Joker - jak powstała kultowa postać clowna z Batmana

Joker - jak powstała kultowa postać clowna z Batmana

Mateusz Wróbel | 28.12.2019, 09:00

Zastanawialiście się kiedyś jak powstał Joker, główny przeciwnik Mrocznego Rycerza? W poniższym artykule możecie przeczytać co nieco o początkach złoczyńcy i jego niebezpiecznych czynach.

Nad szczególnym zaprojektowaniem Jokera stoją ludzie pracujący dla wydawnictwa DC Comics, a szczególnie nieżyjący już Jerry Robinson, który jako pierwszy podsunął pomysł stworzenia postaci. Pierwszy raz, tytułowy clown pojawił się w komiksie zatytułowanym Batman Volume 1 wydanym wiosną 1940 roku, w którym chciał dokonać makabrycznej zbrodni - Joker oznajmił przez radio wszystkim mieszkańcom, że gdy wybije północ, zabije wpływowego człowieka w Gotham City - Henry’ego Claridge'a. Jego głównym motywem był dokładnie wykonany drogocenny diament, który pomógłby mu się wzbogacić. Dzięki swojej przebiegłości, clownowi udało się wejść do domu milionera, zabić go i ukraść drogi przedmiot. Czynami Jokera zainteresował się Robin oraz Bruce Wayne - Batman, który ma za zadanie chronić mieszkańców Gotham City. Twórcy komiksów chcieli, aby pod koniec pierwszego tomu, Joker zginął, ale jak głoszą plotki, zakończenie Batman Vol.1 zostało zmienione w ostatniej chwili przed publikacją - była to chyba jedna z najlepszych decyzji, patrząc na to, jak bardzo popularny jest teraz Joker. W kolejnych tomach Joker często był głównym antagonistą, który uprzykrzał życie Batmanowi oraz Robinowi.

Dalsza część tekstu pod wideo

Pewnego razu, Joker wraz ze wspólnikami, postanowił obrobić firmę Monarch, aby zdobyć pieniądze, które pomogłyby mu wychowywać nienarodzone dziecko z jego żoną, Jeannie Kier. Osoby odpowiedzialne za napad postanowiły wykorzystać clowna, któremu rozkazali odwrócić uwagę strażników. O terrorystycznej akcji usłyszał Batman, który szybkim krokiem ruszył w stronę budynku firmy Monarch - terroryści zostali zaskoczeni, a Joker, ostatni uciekający z budynku firmy, wpadł do kadzi z chemikaliami. To dzięki temu incydentowi Joker ma zieloną barwę włosów i białą karnację - właśnie z tymi dwoma atutami kultowa postać jest przede wszystkim kojarzona.

Joker - jak powstała kultowa postać clowna z Batmana

W kolejnej erze komiksów od DC Comics zapoczątkowanej w 1974 roku, scenarzysta Dennis O’Neil oraz artysta Neal Adams w nowej historii The Joker's Five-Way Revenge! postanowili przedstawić charakter Jokera znany z pierwszych tomów serii Batman, i dodać do niego nieco więcej brutalności. Agresywny clown powrócił do tego co kochał, czyli do groźnych przestępstw, które zagrażają mieszkańcom. Joker był żądny kolejnych potyczek z Batmanem, którego swoim zachowaniem zachęcał do reagowania - aby zwrócić uwagę superbohatera, złoczyńca stworzył kreatywną truciznę o nazwie Jad Jokera, która silnie działała na ośrodki mózgu, odpowiedzialne za mimikę i śmiech. Mężczyzna zatruł ryby, wywołując tym samym szeroki uśmiech i radość u osób, które skonsumowały rybny posiłek. Joker, widząc pozytywne strony swojego wynalazku, zgłosił się do miejscowego urzędu w celu zarejestrowania znaku towarowego dla swojej trucizny. Niestety, ale wniosek odrzucono, co jeszcze bardziej rozwścieczyło clowna - mężczyzna wpadł w szał i przerobił swoją truciznę tak, aby mordowała wszystkich ludzi, którzy poczuli jej zapach. 

Postać Jokera była bardzo popularna wśród czytelników i zaczynała pojawiać się na językach reżyserów filmowych. Pierwszy, wysoko budżetowy film z udziałem Batmana oraz Jokera zadebiutował w 1989 roku - w rolę superbohatera wcielił się Michael Keaton, a w clowna Jack Nicholson. Film Batman oparty jest na wydarzeniach przedstawionych w komiksach wydanych przez wydawnictwo DC Comics - tutaj również Joker wpada do kadzi z chemikaliami przez którą jego wygląd zmienia się diametralnie. Clown popada w szał i zaczyna mordować wpływowych ludzi w Gotham City. Postać Jokera została pokochana przez maniaków telewizyjnych ze względu na wyśmienite przygotowanie się Jacka Nicholsona do swojej roli - aktor zdobył bardzo wysokie oceny od krytyków, którym przyszło zrecenzować film.

Joker - jak powstała kultowa postać clowna z Batmana

W tym roku swoją oficjalną premierę miał również film Joker, w którym główną rolę tytułowego złoczyńcy zagrał Joaquin Phoenix, który już pięć lat temu wyrażał ogromną chęć na zagranie w filmie, gdzie wcieliłby się w clowna. Nad pracami czuwał Todd Philips, a pierwsze kroki w realizacji projektu zostały podjęte w połowie 2017 roku. Film zadebiutował 31 sierpnia bieżącego roku na Zachodzie, a w pierwsze dni od premiery koszty produkcji (około 55 milionów) zostały zwrócone. Według analityków, film w samej Kanadzie i Stanach Zjednoczonych zarobił 323 miliony, a w innych krajach 696 milionów. Phoenix jest wychwalany obecnie na każdym kroku, ze względu na jego dokładne przygotowanie się do odegrania roli Jokera.

Postać Jokera doczekała się również pojawienia w grach komputerowych. Pierwszy raz złoczyńca pojawił się w wydanej w 1989 roku na Game Boya grze o tytule Batman. Psychopata jest znany przede wszystkim z trzech gier z serii Batman wyprodukowanej przez studio Rocksteady Studios i wydanej przez Warner Bros. Pierwszą grą był Batman: Arkham Asylum, którego akcja rozegrała się w tytułowym Azylu Arkham. Gracze sterują tytułowym Mrocznym Rycerzem, którego głównym wrogiem jest właśnie Joker, który uciekł z więzienia przeznaczonego dla niebezpiecznych psychopatów. Batmanowi po wielu próbach w końcu udaje się schwytać złoczyńcę i dostarczyć go do zarządcy psychiatrycznego szpitala. Joker pojawia się również w innych częściach, ale nie odgrywa tutaj aż tak znaczącej, jak w pierwszej odsłonie serii. 

Joker - jak powstała kultowa postać clowna z Batmana

Trzeba przyznać, że Jerry Robinson wpadł na świetny pomysł dotyczący Jokera - mężczyzna na pewno nie spodziewał się tak hucznego i pozytywnego odbioru złoczyńcy, który jest w dzisiejszych czasach jedną z najpopularniejszych  postaci w komiksach DC, grach nawiązujących do uniwersum czy też w ekranizacjach filmowych od DC Films. Miejmy nadzieję, że w przyszłości pojawi się jeszcze więcej gier, w których pokrzyżujemy plany Jokera, lub pomożemy w ich realizacji.

Źródło: pl.wikipedia.org

Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper