KARCZMA: Ewolucja kultowych postaci. Ifrit na przestrzeni serii Final Fantasy

KARCZMA: Ewolucja kultowych postaci. Ifrit na przestrzeni serii Final Fantasy

Senix | 01.01.2019, 15:00

Trochę przyszło Wam poczekać na tekst o Ifricie w KARCZMIE, ale już jest. Ewolucja kultowych postaci z serii Final Fantasy (dawniej Gwiazdy jRPG-ie) na przestrzeni różnych części tej serii. Tym razem przybliżymy Wam postać Ifrita, który obok takich summonów jak Shiva, Bahamut i Leviathan był najczęściej powracającym w tym uniwersum. Nie przedłużając - zapraszam do lektury!

Ifrit (jap: イフリート, Ifurīto) znany również pod nazwą Jinn i Iflyte, jest przywołaniem elementarnym opartym na ogniu. Pojawia się głównie w numerowanych częściach Final Fantasy, ale zalicza też gościnne występny w spin-offach głównej serii oraz w kilku innych grach od Square Enix. Jego firmowym atakiem jest Hellfire, które też znamy pod nazwami Inferno i Flames of Hell. Obok Shivy jest najczęściej występującym summonem w uniwersum „ostatniej fantazji”. Podobnie jak większość wezwań (summonów), jego wygląd zmienia się z daną częścią gry, ale cechuje się wspólnymi elementami. Od Final Fantasy VII jego wygląd coraz bardziej przypomina bestię, a nie demona.. Ifrit przeważnie ma brązową skórę, długie rogi oraz pazury i okryty jest prostym „kiltopodobnym” okryciem wokół talii.

Dalsza część tekstu pod wideo

ETYMOLOGIA – IFRIT W MITOLOGI ARABSKIEJ


W mitologi arabskiej Ifrit (także pisane jako Efreet lub Afreet z arabskiego) jest nazwą nadaną klasie dżinów (magiczne duchy znane pod nazwami Djinn, Djinni i Genie), które uosabiają ogień. Mogły one żyć nawet i tysiące lat, ale nie były nieśmiertelne. W ich żyłach płynęła ognista krew, która podczas zadania takiemu dżinowi ran mogła pochłonąć jego ciało.

Ilustracja przedstawiająca jedną z wersji mitologii o Ifritach

W wierzeniach muzułmańskich były uważane za bardzo złośliwe, niebezpieczne istoty i zarazem najpotężniejsze pośród dżinów. Miały się wyróżniać wielkim wzrostem i mocą. W wierzeniach ludów Ifritem stawała się dusza człowieka, który zmarł nagle i nie został należycie pochowany (w szczególności ofiary morderstwa). Najgroźniejszym pośród Ifritów był Marid, czyhający na ludzi na drogach. Zabić go można jednak cytując wersety z Koranu.

Ilustracja przedstawiająca Marida

Ifrity zostały też wymienione w Koranie i teologii islamskiej jako duchy, które zamieszkują niewidoczny świat w wymiarach poza widzialnym wszechświatem ludzi. Razem z ludźmi i aniołami tworzą trzy czujące stworzenia Boga. Atak ognia piekielnego odwołuje się do roli Dżina Szaitana (Szatana) w myśli islamu.


Dobra, ale teraz przejdziemy do konkretów. Postanowiłem się skupić w tym miejscu na głównych częściach Final Fantasy i paru spin-offach. Wszystko po to, aby nie zanudzić Was niepotrzebną lekturą i grami, w które na pewno nie zagracie, bo albo są słabe albo dostępne tylko i wyłącznie w Japonii w postaci różnych gier karcianych itp.


EWOLUCJA IFRITA NA PRZESTRZENI SERII FINAL FANTASY


Final Fantasy III. Pierwszy raz Ifrita spotykamy w wersji na NES-a. Możemy go przyzwać dzięki Evokersom i Summonerom (klasy jobów) po zakupieniu Level 4 Summon Magic – Heatra. Ifrit cechuje się w tym „fajnalu” trzema rodzajami przywołania:

  • Przywołanie białe: Healing Light – leczy wszystkich członków drużyny.
  • Przywołanie czarne: Hellfire – zadaje obrażenia ogniem jednemu przeciwnikowi.
  • Przywołanie wysokie: Inferno – zadaje obrażenia ogniem każdemu wrogowi w walce.

Od lewej: Healing Light, Hellfire i Inferno wersje z NES-a

W roku 2006 na Nintendo DS-a ukazała się zremasterowana wersja Final Fantasy III, w której Ifrit został znacząco upiększony względem swojego wyglądu w wersji z NES-a.

Ifrit w wersji z Final Fantasy III na DS-a


Final Fantasy IV. Dostęp do Ifrita (Jinn w wersji z SNES-a) uzyskujemy po tym, jak do drużyny przyłącza się zielonowłosa summonerka Rydia. Wezwanie Ifrita trwa około 4 sekundy (w wersji Easy Type to około 3 sekundy), koszt to 30 MP (MP – licznik magi).

Ifrit w wersji z Final Fantasy IV na PlayStation Portable

Final Fantasy IV: Interlude. W tym spin-offie FFIV Ifrit staje się naszym przeciwnikiem (podobnie jak Shiva, o której już pisałem w Gwiazdach jRPG-ie). Po pokonaniu Flamehounda w dolnej części wieży Tower of Babil – B11 (jednego z czterech głównych bossów), upuszcza on czerwoną kulę światła, którą okazuje się wspomniany Eidolon. Kradnie ją osoba, która podszywa się pod naszą przesympatyczną summonerkę. W wyniku tego stajemy do walki.

Artwork autorstwa Yoshitaki Amono - Ifrit z Final Fantasy IV

Final Fantasy IV: The After Years. Ifrit zostaje wezwany przez Mysterious Girl (Tajemniczą Dziewczynę) podczas opowieści Edge'a – nie da się go pokonać w czasie starcia, a po bitwie ściga on Edge'a w Tower of Babil. W opowieści Crystals gracz może w końcu pokonać Ifrita w Eblan podczas Second Battle of Eblan. Następnie może zostać wezwany przez Rydię – koszt 30 MP.


 <<<< Ifrit w wersji z Final Fantasy V

Final Fantasy V. Tym razem, i podobnie jak w spin-offach Final Fantasy IV, Ifrit staje się naszym przeciwnikiem – do pewnego momentu. Możemy go odnaleźć w Library of the Ancients i stanąć do walki. Od NPC-a, którego spotykamy na dachu biblioteki możemy dowiedzieć się, że Ifrit pojawił się w bibliotece w celu palenia książek, które zostały opętane przez potwory. Po pokonaniu go staje się „członkiem drużyny” i możemy go wzywać w czasie walk – koszt 11 MP.


 <<<< Ifrit w wersji z Final Fantasy VI

Final Fantasy VI. Tak samo jak Shivę, Ifrita spotkamy w Magitek Research Facility, do którego trafiają espery, które wyczerpały swoją moc. Przyjdzie nam się z nim zmierzyć, aby potem móc korzystać z jego umiejętności. Jego głównym atakiem jest Hellfire (w wersji na SNES-a – Inferno), koszt wezwania to 26 MP, a od niego samego możemy nauczyć się czaru Fire, Fira i Drain, dodatkowo daje +1 do siły.


Final Fantasy VII. Ifrit tym razem przybrał postać materii, którą możemy zdobyć na Cargo Ship, po tym jak pokonamy Jenova BIRTH. Jest materią elementarną, opartą na żywiole ognia. Jego Hellfire zadaje obrażenia wszystkim wrogom. Ciekawostka! Ifrit jest również jednym z dostępnych summonów w wersji demonstracyjnej PlayStation z 1997 roku oraz wersji demo ''Mt. Corel''.

Ifrit w wersji z Final Fantasy VII

Before Crisis: Final Fantasy VII. W tym prequelu, który ukazał się tylko na telefony komórkowe, Ifrit znacząco nie różni się od tego, którego znamy z oryginalnej siódemki. Jest materią, której możemy używać w czasie walk, a jego atakiem jest Hellfire, które obejmuje wszystkich przeciwników w czasie potyczek.

Gameplay prezentujący atak Hellfire w wykonaniu Ifrita

Crisis Core: Final Fantasy VII. Tym razem przyjdzie nam się zmierzyć z panem ognia. Zostaje on wezwany w czasie walki przez Genesis (antagonista tego spin-offa), a my musimy z nim walczyć. Po bitwie pojawia się misja ''Rematch with Ifrit''. Gdy ją wypełnimy zdobywamy materię z Ifritem, która dodana zostaje do Wave Digital Mind. Jego standardowym atakiem jest Hellfire, a moc zależna jest od poziomu ataku.

Model prezentujący Ifrita z Crisis Core: Final Fantasy VII na PlayStation Portable


Final Fantasy VIII. W ósmej części serii Ifrit jest trzecim Guardian Force, którego uzyskamy dzięki wypełnieniu jednego z egzaminów SeeD. Polega on na tym, że musimy udać się do Fire Cavern i pokonać go w wyznaczonym czasie egzaminu. Po wezwaniu używa on ataku Hell Fire. Uczy się umiejętności HP-J i Str-J, które zwiększają zdrowie i siłę. Z kolei jego unikatowe umiejętności to Str Bonus – daje stały wzrost statystyk po awansie (levelowaniu) i Mad Rush, która nakłada na drużynę status Berserka z Haste i Protect.

Artwork autorstwa Tetsuyi Nomury przedstawiający Ifrita z Final Fantasy VIII


Final Fantasy IX. Garnet uczy się przywoływać Ifrita po tym, jak zdobędziemy Topaz i po powrocie z Outer Continent udamy się do Doktora Tota. Koszt pierwszych wezwań to 104 MP, ale w późniejszym etapie gry spada do 26 MP. Co ciekawe, dostęp do tego Eidolona mamy na starcie, ale koszty wezwania są znacząco za duże, aby Garnet mogła go przywołać.

Concept Artwork Ifrita z Final Fantasy IX


Final Fantasy X. Ifrit jest Aeonem, którego zdobywamy w Kilika Temple. Został on stworzony przez Crusadera, który przybrał postać fayth. Jego unikalną umiejętnością jest Meteor Strike, w którym Ifrit przywołuje kulę ognia i uderza w jednego z przeciwników. Jego Overdrive jest Hellfire, które „kąpie” wroga w kuli rosnącego płomienia, a następnie uderza kawałkiem wyrwanej ziemi. 

Render przedstawiający Ifrita z Final Fantasy X/X-2

Final Fantasy X-2. Ifrit (kontrolowany przez Shuyin) staje się naszym przeciwnikiem, a my musimy go pokonać w rozdziale trzecim w świątyni Kilika. 


 <<<< Ifrit z Final Fantasy XI

Final Fantasy XI. Ifrit jest jednym z sześciu uśpionych bogów, a jego awatar dostępny dla Summonerów reprezntuje żywioł Ognia. Gracze otrzymują go po wykonaniu zadania "Trial By Fire". Alternatywnie: odważny, niskopoziomowy Summoner może go zdobyć w trakcie zadania "Trial-Size Trial By Fire" poprzez pokonanie samotnie Ifrita w boju (nie może mieć jednak wyższego poziomu niż 20). W porównaniu do innych awatrów Ifryt niezbyt czesto korzysta z Blood Pact: Wards. Jego miano nosi jeden z serwerów gry.

Siła Ifrita leży w zadawaniu ogromnych obrażeń, nawet ponad 9999. Summonerzy spokojnie zadają 10000 obrażeń Flaming Crushem Ifrita takiemu przeciwnikowi jak Notorious Monster Qutrub, znanemu jako Moshdahn. Ma on bardzo słabą defensywę, otrzymuje podwójne obrażenia od wszystkich ataków, ogólnie jest mało odporny na żywioł Ognia. Po dalszym obniżeniu defensywy, dzięki Dia II, Flaming Crush zadaje nawet 14000 obrażeń (chociaż ochrona bądź częściowy unik powodują ich ograniczenie do minimum). Chociaż Flaming Crush jest pierwszą umiejętnością dokonującą tak ogromnych spustoszeń, to przedmiot Primeval Brew wprowadzony wraz z dodatkiem Abyssea pozwala każdej wysokopoziomej profesji zadawać 10000 obrażeń wieloma zdolnościami i czarami.

Legenda tego Avatara obraca się wokół postaci generała imieniem Frit - okrutnego, żądnego krwi człowieka, który brał udział w wielu bitwach. Raz w spalonej przez jego ludzi wiosce znalazł dziecko, które uśmiechnęło się do niego, chociaż wzbudzał strach. Zabrał dziewczynkę, nazwał ją Falbub i powierzył opiece swoich sług, a później obserwował jak dorasta. Niestety ci, którzy przetrwali masakrę zaatakowali jego dom i zabili Falbub. Wściekły i zasmucony, że niewinne życie zginęło przez niego, zdecydował poddać się karze. Udał się na szczyt wulkanu, gdzie podczas zaćmienia słońca zbierają się dusze zmarłych.

Concept artwork Ifrita z Final Fantasy XI

Kiedy nadeszło kolejne zaćmienie, duchy zabitych zaatakowały go, a klątwami zmieniły w demona. Duch Falbub próbował go chronić, lecz Frit nie chciał, by widziała jego przemianę więc odegnał ją od siebie. Modlił się do Altany, chcąc oddać swoje życie za wskrzeszenie dziewczyny. Życzenie to zostało spełnione, ale wkrótce Altana zauważyła, że Falbub jest nieszczęśliwa. Wzięła więc ją i Frita do nieba, nagradzając poświecenie generała i przywiązania dziewczyny. Według legendy Firt zmienił swoje imię na I'Frit (Płomienisty Frit), Falbub natomiast to nazwa jasnej czerwonej gwiazdy w gwiazdozbiorze Ifrita.


Final Fantasy XII. W przygodach Vaana i jego kompanów nie spotkamy Ifrita, jakiego kojarzymy z poprzednich części. Jego rolę przejmuje tutaj esper Belias, który włada mocą ognia. Natomiast nazwa Ifrit jest przypisana do sterowca w flocie Archadian.

Artwork przedstawiający airshipa o nazwie Ifrit


 <<<< Ifrit w wersji z Final Fantasy XII: Revenant Wings na DS-a

Final Fantasy XII: Revenant Wings. Ifrit jest wezwaniem do walki 3 Fire-type (trzeciego typu). Używa on ataku Burning Strike, który zadaje obrażenia jednemu przeciwnikowi, a jego specjalnym atakiem – tak, nie mylicie się – jest Hellfire, które zadaje obrażenia wszystkim przeciwnikom. Koszt jego wezwania to 20 punktów Affinity. Po raz pierwszy spotykamy go w czasie wędrówki po skarb, który znajduje się w Glabados Ruins, gdzie jest strażnikiem. Kolejne spotkanie i walka odbywa się w tych samych ruinach. 


 

EWOLUCJA IFRITA NA PRZESTRZENI SERII FINAL FANTASY

-

CIĄG DALSZY


Final Fantasy XIII. Tutaj mamy mały problem, bo Ifrit pojawia się jako Ifrit podczas pokazu Pompa Sancta w Nautilusie – walczy on z Ramuhem. Ale mamy też innego przedstawiciela, który oparty jest na żywiole ognia. Mianowicie chodzi mi o Brynhildra, którego używa Sazh – i podobnie, jak w dwunastej części Final Fantasy Belias zastąpił Ifrita, tak tutaj prawdopodobnie Brynhildr jest zastępcą Ifrita.

Concept Art Ifrita z Final Fantasy XIII


Final Fantasy XIV. Ifit to „pierwotny” czczony przez zwierzęce plemię Amalj'aa, które chciało go przywołać do walki z Imperium Garlean. Podobnie jak pożar pochłaniający wszystko na swojej drodze, także Ifrit lubi „hartować” jak najwięcej osób, by nagiąć je do swojej woli. Tak więc Amalj'aa porywa ludzi w Thanalan i zabiera do Bowl of Embers w płomienie Ifrita. Ofiary stopniowo tracą poczucie rzeczywistości i stają się fanatycznymi wyznawcami Pana Piekieł.

Model Ifrita z Final Fantasy XIV

Ifrit jest także bossem podczas prób w The Bowl of Embers (Hard, Extreme). Jego głównym atakiem jest Hellfire, którego używa zaraz po przywołaniu wielu Nails. To od ich liczby zależy, jak silny będzie atak. Po pokonaniu Ifrita otrzymujemy broń z żywiołem ognia. Summonerzy mogą przywołać także ofensywnego zwierzaka - Ifrit-Egi, by pomagał w boju.


Final Fantasy XV. Ifrita spotykamy w ostatnim rozdziale przygód księcia Noctisa i jego kompanów. Zostaje on wezwany przez Ardyna w celu zgładzenia naszych bohaterów. Jest on astralnym bogiem ognia, który ma postać rogatego humanoida – w tym wypadku ma bardziej ludzką formę niż w poprzednich częściach gry. Siedzi on na płonącym tronie i podobno gardzi ludźmi.

Ifrit siedzący na swoim tronie w ostatnim rozdziale Final Fantasy XV


Final Fantasy Tactics. Ifrit jest w tym wypadku demonem, który atakuje żywiołem ognia (nic odkrywczego) wszystkich wrogów w zasięgu. Koszt przywołania wynosi 24 PM, a do nauki potrzeba 200 JP. Jego atak nazywa się Infernal Blaze w wersji War of the  Lions. Ciekawostka! W wersji na PlayStation możemy usłyszeć słowa przywołania - „King of flames, bear down upon the enemy! Ifrit!”

Artwork przedstawiający Ifrita z Final Fantasy Tactics

Final Fantasy Tactics Advance. Ifrit pojawia się jako wojownik ubrany w czerwoną zbroję z rogami byka na hełmie i wielkimi rękawicami. Aby móc go wezwać, musimy opanować 200 punktów AP. Koszt jego wezwania to 18 MP, a zadawane obrażenia obejmują duży obszar. 

Ifrit z Final Fantasy Tactics Advance/A2: Grimoire of the Rift

Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift. W kolejnym taktycznym RPG-u jego rola znacząco się nie różni, a jedynie koszt wezwania jest mniejszy - 16 MP i aby móc go opanować potrzebujemy 300 punktów AP.


 <<<< Obrazek przedstawiający atak Ifrita z Dissidia Final Fantasy

Dissidia Final Fantasy. Kiedy Ifrit zostaje przyzwany używa umiejętności Hellfire, która zwiększa odwagę summonera o 150%. Tak jak pozostałych, można go zaprosić do zabawy na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest automatyczny i aktywuje się, gdy złamiemy odwagę przeciwnika - wtedy widzimy znanego stwora w jego wersji z Final Fantasy VIII. Druga opcja wymaga aktywacji ręcznej i wywołuje jego artystyczną iterację z Final Fantasy IV. Kultową postać możemy w tej odsłonie Dissidii pozyskać podczas kampanii Destiny Odyssey I w akcie drugim (FF IV) oraz trzecim (FF VIII).

Obrazek przedstawiający atak Ifrita z Dissidia 012 Final Fantasy >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Dissidia 012 Final Fantasy. Ifrit działa praktycznie tak samo jak w poprzedniej części, z tą różnicą, że jego wersję automatyczną musimy odblokować w Chapter Two: Stern Eyes ze Scenariusza 012. Drugą zaś możemy zakupić z Moogle Shop za 50 KP. Ponadto Yuna i Bartz mogą wezwać Ifrita, by ten użył ataku Meteor Strike bądź Hellfire - znana z „dziesiątki” bohaterka używa Ifrita również na głównej mapie świata.

Dissidia Final Fantasy NT. W najnowszej odsłonie Ifrit pojawia się jako jeden z siedmiu dostępnych w grze „Summonów”, których drużyna może wybrać przed rozpoczęciem meczu. Gdy zostanie wezwany na pole bitwy pojawia się i celuje we wszystkich wrogów swoimi płomiennymi atakami. Jeśli zaś chodzi o jego finiszer, w tym przypadku aktywuje umiejętność Hellfire i zamyka każdego członka przeciwnego zespołu w wielkich strumieniach ognia. Każdy z Summonów miał także własne stałe efekty, które działały zanim został przyzwany. Ifrit wykorzystywał tu umiejętność zwaną Warcry, która osłabiała zdolności obronne wrogów, a gdy wlatywał na arenę, efekt zmieniał się w tak zwany „Meteor Strike”, czyli skill poprawiający odwagę i moc ataku strony przyzywającej. W konsolowej wersji gry, która posiada ekskluzywny tryb fabularny, Ifrit staje naprzeciw Y'shtola, Onion Knighta oraz Vaan.

CG Render Ifrita z Dissidia Final Fantasy NT

Gdy walczymy przeciwko niemu w formie bossa, Ifrit naciera na nas kilkoma mocnymi atakami. Jego podstawową umiejętnością zabierającą punkty zdrowia jest przede wszystkim Conflagration, przy którym uderza pięścią w glebę i tworzy rozszerzające się filary ognia. Drugim ruchem jest zaś  Blazing Ember, czyli spora kula ognia, jaką rzuca przed siebie. Gdy zbijemy mu życie do 50%, postawi cztery ogniste ściany na krawędziach areny, które będą powoli uszczuplać Odwagę członków naszego zespołu. W tym samym czasie odblokowuje możliwość użycia ataku Hellfire, który powoduje eksplozje w miejscach, gdzie aktualnie stoją gracze.


Final Fantasy Type-0. Znajduje się zestaw Eidolons, który deweloperzy nazwali „Ifrit Class”. Każdy Ifrit znajdujący się w tej klasie ma inne imię, umiejętności, a nawet rozmiar. Wielkiego ognistego rogacza podzielono na cztery osobne „wersje” takie jak: Ifrit, Firebrand, Rubicante oraz Vulcan. Ze względu na specyfikę gry, jego design oparto na modelach z Crisis Core: Final Fantasy VII – obie gry były pierwotnie tytułami ekskluzywnymi dla PSP.

Ifrit z Final Fantasy Type-0

Ifrit został stworzony jako pierwszy z Eidolonów dla FF: Type-0, zaś przyświecająca jego projektowi wizja zakładała ukazanie go jako brutalnego, dzikiego szaleńca. Na tym etapie produkcji zespół wciąż nie był pewien, czy chce oddać wielkich summonów w ręce graczy, czy pokazywać nam tylko filmik z tego, jak przyzwany stwór walczy sam. Na pierwszy ogień poszła wersja z filmikiem, ale nie usatysfakcjonowało to reżysera gry, którym był Hajime Tabata. 
Wtedy postanowił, że spróbuje zagrać postacią Ifrita, więc wykonał nim pierwszy cios. Ten był tak potężny, efektowny i wywarł na Japończyku ogromne wrażenie, że pomimo ograniczeń technologicznych PSP, każdy Eidolon musiał być jakoś grywalny.


World of Final Fantasy. W tym wypadku Ifrit jest przedstawiony jako potężny Mirage w świecie Grymoire, który wcześniej znał Lann i Reynn. 

Ifrit z World of Final Fantasy 


Final Fantasy IFRIT EVOLUTION - Updated -

Filmik autorstwa RinoaMoogle


IFRITOWE CIEKAWOSTKI


W grze The World Ends with You Ifrit pojawia się jako przypinka o nazwie Tin Pin Ifrit. Możemy znaleźć też drugą, która nazywa się Tin Pin Hellfire - nazwana tak od ataku Ifrita.

Przypinka przedstawiająca Ifrita w The World Ends with You

W Super Smash Bros (wersja na Nindendo 3DS i Wii U) Ifrit występuje jako „zagrożenie sceniczne” w planszy Midgar, która jest dostępna jako DLC z Cloudem. Jego wygląd oparty jest na wersji z Final Fantasy VIII, w przeciwieństwie do innych summonów, które oparte są na Final Fantasy VII. Kiedy użyjemy materii Ifrita, pojawia się on w tle i atakuje potężną dawką ognia, która skutkuje obrażeniami u przeciwników, którzy dostaną się w obszar jego ataku. Nie dotyczy to postaci, która go przywołuje. 

Screeny przedstawiające Ifrita i jego atak w Super Smash Bros

Poza wspomnianym Super Smash Bros, postać Ifrita występuje w God of War: Chains of Olympus. Oczywiście nie jest to Ifrit, którego znacie z serii Final Fantasy, ale należy o nim wspomnieć. Po pokonaniu perskiego króla w Attyce (jeden z rozdziałów gry) zdobywamy zdolność przywoływania Efreeta, który razi ogniem przeciwników.

Screeny przedstawiające Efreeta w God of War: Chains of Olympus

Natomiast w Devil May Cry (pierwsza część gry), Ifrit przyjmuje postać pary kolczastych rękawic (czarna i pomarańczowa) w kształcie głowy smoka na  nadgarstku i przedramieniu, a metalowe rękawiczki wychodzą z ust smoka. Dante zdobywa tą broń w lokacji Garden. Zadaje duże obrażenia, ale ma mały zasięg a ataki oparte są oczywiście na ogniu. 

Devil Arm - Ifrit z Devil May Cry

Trzy kolekcjonerskie figurki Ifrita zostały wydane przez Square Enix. Pierwsza to część serii figurek Guardian Force z Final Fantasy VIII. Japońska wersja zawiera kolekcjonerską część Ragnaroka, której można użyć do zbudowania statku, którym poruszaliśmy się w grze. Resztę elementów można znaleźć w innych figurkach z tej serii (biały kruk na obecnych aukcjach, a jak już znajdziecie, to ceny odstraszają). Dwie kolejne figurki Ifrita są częścią kolekcji Final Fantasy Master Creatures. Pierwsza z tych dwóch figurek oparta jest na Ifricie z Final Fantasy VII, a druga na designie z Final Fantasy X (Final Fantasy Master Creatures Kai). 

Figurki przedstawiające Ifrita

W Square Enix's cafe Artnia serwowany jest napój Ifrit, którego składnikami są: biały rum, białe curacao, sok pomarańczowy i creme de cassis.

Ifritowy Potion z Square Enix's cafe Artnia

W Kingdom Hearts II przyjdzie nam zmierzyć się z Dark Thorn w świecie Pięknej i Bestii. Jest to Heartless, oparty na Ifricie z Final Fantasy X, którego zaprojektował Tetsuya Nomura – ojciec serii Kingdom Hearts i główny projektant postaci.

Dark Thorn z Kingdom Hearts II

Jednym z trofeów w Final Fantasy X-2 HD Remaster jest Dressed for the Occasion, które zdobywamy poprzez zmianę ubrania Yuny, Rikku i Paine w tej samej walce. Ikona tego trofeum przedstawia Ifrita.

Trofeum z Final Fantasy X-2 HD przedstawiające Ifrita


Korekta tekstu: Aleksandra Borkowska.

Filmik z Youtuba: RinoaMoogle

Współautorzy: Igor Chrzanowski (Dissidia Final Fantasy/Dissidia 012 Final Fantasy/Dissidia Final Fantasy NT i Final Fantasy Type-0) i aysnel (Final Fantasy XI i Final Fantasy XIV).

Pomoc: Rayos (Super Smash Bros.).


W tym miejscu chciałbym wszystkim życzyć SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU, oby ten rok był lepszy od poprzedniego w życiu prywatnym i growym. Do zobaczenia w kolejnej odsłonie KARCZMY.

Niektóre obrazki i informacje pochodzą z Final Fantasy Wiki.

cropper