetowej filmów - pragniemy uspokoić. Tego typu dystrybucja nie jest niczym nowym – na polskich portalach takich jak chociażby Onet.pl od kilku lat można oglądać polską klasykę filmową dostępną dla Internautów za darmo i podobnie jak w przypadku naszego kanału, filmy te są przerywane reklamami. To co wyróżnia naszą inicjatywę to możliwość usunięcia filmów pirackich oraz aktywny udział Internautów w przychodach Studiów i Autorów z dystrybucji – na naszym kanale przychody z reklam rosną proporcjonalnie do ilości wyświetleń filmów. Internauci – nasi widzowie – doskonale zrozumieli i wsparli naszą inicjatywę oraz świadomie pomagają nam, możliwie najpełniej, wykorzystać nową sytuację. Nasze kanały odwiedziło w sumie już : 335.000 widzów, a z dostępnej na kanałach subskrypcji skorzystało blisko 50.000 widzów.
 
Pragniemy dodać, że wreszcie mamy kontrolę nad jakością obrazu i dźwięku. Emisje na naszym kanale odbywają się z poszanowaniem pracy twórców obrazu i dźwięku filmowego. W tej chwili wszystkie nasze filmy można oglądać w jakości 480p, zbliżonej do jakości DVD, tym samym młode pokolenie, które zapoznaje się z polską klasyką przez Internet, zobaczy te utwory w przyzwoitej jakości, a nie jak dotąd, w wersjach przegrywanych domowymi sposobami, w jakości urągającej twórcom. Ponadto duża część spośród udostępnionych filmów posiada napisy angielskie, umożliwiające zapoznanie się z tymi filmami widzom na całym świecie, a te które jeszcze nie są opatrzone napisami, wkrótce będą.
 
W naszych planach jest otwarcie dla subskrybentów możliwości oglądania tych filmów w najwyższej możliwej jakości: 1080p, ale już w ramach płatnych subskrypcji. W tej wersji będziemy prezentowali filmy bez reklam. Dzisiejsze media dały Studiom do ręki narzędzie umożliwiające bezpośredni kontakt z widzem, bezpośrednie zarządzanie dystrybucją i ominięcie pośrednictwa w przepływie finansowym.
 
Kiedy podejmowaliśmy naszą inicjatywę nie mieliśmy świadomości, że wywoła tak wiele zainteresowania i ciepłych reakcji zarówno w środowisku twórców filmowych jak i wśród widzów. Naszym podstawowym celem była regulacja niezdrowego stanu rzeczy. Dzisiaj, kiedy obserwujemy pierwsze pozytywne efekty naszych starań, jesteśmy przekonani, że nasza inicjatywa otwiera drzwi do legalnej
 
bezpośredniej dystrybucji internetowej innym producentom. Gorąco zachęcamy do pójścia w nasze ślady. Jeśli wszyscy zadbamy o legalną obecność naszych filmów w sieci, za chwilę „piraci" nie będą mieli z czego żyć.
 
Jednocześnie chcemy podkreślić, że pole dystrybucji internetowej nie wchodzi w kolizję z innymi dotychczas istniejącymi polami dystrybucji, takimi jak emisje telewizyjne czy wymierająca niestety dystrybucja na nośnikach DVD i BluRay. Ta ostatnia staje się powoli domeną kolekcjonerów, z kolei widownia telewizyjna i widownia kanałów YouTube to dwie zupełnie różne publiczności, które praktycznie nie pokrywają się. Jesteśmy przekonani, że nasza obecność na YouTube nie ma i nie będzie miała negatywnego wpływu na obecność klasyki polskiego kina na antenach telewizyjnych. Przeciwnie – wytworzy zdrowe zainteresowanie tymi filmami wśród młodych użytkowników Internetu oraz zachęci ich do rozwoju i poszukiwań kolejnych pięknych polskich filmów, również na innych niż Internet, polach eksploatacji.
 
Zachęcamy wszystkich do korzystania z naszych kanałów.
Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR
Dyrektorzy
Łukasz Barczyk, Krzysztof Zanussi

 

***

 

 

 

 

W rękach fanów

 

 


LEGO Breaking Bad The Video Game

 


 


Z roku na rok przybywało nam gier z klockami LEGO w tytule, potem filmów animowanych, a teraz filmów fanowskich. Kolejnym jest parodia serialu Breaking Bad z nagrodzonym Saturnem Bryanem Cranstonem.

 


 


***

 


Batman Beyond - Animated Fanfilm

 


 


Animowany serial Batman Beyond pozwolił ukazać Człowieka Nietoperza w nowym, młodszym wydaniu, które przyciągnęło następne pokolenie fanów. Akcję osadzono w przyszłości, gdy Bryce Wayne jest już starszym panem, co nie oznacza, że miasto nie potrzebuje Batmana.

 


 


***

 

Star Wars: Course of the Force 2013 - Episode 1

 


 


Chris Hardwick zapoczątkował internetowy serial dla wszystkich fanów uniwersum Gwiezdnych Wojen. W rolach głównych Chris oraz niejaki R2-D2. Wszystko z odpowiednią dawką przymrużenia oka.

 


 

***

 

Red Dead Redemption Fan Film: The Hanging of Bonnie MacFarlane

 


 


RDR...wciąż czekam na kontynuację, bo przygody Johna Marstona znajdują się w ścisłej czołówce moich ulubionych gier. Pustyne tereny jeszcze nigdy nie były tak kuszące. Na otarcie łez, z powodu braku stosownego ogłoszenia ze strony Rockstar, pozostaje obejrzeć poniższy film fanowski.

 


 

 

***

 

 

 

 

Kino Świat prezentuje...

 

 

 


Chyra wygłosi kazanie na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty! W IMIĘ... Małgośki Szumowskiej na zamknięcie 13. edycji imprezy

 


 


W dniach 18-28 lipca w Wrocławiu odbędzie się 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Imprezę, w trakcie której zaprezentowane zostaną 352 produkcje z całego świata, zamknie polska premiera „W imię...” - najnowszego obrazu Małgośki Szumowskiej. Film reprezentował nasz kraj w elitarnym konkursie głównym tegorocznego Berlinale, a po paśmie sukcesów na międzynarodowych festiwalach, został sprzedany do szerokiej dystrybucji w ponad 25 krajach na całym świecie. Następca nagradzanych „33 scen z życia” i głośnego „Sponsoringu” trafi do polskich kin 20 września.

„W imię…” to historia niemożliwej miłości księdza, osadzona w realiach katolickiej społeczności. Poruszająca opowieść o człowieku uwikłanym w intymny dramat.
 
Ksiądz Adam (Andrzej Chyra) obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem (w tej roli Mateusz Kościukiewicz) zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.
 
W obsadzie - obok Andrzeja Chyry („Dług”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”) i Mateusza Kościukiewicza („Bejbi blues”, „Wszystko, co kocham”) - Maja Ostaszewska („Jack Strong”, „Katyń”, „Uwikłanie”), Łukasz Simlat („Wymyk”, „Lincz”, „Bez tajemnic”), Tomasz Schuchardt („Jesteś Bogiem”, „Miasto 44”) i Olgierd Łukaszewicz („Generał Nil”, „Katyń”). Autorem zdjęć, a równocześnie współscenarzystą, jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance za zdjęcia do filmu „Nieulotne” i FPFF w Gdyni za „33 sceny z życia”.
 
Światowa premiera filmu odbyła się w ramach 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie film reprezentował Polskę w Konkursie Głównym i uhonorowano go prestiżową nagrodą Teddy Award. Wśród jej poprzednich laureatów znaleźli się, między innymi: Pedro Almodóvar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy.
 
Kolejny zagraniczny sukces „W imię…” to Nagroda Główna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dortmund|Cologne 2013 (The International Feature Film Award), gdzie polska produkcja rywalizowała z ponad setką filmów z pięćdziesięciu krajów świata, z których do Konkursu Głównego trafiło zaledwie osiem. W uzasadnieniu nagrody dla „W imię…” doceniono obraz Szumowskiej za jego odwagę, wybitną grę aktorską oraz głębokie, humanistyczne przesłanie. „W imię…” zostało również uhonorowane Nagrodą dla Najlepszego Filmu, a Andrzej Chyra Nagrodą dla Najlepszego Aktora na Neisse Film Festival Zittau 2013.
 
Producentem „W imię…” jest firma MD4, film powstał w koprodukcji z Canal +. Dystrybutorem nowego obrazu Szumowskiej jest firma Kino Świat.

 



***

 


Wywiad z wampirzycą odroczony! BYZANTIUM na polskim plakacie i z nową datą premiery.

 

 

 



Uwaga! Uległa zmianie data premiery „Byzantium”. Najnowszy horror Neila Jordana wejdzie na ekrany kin 2 sierpnia. W oczekiwaniu na spotkanie z seksownymi wampirzycami prezentujemy polski plakat filmu.

Są niemoralne, nienasycone i nieśmiertelne. Dziewczyna Bonda - Gemma Arterton oraz nominowana do Oscara, BAFTY i Złotego Globu, gwiazda młodego pokolenia - Saoirse Ronan posmakują ludzkiej krwi w „Byzantium”, najnowszym obrazie Neila Jordana. Wysmakowane wizualnie i klimatyczne dzieło reżysera „Wywiadu z wampirem”, to triumfalny powrót do tematyki, która przyniosła twórcy zasłużone miejsce w panteonie mistrzów horroru. W kinach od 2 sierpnia.
 
Dwie kobiety Clara (Gemma Arterton) i Eleanor (Saoirse Ronan), ścigane przez tajemniczego prześladowcę, znajdują schronienie w podupadłym kurorcie nad oceanem. Kiedy na jaw wychodzi ich skrzętnie skrywana tajemnica, staje się to początkiem serii dramatycznych wydarzeń, których geneza sięga kilka wieków wstecz.

 


***

 


"Nietykalny" Omar Sy gotuje dla DZIEWCZYNY Z LILIĄ

 


 


Megahit „Nietykalni” uczynił Omara Sy jednym z najpopularniejszych francuskich aktorów i otworzył mu drogę do hollywoodzkiej kariery. Już za rok zobaczymy go w roli mutanta Bishopa w „X-Men: Days of Future Past”, ale znacznie wcześniej przebojowy 35-latek zagości na naszych ekranach w filmie „Dziewczyna z lilią”. Jak wyznaje Sy, jego bohater z obrazu zdobywcy Oscara - Michela Gondry („Zakochany bez pamięci”) to połączenie „troskliwej opiekunki ze szwajcarskim scyzorykiem”.
 
Nicolas, w którego wcielił się Sy, jest nie tylko prawnikiem i mentorem głównego bohatera, ale również… jego kucharzem. Po raz pierwszy spotykamy go w kuchni. Miejscu, które dzięki pomysłom i wyobraźni Gondry ma szansę na długo zapisać się w pamięci widzów. „To było niesamowite pomieszczenie! Po pierwsze były tam monitory, za pomocą których Nicolas komunikował się ze swoim mistrzem Julesem Gouffé, który przekazywał mu przepisy. Był tam także „Google Maps” – niezwykły peryskop, którego używał Colin. A z kranów wychodziły węgorze. Nigdy nie widziałem kuchni podobnej do tej!” - zachwyca się aktor.
 
Dla roli w „Dziewczynie z lilią”, ekranizacji międzynarodowego bestsellera Borisa Viana - „Piana dni”, określanego „najbardziej wzruszającą historią miłosną, jaka kiedykolwiek została napisana”, Sy zrezygnował z długo planowanych wakacji. Jak sam mówi: „Byłem tak zachwycony możliwością zagrania w filmie Michela Gondry, że bez wahania przełożyłem wakacyjne plany. Michel jest bardzo nietuzinkową postacią i do wielu rzeczy podchodzi w sposób świeży, jak dziecko. W jego filmach stosowane są klasyczne, ręcznie wykonane efekty wizualne, czego dzisiaj, w erze komputerowej prawie się nie spotyka. Nawet gdy ma do dyspozycji poważny budżet i profesjonalną ekipę, woli zakasać rękawy i wykonać wszystko samodzielnie. Uważam, że to imponujące. Czasami nie byłem w stanie ogarnąć umysłem jego kreatywnego podejścia. Ciężko było za nim nadążyć.”
 
W magicznym love story twórcy „Zakochanego bez pamięci”, Sy wystąpił obok topowych gwiazd znad Sekwany, słynnej „Amelii” Audrey Tautou i znanego z „Heartbreaker” przystojniaka - Romaina Duris. „Praca z Michelem była jak powrót do czasów dziecięcych zabaw. Spotkaliśmy się wszyscy na planie, bo uwielbiamy odgrywać role, a uwielbiamy to, ponieważ byliśmy kiedyś dziećmi.” - tłumaczy słynny „Nietykalny”.

 


***

 


"1500 kondomów zamiast ulubionych przekąsek" - historia imponujących miłosnych podbojów Stephena Dorffa, gwiazdy MÓJ PRZYJACIEL WRÓG

 


 


„Jako nastolatek byłem prawdziwym psycholem i matka nigdy nie przestawała się o mnie martwić. Pewnego razu, gdy kręciliśmy film w Londynie, wysłała mi paczkę. W środku zamiast ulubionych przekąsek znalazłem 1500 kondomów w najróżniejszych kolorach.” - wspomina hollywoodzki przystojniak Stephen Dorff, a my przypominamy historię rozlicznych miłostek aktora, mającego na koncie związki z takimi sławami jak Milla Jovovich, Jessica Alba czy Pamela Anderson.
 
Milla Jovovich (1993) - Krótki epizod z ery przedinternetowej, o którym ciężko dziś znaleźć pikantne detale. Pozostaje nazwać go „Uczniowską balangą” na cześć filmu, w którym w 1993 roku błysnęła Milla -  obecnie stateczna żona Paula W. S. Andersona i pogromczyni zombie z serii „Resident Evil”.
 
Reese Witherspoon (1994) - Poznali się na planie filmu „Cholerny świat” Jefery’a Levy’ego. Przelotny związek nie należał do udanych, dlatego zgrabnie określa go oryginalny tytuł przywołanego filmu czyli S.F.W. („So Fucking What”). „Nie wróciłabym do tego gościa za żadne pieniądze.” – przyznała po latach Witherspoon.  
 
Bridget Hall (1994) - I znów się nie udało. Związek z Hall zaliczaną w wieku 18 lat (obok Cindy Crawford i Christy Turlington) do listy najlepiej zarabiających modelek świata według magazyn Forbes skończył się równie szybko, jak zaczął. Czyżby Dorff miał pecha do kobiet przewyższających go wzrostem?
 
Alicia Silverstone (1994-1995) - Wraz z Alicią Silverstone i przyszłą gwiazdą „Lost: Zagubieni” - Joshem Hollowayem, Dorff rozkochiwał nastolatki w teledysku „Cryin” Aerosmith. Jak wpomina aktor, jego związek z Silverstone stał pod znakiem „tatuaży, zdrad, bójek, pozorowania samobójstw i częstych skoków na bungee.”
 
Georgina Grenville (1995-1996) - Urodzona w Afryce modelka, dobrze znana wszystkim subskrybentom kalendarza Pirelli. Ku rozpaczy tabloidów, jej związek z Dorffem nie przyniósł żadnych sensacji.
 
Jessica Alba (1998-1999) -  Niech nikogo nie zmylą cyfry w nawiasach. Para przetrwała razem zaledwie trzy i pół miesiąca. Później Alba związała się z Devonem Sawą, gwiazdą „Oszukać przeznaczenie”. Fatum pozostało jednak nieczułe na ich umizgi, czyniąc aktorów singlami już po… 30 dniach.
 
Jennifer Love Hewitt (2003) - Błyskawiczny związek, z którego Dorff zrejterował, gdy tylko Jennifer pokazała mu, jaki pierścionek wybrała dla siebie na zaręczyny.
 
May Andersen (2003-2004) - Dziesięć długich miesięcy u boku duńskiej modelki było dla Dorffa jak terapia po dotychczasowym festiwalu rozstań. Być może liczył na więcej, ale summa summarum sam okazał się dla Andersen wyłącznie epizodem pomiędzy jej dalece ciekawszymi przygodami z Kid Rockiem i pochodzącą ze Skandynawii Julie Ordon.
 
Shannan Click (2004) - Uważa się, że to amerykańska modelka rozbudziła w aktorze zainteresowanie modą. Widywano ich na wielu pokazach, jak choćby show Stelli McCartney, tworzącej dla Adidasa. Modowe ciągoty zostały aktorowi do dziś. Shannan miała mniej szczęścia.
 
Pamela Anderson (2004-2005) - W opinii mediów Dorff był dla Pameli wyłącznie chłopcem-zabawką. Co nie zmienia faktu, że legendarną seksbombę widywano w objęciach aktora zarówno na Sundance Film Festival, jak i na występach drag queen w Miami.
 
Sarah Harding (2006) - Ona piosenkarka, członkini zespołu Girls Aloud; on aktor, gwiazda 35 teledysków. Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że będą parą idealną. Niestety – używając filmowo-muzycznego języka – coś nie zagrało. Po czterech miesiącach było po wszystkim.
 
Rachel Stevens (2006) - Jeśli już raz randkowało się z piosenkarką, czemu by tego nie powtórzyć? Na pierwszej randce para została przyłapana w Malibu w Kalifornii, w trakcie zamawiania greckich dań na wynos. Potrawy zostały skonsumowane, podobnie jak związek, z którego jednak nic poważnego nie wyszło.
 
Tami Donaldson (2007-2008) - Miss Maxima 2006, wzrost ten sam do Dorff. Coś poszło źle, choć co dokładnie, nie wiadomo.
 
Leilani Dowding (2012) - Ich zerwanie trafiło na łamy całej prasy kolorowej Ameryki. Najwidoczniej byłej modelce, reprezentantce Anglii w wyborach do Miss Uniwersum i celebrytce, nie w smak były otrzymywane od narzeczonego SMS-y z pogróżkami w stylu: „wrócisz do domu w trumnie”. Można ją zrozumieć…
 
Katharina Damm (2012) - W zeszłym roku piękna modelka towarzyszyła Dorffowi w jego francuskich wakacjach. Jednak tej wiosny po plażach Saint Tropez przechadzała się już u boku innego 39-latka - Jareda Leto, frontmana zespołu 30 Seconds To Mars.
 
2013 - Dorff odpoczywa od romansów, za to widzowie mogą podziwiać niezrównanego Casanovę w najnowszym filmie „Mój przyjaciel wróg”, który dziś zagościł na naszych ekranach.  

 


***

 


KOBIETA W KLATCE - ekranizacja skandynawskiego bestsellera w kinach w 2013 roku.

 


 


W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia i teaser zapowiadający „Kobietę w klatce” – ekranizację bestsellerowej powieści Jussi Adler-Olsena. Mroczny psychothriller, którego fabuła koncentruje się na śledztwie prowadzonym przez tajemniczy Departament Q, zagości na ekranach kin w ostatnim kwartale 2013 roku.

W tajemniczych okolicznościach, z pokładu promu, znika piękna parlamentarzystka - Merete Lynggaard (Sonja Richter - serial „The Killing”). Zakrojone na szeroką skalę śledztwo nie przynosi rezultatów. Pięć lat później duński parlament podejmuje decyzję o utworzeniu Departamentu Q, specjalnej jednostki do spraw niewyjaśnionych zbrodni. Na jej czele staje detektyw Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas - „Anioły i demony”). Jego błyskotliwą karierę w wydziale zabójstw przekreśliły wydarzenia, w których śmierć poniosło dwóch policjantów. Mørck, wspierany przez przydzielonego mu partnera Assada (znany z oscarowego „Wroga numer jeden” Fares Fares), rzuca się w wir pracy. Kierowany przeczuciem, prześwietla sprawę Lynggaard i odkrywa, że zniknięcie kobiety nie było przypadkowe.

Mroczny psychothriller „Kobieta w klatce”, to ekranizacja międzynarodowego bestsellera autorstwa Jussi Adler-Olsena, duńskiego pisarza mającego na koncie wszystkie najważniejsze nagrody literackie Skandynawii, w tym prestiżowy Szklany Klucz - wyróżnienie, które w minionych latach zdobywali najwięksi mistrzowie skandynawskiego kryminału - Henning Mankell, Stieg Larsson i Jø Nesbo. Autorem scenariusza filmu jest Nikolaj Arcel, nominowany do nagrody BAFTA scenarzysta „Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”.

 

 

***

 

 

 

 

***

 

 


 

Z nowości DVD/Blu-ray...

 

 

 

Poradnik pozytywnego myślenia / Silver Linings Playbook (2012)

 

 

 

 

 

 


Reżyseria: David O. Russell

Scenariusz: David O. Russell,

Produkcja: USA

Czas trwania: 122 minuty

Obsada:

Bradley Cooper - Pat
Jennifer Lawrence - Tiffany
Robert De Niro - Pat Sr.
Jacki Weaver - Dolores

 


Nie jestem wybuchowy - Patrick



Każdy z nas miał chyba taki dzień, że pragnął zmieść z powierzchni Ziemi wszystko i wszystkich. Kontrolowanie gniewu do łatwych zadań nie należy. Czasem można przejść przez całe życie z drobnymi wybuchami, odnaleźć miłość i żyć długo i (prawie) szczęśliwie. Bywa jednak tak, że Wasza ukochana żona dopuszcza się haniebnego czynu, który spuszcza żyjącą w Was bestię ze smyczy. Taki „wyskok” zaliczył Patrick, doprowadziło to do tego, że osiem miesięcy spędził w specjalnej placówce. Teraz, wychodzi na wolność i jest pełen dobrych myśli. Wygląda jednak na to, że inni nie podzielają jego optymizmu. Pat obsesyjnie pragnie się sprawdzić jako obywatel, by zasłużyć na powrót do żony – pięknie się oszukuje. W trakcie powrotu do normalności – cokolwiek to znaczy – spotka Tiffany, młodą kobietę, z równie pokręconą przeszłością i niejedną przypadłością. Oboje połączą siły w dziwnym tańcu – dosłownie i w przenośni – który sprowadzi ich na właściwą drogę.

Reżyser Fightera z Christianem Bale oraz Markiem Wahlbergiem – David O. Russell, tym razem zabiera Was w wyprawę oparta na książce. Scenariusz powstał bowiem z debiutanckiego dzieła Matthew Quicka pod tym samym tytułem. Główne motto filmu, czyli uważajcie na znaki jest banalne, ale trafne. Czasami w pędzie za utopijnym celem nie dostrzegamy nikogo. Taki właśnie jest Patrick. Myśli tylko o sobie, nikogo nie słucha i żyje w świecie ułudy. Tiffany będzie dla niego właśnie takim znakiem i bratnią duszą zarazem. Ona również nie jest doskonała, ale razem tworzą cudownie szaloną parę. Tak naprawdę każdy w świecie  Poradnika... jest szurnięty. Podobnie jak w naszym uniwersum - wszyscy jesteśmy równo porąbani, ale nie zdiagnozowani. Nawet osoby uznające się za supernormalne są szurnięte poprzez takie obsesyjne myślenie. Musimy jednak pozytywnie myśleć i starać się być lepszymi ludźmi. Ta różnorodność jest naszą siłą, a nie bycie jednakowym produktem społeczeństwa.

Gra aktorska i dialogi to największe atuty tego dzieła. Młodzi aktorzy dorównują tym starszym. Zazwyczaj nie przepadam za Cooperem, ale w tym przypadku genialnie oddał zagubienie głównego bohatera, który chce, by to co mówi było prawdą. Na początku działał mi na nerwy, ale wraz z postępami w fabule, zacząłem szczerze mu współczuć i w zupełności zrozumiałem jego wybuch. Z kolei Jennifer Lawrence udowodniła, ze cicha woda brzegi rwie i rośnie nam na wielką aktorkę. Bardzo spodobały mi się również pewne drobiazgi – jak na przykład reakcja Patricka na zakończenie książki, która znakomicie odzwierciedla to przez co przechodzą osoby dotknięte poważnymi problemami oraz ich bliscy. Na ekranie może to być głównie zabawne, ale w prawdziwym życiu takie nie jest. Co najlepsze twórcom udało się zachować równowagę między jednym a drugim. Także, ogólnie nie zobaczycie dołującego filmu z małym światełkiem w tunelu, a pozytywną historię.

Poradnik pozytywnego myślenia nie zawiódł moich oczekiwań. To popis aktorski kilku pokoleń, ale zabrakło mi...sam nie wiem czego...może urozmaicenia w strukturze, a może lepiej wczułbym się w bohaterów, gdybym miał podobne problemy – co nie znaczy, że nie mam żadnych. Russell stworzył dobre dzieło, które można obejrzeć, by poprawić sobie humor w trudnej sytuacji. Zachwytu nie wzbudza, ale pozytywnie motywuje, a przynajmniej mnie.


 

Ocena końcowa:

 

 

***

 

W tym tygodniu to wszystko. Zapraszam a tydzień. Do przeczytania

 

 

Łukasz Kucharski Strona autora
cropper