Zanim zagrasz: Uncharted 4: Kres Złodzieja

Zanim zagrasz: Uncharted 4: Kres Złodzieja

Mateusz Gołąb | 10.05.2016, 00:59

Nadciąga premiera największego hitu debiutującego pod banderą Sony w tym roku. Pozwólcie, że, zanim zagracie, zaprosimy was do zapoznania się z kilkoma ciekawymi faktami związanymi zarówno z serią Uncharted, jak i bezpośrednio z jej najnowsza odsłoną.

Poszukiwacz przygód

Dalsza część tekstu pod wideo

Zanim przejdziemy do głównego celu nowych przygód Nathana Drake'a, przyjrzyjmy się jeszcze samemu głównemu bohaterowie na wypadek, gdybyście nie mieli okazji poznać go bliżej już wcześniej. Główną inspiracją dla growego Indiany Jonesa był oczywiście Harrison Ford, a właściwie grany przez niego filmowy poszukiwacz przygód i zawadiaka. Z początku twórcy chcieli jednak bazować jego wygląd i charakter na osobie Johnny'ego Knoxville'a – amerykańskiego komika i aktora, który głównie znany jest z serii Jackass. Pomysł ten został jednak bardzo szybko skasowany i skierowano się w stronę bardziej tradycyjnego awanturnika. 

Inspiracji dla tej postaci można również doszukiwać się w tzw. „pulp magazine”, czyli tanich wydawnictwach prasowych popularnych w Stanach Zjednoczonych aż do lat 50 ubiegłego wieku. Były to zbiory opowiadań o bardzo zróżnicowanej tematyce. Część z nich, naturalnie, opisywała historie o poszukiwaniu zaginionych skarbów przez zadziornych młodych mężczyzn spragnionych mocnych wrażeń i pięknych kobiet.

Pomimo tej dosyć wybuchowej mieszanki, autorzy gry chcieli przede wszystkim, by Nathan Drake był postacią, z którą każdemu łatwo będzie się utożsamić. Z tego powodu otrzymał swoje pozytywne usposobienie i zamiłowanie do sypania żarcikami. Stąd też wziął się jego bardzo zwykły ubiór, który nie czyni z bohatera Uncharted zbytnio wyróżniającej się wizualnie postaci. Drake miał być przysłowiowym „everymanem” - średnio atrakcyjnym mężczyzną o miłym charakterze i codziennej aparycji.

Pomimo swoich inspiracji tanimi opowiastkami, Naughty Dog bardzo starało się tchnąć w Nathana nieco więcej życia i uniknąć stworzenia jednowymiarowego bohatera, który oparty byłby jedynie na kliszach. Osiągnięto to dzięki ogromnej dynamice animacji protagonisty, który sprawnie i bardzo ludzko reaguje na wydarzenia ze swojego otoczenia. Ponadto, Drake żywo komentuje na głos pewne sytuacje i mówi sam do siebie w samotności, co dodatkowo urzeczywistnia jego osobowość. Ogromny wpływ na charakter Nathana miał również sam aktor użyczający mu głosu – Nolan North. Deweloperzy, w wielu momentach, dali mu po prostu wolną rękę, by mógł częściowo improwizować swoją rolę lub dodawać pewne kwestie od siebie.

Charakter Nathana Drake'a to, po części, dzieło samego Nolana Northa

Podróżnik

Sir Francis Drake, którego potomkiem ma być bohater serii Uncharted to angielski korsarz, który najbardziej znany jest z faktu, że w latach 1577 – 1580 odbył podróż dookoła świata. Przyjmuje się, ze urodził się on w 1540 roku, choć data ta nie jest uznawana za pewnik. Swoje zamiłowanie do okrętów wyniósł z domu rodzinnego, ale nie w taki sposób, jak byśmy sobie to wyobrażali. Jego ojciec był fanatycznym protestantem, który zmuszał rodzinę do mieszkania w przeciekającym wraku statku, przez co bardzo mocno zakorzeniły się one w jego świadomości. 

Drake najpierw został chłopcem okrętowym, a z czasem wykształcił się dzięki swojemu dalekiemu krewnemu na tyle, by samodzielnie prowadzić statki. Brał udział w wielu wyprawach korsarskich. Wsławił się zdobywaniem okrętów hiszpańskich i portugalskich, a także łupieniem miast Nowego Świata. To ciekawe, jak wiele zmienia perspektywa, bowiem dla Anglików Francis Drake był wielkim żeglarzem, lecz Hiszpanie uważali go za zwykłego pirata. Wbrew pozorom, jego osobowość wyróżniała się ogromną grzecznością, nawet względem jeńców i znany był ze swojej precyzji przez co często pełnił również funkcję nawigatora.

W 1577 roku, na zlecenie królowej Elżbiety, wyruszył w podróż, która miała doprowadzić go do hiszpańskich posiadłości na zachodnim wybrzeżu Ameryki. Ostatecznie, ze względu na różnorodne losowo problemy, z floty liczącej 5 statków pozostał zaledwie 1, którym kierował Drake. Wyprawa przekształciła się w podróż dookoła świata. Francis płynął, zdobywając kolejne hiszpańskie statki i atakując porty. Nie mogąc znaleźć przejścia do Atlantyku odkrył dzisiejsze  tereny Kalifornii, a następnie płynął dalej na Zachód. Ominąwszy Afrykę powrócił ostatecznie do Anglii, gdzie królowa podniosła go do godności szlachcica oraz tytułu admirała. Po wielu osiągnięciach, nie tylko samotnych, ale również na czele flot i wojsk angielskich, zmarł na morzu na dyzenterię 28 stycznia 1596 roku.

Tak wyglądała trasa, którą Francis Drake przypadkowo opłynął świat dookoła

Utopia

Nowym celem przygód Nathana Drake'a jest Libertatia – legendarna 17-wieczna kolonia piracka na Madagaskarze, którą, według dostępnych podań, miał władać Kapitan James Misson. Do dziś nie wiadomo, czy jest ona jedynie wymysłem literackim, czy takie miejsce istniało naprawdę. Jej dokładny opis możemy znaleźć w książce „Historia najsłynniejszych piratów, ich zbrodnicze wyczynki i rabunki”, która napisana została w 1742 przez kapitana Charlesa Johnsona, choć był to prawdopodobnie jedynie pseudonim artystyczny angielskiego pisarza Daniela Defoe.

Kolonia Libertatia miała zostać założona jako ostoja dla osób wyjętych spod obowiązującego prawa, którzy sami siebie opisywali jako „strażników ludzkich praw i wolności”. Piraci ją zamieszkujący uważali się za buntowników walczących z opresją i sprzeciwiali się wszelkim autorytarnym formom społecznym, takim jak monarchia czy niewolnictwo. Mówi się, że piraci Libertatii stworzyli nawet swój własny język do porozumiewania się między sobą. Ich kolonia operowała na ekonomii podobnej do modelu socjalistycznego, choć do podejmowania decyzji wykorzystywano pewną formę demokracji bezpośredniej. Chcąc odróżnić się od anarchistycznej bandery wesołego Rogera, piraci swoistej utopii korzystali z białej flagi a także nosili biało-czarny ubiór.

Ideały te nie ograniczył się jedynie do legendarnej Libertatii. Podobne siedliska „prawych” piratów pojawiają się w różnych innych tekstach z tamtego okresu. Wspomina się choćby o uciekinierach, którzy po zakończeniu Rewolucji Amerykańskiej uciekając z Wielkiej Brytanii zatrzymali się na pewnej wyspie, gdzie założyli Republikę Spensonii opartą na podobnych założeniach.

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź nasz poradnik do Uncharted 4: Kres Złodzieja.

Mateusz Gołąb Strona autora
cropper