Avermedia Live Gamer 4K – recenzja sprzętu. Na wypasie do PC
Avermedia oferuje zestaw zewnętrznych, szeroko promowanych grabberów, które bez najmniejszego problemu możecie zabrać ze sobą do znajomego, by przygotować na jego konsoli świetny materiał. Firma jednak oferuje także wewnętrzne karty - najnowsza propozycja ze względu na budowę nie trafi w gust wszystkich graczy, ale można oczekiwać najlepszej jakości przechwytywanego obrazu.
Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat miałem okazję sprawdzać cztery zewnętrzne urządzenia Avermedii, więc z czystej ciekawości postanowiłem wziąć na warsztat najnowszą propozycję. Live Gamer 4K nie jest pierwszym urządzeniem, które należy zamontować w komputerze – w końcu wielu graczy nadal korzysta ze świetnego Live Gamer HD 2 – jednak po spędzeniu ze sprzętem przeszło trzech tygodni mogę śmiało powiedzieć: to potężna maszyna z wysokimi wymaganiami.
Wymagania? Warto o nich wiedzieć
Na pewno już na wstępie warto zaznaczyć, że Avermedia Live Gamer 4K nie jest propozycją dla każdego posiadacza PlayStation 4 i Xboksa One. Urządzenie wymaga do działania komputera PC, gdyż sprzęt podłączamy do płyty głównej – w dodatku chcąc wykorzystać pełną moc grabberera (nagrywanie w 4Kp60 HDR lub 1080p240) potrzebujecie przynajmniej: Intel Core i5-6XXX lub nowszy, NVIDIA GeForce GTX 1060 lub nowszy, 8 GB pamięci RAM (dwukanałowa). Nie są to kosmiczne wymagania, jednak bez wątpienia należy o nich wiedzieć przed sięgnięciem po sprzęt. Istnieje oczywiście opcja pracy w mniejszej jakości (1080p60) i w takiej sytuacji potrzebujecie słabszą maszynę (Intel Core i5-3330 lub nowszy (zalecany i7-3770), NVIDIA GeForce GTX 650 / AMD Radeon R7 250X lub nowszy oraz 4 GB pamięci RAM), ale inwestując 1149 zł warto móc korzystać z pełnej możliwości posiadanego sprzętu.
Pod względem budowy Live Gamer 4K nie wyróżnia się specjalne z tłumu, ponieważ oferuje dwa porty HDMI 2.0 (wejście i wyjście), a bez najmniejszego problemu podłączycie ją do płyty głównej z PCI-Express x4 Gen 2. Urządzenie nie jest specjalnie wielkie (125 x 151 x 21,5 mm – szerokość x głębokość x wysokość), a waży zaledwie 208 gram, jednak w samej konstrukcji można wyróżnić przyjemną dla oka metalową obudowę oraz podświetlenie RGB. Ten ostatni element jest ważny, ponieważ za jego pomocą otrzymujemy konkretne informacje od urządzenia – firma zdecydowała się na dwa kolory: niebieski (urządzenie jest gotowe przy stałym podświetleniu, a streaming przy migającym) oraz czerwony (spokojne miganie to nagrywanie, szybkie miganie to mało miejsca na dysku, a stały kolor to komunikat o braku miejsca na zapis). Oczywiście wszystkie dane widzimy również w programie, ale w dzisiejszych czasach wielu graczy posiada obudowy na biurkach, więc odpowiednie kolory dodają całości charakteru. Dodatkowo z doświadczenia wiem, że podczas rozgrywki w nocy to właśnie odpowiednia barwa na początku rzuca się w oko – dopiero później zerkamy na aplikację.
Do pudełka producent wrzucił jeszcze krótką instrukcję, kabel HDMI (2.0) oraz klucz do CyberLink PowerDirector 15 – jest to naprawdę przyjemny program do obróbki materiałów wideo, który pozwala nawet na przygotowanie filmów w 4K. Nie jest to niestety idealny produkt dla tej karty, ponieważ nie pozwala na zabawę z materiałami z HDR, ale na pewno mówimy o dobrej propozycji na początek.
Ogrom możliwości
Po szybkim podłączeniu można rozpocząć prawdziwe żniwa. Avermedia oferuje ogrom możliwości, ponieważ Live Gamer 4K obsługuje szeroki zestaw rozdzielczości (2160p, 1440p, 1080p, 1080i, 720p, 576p, 480p), a co najważniejsze pozwala nagrywać w 4K przy 60 klatkach na sekundę i ze wsparciem HDR! To naprawdę kapitalna wiadomość, jednak warto podkreślić, że w tym miejscu nie kończą się możliwości grabberera – bez najmniejszego problemu nagracie materiały w 1440p z 144 fps lub 1080p z aż 240 klatkami na sekundę. Nie ze wszystkich opcji skorzystają gracze na PlayStation 4, PlayStation 4 Pro, Xboksie One czy też Xboksie One X, ale nie jest raczej zaskoczeniem, że producent oferuje sprzęt, który ma spełnić wymagania również użytkowników cieszących się rozgrywką na PC lub zainteresowanych wyczekujących na next-geny. Wszystkie pliki zapiszecie w formacie MPEG 4 (H.264 + AAC lub H.265 + AAC), a ciekawostką jest również fakt, że nowa Avermedia pozwala przepuszczać dźwięk przestrzenny 7.1 / 5.1 LPCM.
W przygotowaniu materiałów lub prowadzeniu transmisji wciąż pomaga RECentral 4 – program pobieramy na stronie producenta i właśnie za jego pomocą możemy wykorzystać pełne możliwości urządzenia. Jeśli chcecie zaprezentować swoją grę znajomym, bez problemu wyślecie rozgrywkę przykładowo na YouTube’a, Twitcha, Facebooka czy też mniej popularny w Polsce niconico. Firma pozwala na wybranie dwóch trybów – pojedynczy to ekran gry, a multi umożliwia dorzucenie kilku opcji (przykładowo swoją głowę, napisy czy też zdjęcia). Niektórzy mogą również zdecydować się na przygotowanie konkretnych scen – dla przykładu: na pierwszej będzie sam gameplay, na drugiej nasza facjata, by na trzeciej połączyć obie i zaprezentować widzom dodatkowe konkrety w adnotacji dotyczącej polecanej strony. Wszystko działa niezwykle intuicyjne i co najważniejsze – nie potrzebujemy w tym wypadku kończyć transmisji, by zając się ułożeniem wszystkich „okienek”, ponieważ RECentral 4 pozwala korzystać ze wszystkich opcji w czasie rzeczywistym.
Jeśli jednak chcemy „po prostu” nagrać materiał, wystarczy kliknąć jeden przycisk w RECentral 4 i wszystkie dane trafiają na dysk. Całość działa totalnie bezproblemowo, ale oczywiście musimy posiadać odpowiedni sprzęt. Podczas testów nie natrafiłem na jakiekolwiek błędy, a warto na pewno wspomnieć, że program pozwala wyłączyć podświetlenie Avermedia Live Gamer 4K – będzie to dobra wiadomość dla graczy, którzy nie preferują podobnych błyskotek.
Sprzęt na długie lata
Avermedia Live Gamer 4K to propozycja dla graczy, którzy mają odpowiedni budżet (1149 zł), ale jednocześnie doskonale wiedzą czego chcą. Otrzymacie tutaj urządzenie najwyższej klasy, która pozwoli nagrywać materiały w oczekiwanej jakości – w zasadzie producent wyznacza tutaj standardy, a jednocześnie oferuje grabber dla aktualnej i pewnie nawet przyszłej generacji konsol.
Podsumowanie
+ Nagrywanie w 2160p60 HDR / 1440p144 / 1080p240!
+ Bardzo łatwa obsługa aplikacji RECentral 4
+ Łatwe przygotowanie scen/ekranów podczas streamów
+ CyberLink PowerDirector 15 w zestawie
- Spore wymagania
Galeria
Przeczytaj również
Komentarze (9)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych