Avermedia Live Gamer HD 2. Najlepsze urządzenie do nagrywania wideo z gier? - recenzja

Avermedia Live Gamer HD 2. Najlepsze urządzenie do nagrywania wideo z gier? - recenzja

Paweł Musiolik | 25.09.2017, 21:21

Avermedia Live Gamer HD 2 to najnowsza propozycja firmy Avermedia dla osób, które chcą nagrywać materiały z konsol lub streamować swoją rozgrywkę do Sieci. Przez ostatni miesiąc intensywnie testowałem sprzęt, by sprawdzić, jak sobie radzi w użytkowaniu i czy warto wykładać na niego kilkaset złotych.

Rynek urządzeń do nagrywania materiałów z gier wygląda znacznie lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Pojawiło się na nim sporo nowych produktów w różnych progach cenowych, dając większy wybór graczom. Liderami jednak nadal pozostały dwie firmy - Avermedia i Elgato. Z urządzeniami Avermedii mam do czynienia od kilku lat. Testowałem dwa lata temu Live Gamer Extreme, a na co dzień korzystam z Extreme Cap U3. Oba te urządzenia to sprzęt podpinany do PC-ta przez port USB. Live Gamer HD 2 jest z kolei sprzętem wpinanym bezpośrednio do blaszaka za pomocą slotu PCI-E.

Dalsza część tekstu pod wideo

Avermedia Live Gamer HD 2 box

W tym przypadku ktoś mógłby uznać, że skoro kartę chowamy w PC-cie, to nie musi ona wyglądać, ale nic bardziej mylnego. Rynek pecetowy, zwłaszcza zapalonych graczy, youtuberów czy streamerów, to rynek, w którym design podzespołów jest równie ważny, co ich jakość wykonania czy funkcje. Avermedia Live Gamer HD 2 wpisuje się w ten trend, ale na szczęście nie idzie w kierunku odpustowych gadżetów. Całość jest pokryta aluminiową kratką z okienkami, pozwalającymi podejrzeć PCB. Z frontu widnieje logo Avermedii, które jest podświetlane na niebiesko, co wygląda... dobrze. Po prostu. Oczywiście jeśli nie lubimy, gdy nam coś świeci, z poziomu PC-ta możemy diody LED wyłączyć (albo zmniejszyć podświetlenie). Samo urządzenie jest wykonane bardzo dobrze i sprawia wrażenie produktu premium, co przy jego cenie jest tym, na co liczyłem.

W zestawie, poza kartą i instrukcją, znajdziemy także kabel HDMI oraz dwa kable audio, dzięki którym możemy podpiąć do karty bezpośrednio mikrofon i słuchawki.

Montaż jest bezproblemowy - wystarczy włożyć kartę do slotu PCI-E, przykręcić śrubą i voila - jesteśmy gotowi do pracy. I to dosłownie. Avermedia Live Gamer HD 2 nie potrzebuje do działania sterowników, jeśli operujemy na Windowsie 10. Poprzednie urządzenia tych sterowników wymagały, co czasami powodowało problemy z kompatybilnością po kolejnych aktualizacjach Windowsa. Tutaj na szczęście tego nie ma. Zrezygnowanie z USB na rzecz karty wewnętrznej zlikwidowało także problemy z kompatybilnością chipsetów na płytach głównych. O ile z testowanym Live Gamer Extreme problemów nie miałem, tak prywatnie posiadane Extreme Cap U3 nie chciało ze mną współpracować na intelowskim chipsecie i zmuszony byłem do kupna osobnej karty PCI.

Avermedia Live Gamer HD 2

Avermedia w przygotowaniu ma ReCentral 4, które według zapowiedzi ma zjadać o 20% mniej zasobów przy nagrywaniu, być jeszcze lżejsze w używaniu i wygodniejsze. Tego niestety nie byłem w stanie sprawdzić - beta ReCentral 4 na moim PC-cie wieszała się z każdą próbą odpalenia i sprawdzenia programu z testowaną kartą.

Dzięki posiadaniu i testowaniu trzech sprzętów Avermedii, miałem okazję sprawdzić każdą wersję programu do przechwytywania/streamowania, który został stworzony przez firmę. Mowa o ReCentral, które w pierwszej wersji służyło mi przy Extreme Cap U3, chociaż czasami nie bez błędów. ReCentral 2 miało srogie problemy ze stabilnością. A jak jest z ReCentral 3? Tu jestem pozytywnie zaskoczony. Po pierwsze - zniknęły dziwne przycinki, które występowały w starszych wersjach programu. Po drugie - udało mi się całkowicie zlikwidować stuttering w nagrywanym materiale, z którym wcześniej miałem problemy. Po trzecie - ReCentral 3 zjada odrobinę mniej zasobów procesora przy nagrywaniu w 1080p/60 z wykorzystaniem kodeka h264.

Extreme Cap U3 + ReCentral; kodek h264, nagrywanie w 1080p/60
LiveGamer HD2 + ReCentral 3; kodek h264, nagrywanie w 1080p/60

W przypadku ReCentral 3 możemy także nagrywać z wykorzystywaniem kodeku AMD, co prowadzi do znaczącego zmniejszenia obciążenia procesora, ale potrzebna jest nam karta Radeon, a i jakość nagranego materiału nieznacznie spada. Jeśli jednak ktoś do tej pory nie miał porównania, to tego nie zauważy.

LiveGamer HD2 + ReCentral 3; kodek AMD, nagrywanie w 1080p/60

A jak wygląda użytkowanie programu? Jest wyjątkowo proste. Oferuje on nagrywanie do 60 Mbps w maksymalnej rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach na sekundę, co jest wystarczające. Nieco gorzej wypada to w przypadku streamowania, gdzie maksymalnie możemy transmitować rozgrywkę w 4,5 Mbps. Trochę odstaje to od nowych zaleceń Twitcha, który sugeruje nawet 6 Mbps przy 1080p. Można to jednak spokojnie obejść instalując OBS i korzystać z tego programu do streamowania. Nie każdemu będzie to jednak odpowiadać - program Avermedii w obsłudze jest wyjątkowo prosty i idealny dla początkujących streamerów. Opóźnień w oglądanym obrazie praktycznie nie ma (no, zauważą je nieliczni). Opcja passthrough pozwala na bardzo niskie opóźnienie w wyświetlanym na PC-cie obrazie, choć ja osobiście nadal polecam korzystanie ze splittera HDMI i granie na TV, gdy ReCentral w spokoju przechwytuje sobie obraz.

Program umożliwia też edycję materiałów i ich udostępnienie na platformach społecznościowych, co może być bardzo pomocne dla osób, które chcą z nagraniami zrobić coś więcej. Także design programu, który pozwalający podczas streamowania na ustawienie sobie layoutu wideo bez zewnętrznych programów, jest spory ułatwieniem dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Avermedia Live Gamer HD 2 output

Avermedia Live Gamer HD 2 jest bez wątpienia najlepszym urządzeniem do nagrywania, z jakim miałem okazję pracować. W moim przypadku przejście z USB 3.0 na kartę wewnętrzną nie tylko pozwoliło mi oszczędzić miejsce na biurku (prozaiczna, ale ważna rzecz), ale też pozwoliło na bezstresowe nagrywanie. A nagrywam sporo, czasami kilkaset gigabajtów materiału dziennie (na co składają się długie godziny gry). Zero zwiech ReCentral 3, zero problemów z wykrywaniem sprzętu, wyjątkowo prosta obsługa ReCentral 3, dzięki której swojego streama odpali dosłownie każdy. Z wysoką jakością idzie (niestety dla wielu) cena - Live Gamer HD 2 to jak na razie koszt ponad 900 złotych. Chociaż spodziewam się, że biegiem czasu cena powoli będzie spadać i samo urządzenie będzie atrakcyjniejszym wyborem dla osób z mniej zasobną kieszenią.

Możecie też mnie zapytać - po co taka karta, skoro w PS4 możemy nagrywać wideo? Cóż, wszystko rozbija się o to, czy mamy PC-ta, czy chcemy mieć kontrolę nad tym, co nagrywamy, i jaka jakość materiału nas satysfakcjonuje. Nie ukrywajmy - wideo z PS4 kodowane jest z niskim bitrate'em i co za tym idzie - straszy kompresją.

Na koniec - garść informacji technicznych.

  • Interfejs: PCI Express x1 Gen 2
  • Wejścia: HDMI, 3.5 mm audio
  • Wyjścia: HDMI (pass-through), 3.5 mm audio
  • Maksymalna rozdzielczość przechwytywania: 1080p60
  • Dołączone oprogramowanie: RECentral 3
  • Kompatybilne programy: XSplit i OBS
  • Rozmiar: 125 x 151 x 21.5 mm
  • Waga: 145 g

Wymagania PC

  • OS: Windows® 10 / Windows 8.1 / Windows 7
  • CPU: Intel® Core™ i5-3330 lub lepszy (rekomendowany i7-3770)
  • Pamięć: 4 GB RAM
  • GPU: NVIDIA® GeForce® GTX 650 / AMD Radeon™ R7 250X lub lepsze

Sprzęt do testów otrzymaliśmy od firmy Avermedia.

Paweł Musiolik Strona autora
cropper