Historia Sony na targach E3 - co pokazywali do tej pory Japończycy?

Historia Sony na targach E3 - co pokazywali do tej pory Japończycy?

Piotr Kaźmierczak | 06.06.2014, 12:00

Na jednych targach E3 Sony radziło sobie lepiej, na innych gorzej. Fakt jest taki, że japońska firma uczestniczy w tej imprezie od samego jej początku, czyli od 1995 roku. Prześledźmy zatem pokrótce jak wyglądały prezentacje i oferta Sony oraz jej partnerów na wszystkich edycjach Electronic Entertainment Expo.

Era PlayStation

Dalsza część tekstu pod wideo

E3 1995

Premierowe E3 (11-13 maja 1995) odbywało się ledwie pięć miesięcy po wypuszczeniu w Japonii konsoli PlayStation. Sprzęt ten był pierwszym na tak dużą skalę krokiem Sony w stronę rynku wirtualnej rozrywki. Japończycy musieli więc odpowiednio go zareklamować i przedstawić. Na zaprezentowanym niżej filmie widać debiutancką konferencję tej korporacji na Electronic Entertainment Expo. Jak łatwo się domyślić, Sony ukazało siebie jako potentata w świecie urządzeń audio-wideo, który teraz zamierza zawojować rynek gier. Nie zabrakło też jednego i niezwykle charakterystyczne elementu, który będzie wytykany tej firmie niemal przy każdej edycji targów w Los Angeles – grafik i słupków obrazujących różne statystyki (w tym konkretnym przypadku dotyczyły one głównie rynku konsol jako takiego). Oczywiście większość czasu poświęcono samemu PlayStation (Japończycy przygotowywali się wówczas do startu PSX-a w Stanach Zjednoczonych), zaprezentowano też filmiki z ujęciami z wybranych gier.

Na tej samej edycji E3 znana w branży Sega pokazała Saturna, ale Sony miało poważnego asa w rękawie – niższą cenę. PlayStation miało kosztować 299$ a Saturn 399$. Chyba wszyscy wiemy, która z tych maszynek zdobyła większą popularność. Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wówczas wyglądały takie imprezy, to koniecznie odpalcie ten filmik:

E3 1996

1996 rok to czas na większe skupienie się na grach, a tych Sony pokazało może nie dużo, ale za to większość z nich okazała się hitami. Mieliśmy więc następcę Wipeouta, drugiego Tekkena, Crasha Bandicoota, kolejne Ridge Racer i Tomb Raidera, którego wielu uważało dotychczas za tytuł na wyłączność dla Saturna. Jakby tego było mało Sony zapowiedziało obniżkę ceny konsoli (do 199$), a Square Enix pokazało wideo z Final Fantasy VII. Chcecie zobaczyć jak wtedy wyglądały hale targowe? Włączcie ten materiał:

E3 1997

W roku 1997 Sony mogło już spać spokojnie jeżeli chodzi o sukces PlayStation, a liczba świetnych tytułów dla tej konsoli rosła. Dużą sprawą była zapowiedź Tomb Raidera II, który miał trafić wyłącznie na PlayStation i komputery osobiste. Pokazano też Metal Gear Solid, tytuł z serii, która budziła uznanie wśród starszych odbiorców, a także przełomową Castlevanię: Symphony of the Night.

E3 1998

Dla Sony targi z 1998 roku stały zapewne pod znakiem Gran Turismo. Gra ta była promowana w spektakularny jak na owe lata sposób – stoiska z nią znajdowały się w powiększonych wersjach samochodów marki Hummer. Jeżeli chodzi o inne gry, zapowiedziano kolejnego Crasha, Silent Hill, Tekkena 3,czy Parasite Eve. A to tylko część z bogatej oferty.

E3 1999

Najważniejszymi aspektami E3 1999 były z pewnością pokazy dem technologicznych PlayStation 2, jak i możliwość rozegrania jednej trasy w nadchodzącym Gran Turismo na tej właśnie konsoli. Nie zabrakło też znakomitych gier na PSX-a. Można tutaj wspomnieć Dino Crisis, Tony Hawk’s Pro Skater, Ape Escape, czy Final Fantasy VIII. Świetnie prezentowało się również stoisko Sony z olbrzymimi podobiznami ówcześnie popularnych postaci.

 

Era PlayStation 2

E3 2000

Impreza z 2000 roku to głównie Metal Gear Solid 2. Pozycja ta wywołała euforię wśród wielu graczy i to nawet pomimo tego, że pokazano ją jedynie na filmiku. Akurat to E3 jest uznawane za słabe dla pierwszej konsoli Sony i nie ma się temu co dziwić, powoli odchodziła ona do historii. Niemniej i tak zapowiedzi gier typu Final Fantasy IX, czy Chrono Cross mogły zelektryzować niejednego posiadacza tej maszynki.

E3 2001

Rok 2001 stał już pod prawdziwą ofensywą PlayStation 2. Zamiast jednak skupiać się na sprzęcie (tutaj warto jednak odnotować pojawienie się Network Adaptera, czyli urządzenia, które miało wprowadzić PlayStation 2 w świat online) Sony i współpracujący deweloperzy postawili na gry. Zostało pokazanych i ujawnionych ponad 100 (!) tytułów. Należy wśród nich wymienić choćby Final Fantasy X, Jak and Daxter, czy Devil May Cry.

E3 2002

To E3 słynie chyba najbardziej ze słów wypowiedzianych przez Kaza Hirai: „Wojna konsol dobiegła końca. PlayStation 2 wygrało”. Trzeba wiedzieć, że w tym momencie Sega była w trakcie wycofywania się z produkcji sprzętów do grania, a sprzedaż maszynek głównych konkurentów była dużo niższa niż PS2. Dla porównania – PlayStation 2 30 milionów sztuk, Xbox i Gamecube po 4 miliony. Takiej dominacji Sony do tej pory nie jest w stanie powtórzyć. 2002 rok to również masowe zachwalanie Network Adaptera. Jeżeli chodzi o gry, to mamy wśród nich takie klasyki jak Sly Cooper, Ratchet & Clank, Metal Gear Solid 2 Substance, a także Shinobi od do niedawna zaciekłego rywala – Segi.

E3 2003

Dalsze pasmo sukcesów Sony. Ogłoszono Gran Turismo 4, poinformowano o wyłączności na tytuły z serii GTA i Metal Gear Solid, chlubiono się przewagą nad konkurencją, ujawniono Eye Toya, a na końcu oficjalnej konferencji na scenę wszedł Ken Kutaragi i zapowiedział nową konsolę – PlayStation Portable. Tym samym Sony wkraczało na dziewiczy dla tej firmy rynek przenośnych sprzętów do gier.

E3 2004

Jedna z tych konferencji, które można obejrzeć sobie w całości w sieci. Sony zaprezentowało na niej PlayStation Portable, otrzymaliśmy kilka ujęć z GTA San Andreas, dowiedzieliśmy się o God Of War, obejrzeliśmy fragment z Killzone’a. Jest to też dobra okazja żeby zobaczyć na konferencji Sony Dona Matricka, który wówczas nie pracował jeszcze w Microsofcie, a w EA.

E3 2005

Sony zapowiedziało i zaprezentowało wygląd PlayStation 3, która miała stać się maszyną na przyszłość. Pokazano też nieszczęsny prototyp nowego pada, który kształtem przypominał maślanego rogala, tudzież bumerang. Za jedną z najważniejszych zapowiedzi tych targów należy też uznać Metal Gear Solid 4. Z ówczesnej konferencji pochodzi też znany trailer Killzone’a 2, który rzekomo miał działać w czasie rzeczywistym na PS3, co później okazało się nieprawdą.

 

Era PlayStation 3

E3 2006

Jedna z tych konferencji, które Sony będzie wspominać najgorzej. Podano na niej cenę PlayStation 3, która okazała się być dla wielu ceną zaporową, wypowiadano takie kwiatki jak „To jest gra na bazie historii Japonii” prezentując jednocześnie pojedynki z przerośniętym krabem, a niezapomnianym momentem stała się ekscytacja Kaza Hirai Ridge Racerem z 2004 roku na PSP (Hirai omawiał wtedy cyfrową dystrybucję na przenośnej konsolce) – „It’s Ridge Racer, Riiiiidge Raceeer”. Przy okazji pokazano również The Eye of Judgement, a także (i na szczęście) Uncharted: Drake’s Fortune, Heavenly Sword i pierwszego Resistance’a. Koniecznie zobaczcie prześmiewczy filmik z tej konferencji:

E3 2007

Targi z 2007 roku były znacznie mniejsze niż kilka wcześniejszych edycji. W poprzednim roku uczestniczyło w nich 60 tys. ludzi, a w 2007 zaledwie 10 tys. Jeżeli chodzi już o samo Sony i ich konferencję, było to pierwsze wystąpienie, które poprowadził Jack Tretton, nowy szef Sony Computer Entertainment of America. Zapowiedziano na nim obniżkę ceny konsoli PlayStation 3 i skupiono się na grach na wyłączność. Można tu wspomnieć o Gran Turismo 5 czy inFamousie i Little Big Planet (Killzone’a 2 pokazywano za zamkniętymi drzwiami). Dość dużo uwagi poświęcono też PlayStation Home – wirtualne awatary Kaza Hirai i Jacka Trettona spotkały się w świecie tej usługi, a wkrótce ten pierwszy, już w rzeczywistej postaci, pojawił się na scenie i zaczął opowiadać o nowym modelu PSP. Na konferencję przybył też sam Chewbacca prezentując specjalną edycję PlayStation Portable ubraną w motywy z Gwiezdnych Wojen.

E3 2008

E3 2008 to przede wszystkim gry, ale nie tylko te na ówcześnie najnowszy sprzęt Sony, a również na PS2, które Jack Tratton zachwalał jako świetną platformę do zabawy ze znajomymi. Ogłoszono też powstanie specjalnej serii wydawniczej na PlayStation 3 - Greatest Hits (u nas znanej jako Platinum), do której miały trafiać największe wydane wcześniej hity po obniżonych cenach. Zawodem okazał się być brak informacji o obniżce ceny konsoli, na którą wielu liczyło. Jeżeli chodzi o większe gry, to zaprezentowano MAG-a, inFamousa i God of War 3.

E3 2009

Jack Tretton rozpoczął tę konferencję rzucając ogromną liczbę 364 gier, które miały pojawić się na wszystkich ówczesnych platformach PlayStation. Oczywiście główną pozycją Sony w tym roku było drugie Uncharted, ale nie mniejszy poklask zyskał God of War III. Zaskoczeniem była z pewnością obecność Final Fantasy XIV Online, które miało być konsolowym exclusivem dla PlayStation 3. Dużym zainteresowaniem cieszył się też Heavy Rain. Niemniej ważne było pojawienie się The Last Guardian, które wyciekło raptem kilka tygodni wcześniej. To również na tej konferencji pokazano PSP Go, czyli najmniej udaną wersję przenośnej konsolki, która nigdy nie zdobędzie uznania graczy, a także PS Move’a w bardzo wczesnej wersji. Śmiesznym elementem tego show było wyjście na scenę Kazunouri Yamauchiego promującego Gran Turismo na PSP. Towarzyszył mu tłumacz zapisujący jego słowa na kartce, co wyglądało przekomicznie.

E3 2010

To E3 było wyjątkowe, w końcu pojawił się na nim Kevin Butler, czyli domniemany szef od wszystkiego, a tak naprawdę postać z reklam grana przez Jerry’ego Lamberta, Butler wygłosił zabawne i płomienne przemówienie, które porwało całą widownię. Rok 2010 stał też pod znakiem kontrolerów ruchowych i Sony poświęciło sporo czasu na reklamowanie PS Move’a. Ważnym z dzisiejszej perspektywy ogłoszeniem była zapowiedź usługi PlayStation Plus. Na scenie pojawił się też Gabe Newell z Valve Software i zapowiedział duże wsparcie dla platform Sony. Pod względem gier to E3 zaprezentowało głównie sequele: Killzone 3, inFamous 2, Little Big Planet 2, ale też np. powracające po latach Twisted Metal. Poniżej wideo z występem Butlera.

E3 2011

Konferencja Sony z tego roku została w dużej mierze poświęcona PlayStation Vicie (wtedy też poznaliśmy jej nazwę). Poza tym skupiono się na ważnych grach na wyłączność dla PS3 – Uncharted 3, Killzonie 3, czy nowym Sly Cooperze oraz pozycjach na Vitę – Uncharted: Golden Abbys, Little Big Planet Vita, czy Gravity Rush. Nie obyło się też bez przeprosin dla graczy za aferę z włamaniem do PlayStation Network i jej konsekwencjami. Sony mocno promowało wówczas technologię 3D i przedstawiło nawet specjalny model monitora, dzięki któremu dwóch ludzi siedzących przed nim mogło oglądać dwa różne obrazy.

E3 2012

W tym roku trzeba odnotować obecność nowej marki od Quantic Dream – Beyond: Two Souls, a także odpowiedź Sony na Super Smash Bros, czyli PlayStation All-Stars Battle Royale. Zapowiedziano również nową strategię dla PlayStation Plus – od teraz usługa miała dawać dostęp do naprawdę świetnych dużych gier. Powiedziano też trochę o Assassin’s Cred i Call of Duty na Vitę. Ujawniono również Wonderbooka, a za duży hit należy uznać God of War: Ascension. Natomiast tytuł konferencji to bez wątpienia The Last of Us z ujawnionym właśnie gameplayem.

 

Era PlayStation 4

E3 2013

W 2013 roku Sony skupiło się przede wszystkim na PlayStation 4. Konferencja tej firmy była jawnym policzkiem w twarz dla rywali z Microsoftu i piętnowaniem ich błędów. Aplauzem zostały przywitane kolejne ogłoszenia dotyczące PS4, między innymi to, że gier na płytach nie trzeba będzie rejestrować i że można je będzie sprzedawać. Widowni spodobała się też cena urządzenia. Zabawnie wypadł przy tym filmik, na którym tłumaczono nam jak pożyczać gry na PlayStation 4 (Microsoft w tym momencie miał w planach bardzo skomplikowany system udostępniania innym używanych produkcji). Chyba jeszcze nigdy Sony tak bardzo nie udało się pobić konkurencji jak właśnie na E3 w 2013 roku.

Jak widzicie, targi E3 dla Sony bywały różne. W tym roku ciężko jednak będzie powtórzyć zeszłoroczny tryumf, ale stare porzekadło mówi: „Nigdy nie mów nigdy”. Czy to się jednak uda przekonamy się już w najbliższych dniach.

Piotr Kaźmierczak Strona autora
cropper