Top 10 gier z serii Need for Speed

Top 10 gier z serii Need for Speed

Mateusz Gołąb | 06.11.2015, 18:00

Czujecie Żądzę Prędkości? My poczuliśmy ją po raz pierwszy w 1994 roku i do dzisiaj nie chce nam odpuścić. Sprawdźcie, które odsłony serii Need for Speed są naszymi ulubionymi.

22 główne części serii w 21 lat, to, jak nietrudno policzyć, więcej niż jedna odsłona rocznie. Jeżeli nie jest to świetne tempo wypuszczania kolejnych gier, to nie wiem jakie byłoby dobre. Z okazji premiery najnowszej odsłony Need for Speed, która zresztą niezwykle przypadłą nam do gustu, postanowiliśmy przygotować redakcyjne zestawienie 10 najlepszych gier z cyklu. A było z czego wybierać, bo zdecydowana większość NfS-ów, to tytuły zdecydowanie warte uwagi.

Dalsza część tekstu pod wideo

Oczywiście jest to nasza jak najbardziej subiektywna lista i macie prawo do własnej opinii. Będzie nam bardzo miło, jeśli zamieścicie własne topki w komentarzach!


10. Need for Speed: Rivals

2013 | Ghost Games | PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360, PC

Pierwsza odsłona serii przygotowana przez studio Ghost Games była krokiem w dobrym kierunku. Wrócił klimat starych części cyklu, choć nie można zaprzeczyć, że gra była nieco przekombinowana. Filozoficzny ton nadany opowieści o policjantach i kierowcach bardziej żenował, niż interesował. System Autolog i społecznościowy komponent Alldrive bezboleśnie zintegrowały kampanię dla pojedynczego gracza z trybem sieciowym. Klimatem, Rivals, znacznie bardziej zbliżało się do oryginalnego Hot Pursuit, niż jego bezpośredni sequel. Gra miała bardzo arcade'owy charakter i każda ze stron barykady miała do dyspozycją całą masę futurystycznych zabawek do przeszkadzania sobie nawzajem. Pomimo międzygeneracyjnego rozkroku, Rivals mogło pochwalić się bardzo atrakcyjną oprawą graficzną.

 

09. Need for Speed: Underground 2

2004 | EA Canada | PS2, Xbox, Gamecube, PC

Na sequel legendarnej gry, która przedstawiła graczom świat nielegalnych wyścigów czekaliśmy zaledwie rok. To niewiele, jak na stworzenie godnego sequela, jednak ta sztuka bez wątpienia udała się ekipie z Kanady. Underground 2 kreatywnie rozwijał przedstawioną w jedynce formułę otwierając przed graczem trasy i oddając w nasze ręce pewną dowolność rozgrywki. Mogliśmy bez skrępowania przemierzać miasto i wybierać, w których zawodach chcemy w danej chwili wziąć udział. Rozgrywkę wzbogacono także 4 dodatkowe rodzaj wyścigów, sporo nowych możliwości tuningowych oraz dodatkowe tryby gry. Underground 2 okazał się dobrze zaprojektowanym następcą swojego poprzednika i jedyne, do czego można się przyczepić, to pewna pustka panująca na otwartych ulicach Olympic City.

 

08. The Need for Speed

1994 | Pioneer Productions, EA Canada | 3DO, PC, PlayStation, Sega Saturn

Na naszej liście nie mogło przecież zabraknąć ojca całej serii. Pamiętam, jak za małolata, brat mojego kumpla przyniósł nam tę grę rozbitą an kilkanaście dyskietek. Mroczne czasy polskiego piractwa. W tamtych czasach The Need for Speed zapierało dech w piersiach. Nie było drugiej tak bardzo realistycznej gry wyścigowej na rynku. Mowa tu zarówno o trójwymiarowej grafice, jak i o niespotykanej wcześniej fizyce jazdy. Nie bez powodu patronat nad grą objął popularny w latach 90. magazyn Road & Track. Narzekacie na dziesiątki samochodów w nowych grach? W pierwszej odsłonie serii można było zasiąść za kółkiem 8 pojazdów. I była to naprawdę imponująca liczba fur.

 

07. Need for Speed: Shift

2009 | Slightly Mad Studios | PS3, Xbox 360, PC

W 2008 roku na rynku ukazał się Race Driver: Grid, który niespodziewanie sprzedawał się jak ciepłe bułeczki. Trudno było uwierzyć, że przy postępującej casualizacji gier wideo, tak wielu graczy inwestuje w absolutnie hardcore'owe wyścigi. To trochę jak z Soulsami. Idąc za ciosem Elektronicy również spróbowali swoich sił na polu realistycznej symulacji i ta sztuka udała im się w stu procentach. Shift to najbardziej realistyczny Need for Speed w całej serii i pierwszy od czasu Porshe Unleashed, który oferował szczegółowy widok zza kółka. Ekipa Slightly Mad Studios dopieściła wiele szczegółów zabawy, by jeszcze bardziej urzeczywistnić rozgrywkę. Do tego stopnia, że przy mocnych uderzeniach rozmywał nam się nawet widok na ekranie, a na sekundę przed kraksą można było usłyszeć, jak kierowca wstrzymuje na moment swój oddech.

 

06. Need for Speed III: Hot Pursuit

1998 | EA Canada, EA Seattle | PlayStation, PC

Trzecia odsłona legendarnej serii odświeżyła nieco policyjną mechanikę. Poza tradycyjnymi trybami wyścigowymi mogliśmy również wziąć udział w tytułowych pościgach policyjnych. W niech, poza zwycięstwem nad konkurencją, musieliśmy jeszcze troszczyć się o to, by nie zostać zatrzymanymi przez radiowóz. Wersja pecetowa pozwalała również na odwrócenie zabawy i wcielenie się w przedstawiciela prawa próbującego ukrócić nielegalne wyścigi. Jest to również pierwszy Need for Speed umożliwiający prowadzenie rozgrywki na podzielonym ekranie. Trasy w "trójce" wyróżniały się bardzo zróżnicowanymi warunkami klimatycznymi i pogodowymi. Hot Pursuit zaprezentował graczom także tuning pojazdów, ale bez ingerencji w wygląd zewnętrzny samochodów.

 

05. Need for Speed: High Stakes / Road Challenge

1999 | EA Canada, EA Seattle | PlayStation, PC

High Stakes nie rewolucjonizowało serii. Wydana rok po Hot Pursuit gra powstała w myśl zasady "więcej i lepiej". Czwórka wyglądała za to o niebo lepiej od poprzedniczki, a do tego, po raz pierwszy w serii, mogliśmy zezłomować nasz pojazd, a zniszczenia widoczne były również na modelach samochodów. Dorzućmy do tego trzy zupełnie nowe tryby zabawy i rozwiniętą fizykę, a otrzymujemy produkt doskonały dla fanów poprzedniczki, którzy po roku ogrywania trójki poczuli wreszcie potrzebę czegoś nowego. Warto zwrócić uwagę na tytułowy tryb "High Stakes" polegający ściganiu się tylko z jednym przeciwnikiem. Haczykiem była tu wspomniana "wysoka stawka". Przegrany musiał oddać oponentowi swoją furę, która natychmiast po wyścigu kasowana była z jego stanu gry.

 

04. Need for Speed

2015 | Ghost Games | PS4, Xbox One, PC

Ekipie Ghost Games udało się wyprowadzić serię na prostą. Need for Speed z 2015 roku to według nas najlepsza odsłona serii od czasu pierwszego Most Wanted. Gra powróciła do klimatów ulicznych wyścigów, kiczowatych scenek przerywnikowych i tuningowania wozów, czyli do tego, co tygryski lubią najbardziej. Charakterystyczny klimat nocnej jazdy w odbijającym się od kropel deszczu blasku reflektorów skutecznie zachęca do śmigania ulicami miasta. Sama kampania zapewnia kilkanaście godzin zabawy, a na mapie znajdziemy jeszcze całą masę zadań pobocznych. Powracał również, znany z Need for Speed: Rivals system Alldrive pozwalający na bezbolesne połączenie trybu dla pojedynczego gracza z multiplayerem. Boli jedynie wymóg stałego połączenia z siecią.

 

03. Need for Speed: Underground

2003 | EA Black Box | PS2, Xbox, Gamecube, PC

W roku 2003 nastąpił pierwszy ogromny reboot serii. Need for Speed otrzymało kiczowaty, ale w miarę zajmujący scenariusz, a kierowcy, dosłownie, wyszli na ulice. Tym razem braliśmy udział w nocnych, nielegalnych wyścigach, gdzie braliśmy udział w wielu zawodach charakterystycznych dla subkultury ulicznego tuningu. W Olympic City ścigaliśmy się łeb w łeb podczas wyścigów drag race, a także sprawdzaliśmy, kto lepiej wejdzie w zakręt driftem. Najbardziej zachwyciła graczy możliwość bardzo szczegółowej modyfikacji wyglądu i osiągów pojazdu, która na długi czas stała się elementem rozpoznawalnym serii. Pierwsze odpalenie N20 w tuningowej furze na długiej prostej było wtedy naprawdę niezapomnianym przeżyciem.

 

02. Need for Speed: Porsche Unleashed / Porsche 2000

2000 | Eden Studios, EA Canada | PlayStation, PC

Nawet jeżeli taki deal opłacał się finansowo, to ograniczenie gry jedynie do jednej samochodowej marki i tak jest dosyć ryzykownym posunięciem. Mimo wszystko, Porsche Unleashed uznawane jest przez wielu za jedną z najlepszych klasycznych odsłon serii. Poza klasycznymi trybami wyścigowymi mogliśmy również poznać historię całej marki Porsche, począwszy od roku 1950 a na 2000 skończywszy. W trybie Factory Driver mieliśmy również okazję wcielić się w kierowcę testowego marki Porsche, który poza ściganiem sie z konkurencją zajmował się również dostarczaniem części i wozów w określone miejsca. Co ciekawe, ogromną przewagę ma tutaj wersja pecetowa gry, która jest o wiele bogatsza w zawartość. Obie odsłony stworzone zostały przez zupełnie inne studio. Wszystkie kilkadziesiąt aut zostało dokładnie odwzorowanych na potrzeby Porsche Unleashed. Do tego stopnia, że każdy z nich posiadał nawet swoją własną, unikalną kamerę ze środka, co było niespotykane w grach z tego okresu.

 

01. Need for Speed: Most Wanted

2005 | Ea Black Box | PS2, Xbox, Xbox 360, Gamecube, PC

Miejsce pierwsze na naszej liście przypadło jednogłośnie grze Need for Speed Most Wanted. Wszystko, co najlepsze w Underground 2 zostało tu unowocześnione, a całość oprawiono w bardzo ciekawą historię o czarnej liście ulicznych kierowców. Autorzy oddali do dyspozycji graczy ogromne miasto wypełnione całą masą wąskich uliczek i skrótów, co pozwalało kreatywnie podejść do niektórych wyścigów oraz dawało większe możliwości ucieczki przed stróżami prawa. Miasteczko Rockport mogło pochwalić się zmiennymi warunkami powodowymi, ale za to w Most Wanted ścigaliśmy się tylko w dzień. W grze pojawiły się również dodatkowe wyzwania związane z policją, a co ciekawe, pościg mógł nas dopaść nawet w trakcie trwania wyścigu. Im dłużej unikaliśmy aresztowania, tym poważniejszym stawaliśmy się zagrożeniem, więc na ulicy pojawiały się SUVy oraz jednostki specjalne i śledzące nas helikoptery. Pod względem systemu rozgrywki i dobrej zabawy, Most Wanted nadal pozostaje na tronie serii Need for Speed.

Mateusz Gołąb Strona autora
cropper