Jak podłączyć słuchawki SteelSeries do konsoli [poradnik wideo]
Robiliśmy ostatnio przegląd najciekawszych modeli słuchawek SteelSeries. Dzisiaj chcielibyśmy pokazać Wam, jak podłączyć je do konsol PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch. Bonusowo wspomnimy także o PC. Ten krótki poradnik powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.
W naszym zestawieniu pokazaliśmy słuchawki ze znanej i cenionej serii Arctis. Znajdują się w różnych przedziałach cenowych i do podłączenia wymagają różnych rzeczy. Najłatwiej będzie ze zwykłym kablem minijack, który wystarczy wpiąć do telewizora, by cieszyć się dźwiękową prywatnością. Co jednak z modelami na Bluetooth lub najdroższym – bezprzewodowym Arctis Pro Wireless?
PlayStation 4 jest najpopularniejszą konsolą obecnej generacji, która szturmem podbiła światowe rynki. Dzisiaj Sony cieszy się ze sprzedaży niespełna 120 mln egzemplarzy. W dobie takich gier jak Spider-Man, God of War czy doskonałe dźwiękowo The Last of Us: Part II z pewnością warto zaopatrzyć się w dobrej jakości słuchawki.
Arctis 1
Zacznijmy od przewodowych Arctis 1. W zestawie znajduje się krótki kabel ze złączem minijack, przedłużka z rozbiciem na złącze mikrofonowe i dźwiękowe do PC oraz odczepiany mikrofon.
Żeby podpiąć słuchawki do PS4, najłatwiej będzie skorzystać z krótkiego kabla minijack i wpiąć go do pada. Konsola bez problemu wykryje sprzęt i przełączy się na niego w menu. Po chwili będziemy mogli cieszyć się głębokim i przestrzennym dźwiękiem. Wystarczy jedynie podłączyć mikrofon i rozpocząć rozmowę przez „imprezę” z naszymi znajomymi. Tam samo działa to w przypadku pozostałych urządzeń – wepniemy je do złącza minijack w padzie od Xboksa czy konsoli Nintendo Switch.
Arctis 1 Wireless
Słuchawki bezprzewodowe, więc ich podłączenie będzie różniło się od modelu Arctis 1. W zestawie znajdziemy specjalny adapter na złączu USB-C. Bez problemu funkcjonuje on z laptopami, smartfonami z Androidem, konsolą PlayStation 4 oraz Nintendo Switch. Jest o tyle ciekawym rozszerzeniem, że pozwala uniknąć łączenia przez Bluetooth i zrywania połączenia. Nie sprawia też kłopotów z wykrywaniem słuchawek i żmudnym procesem „parowania”. Działa natychmiast. Co warte odnotowania, dla niektórych telefonów nie wszystkie funkcje będą dostępne. To zależy od modelu. Przy nowszych urządzeniach (jak Galaxy Note10 i wyżej) adapter SteelSeries będzie wspierać rozmowy głosowe. Starsze smartfony niestety odtworzą przez adapter wyłącznie muzykę i w takich okolicznościach musimy skorzystać z przewodu minijack.
Dla PS4 oraz Xboksa One (a także Xboksa Series X w przyszłości) należy wykorzystać załączoną w zestawie przejściówkę na USB-C, do której wepniemy adapter. To wystarczy, by cieszyć się pełnią funkcjonalności Arctis 1 Wireless. W pudełku znajdziemy też przyjemny bonus od producenta – kod na miesięczną licencję Microsoft Xbox Game Pass (dla modeli Arctis 1 Wireless for Xbox).
Arctis 3 – słuchawki z odpinanym przewodem minijack
Decydując się na model Arctis 3, musimy wiedzieć, że podłączenie do dowolnego urządzenia następuje poprzez odpinany przewód minijack. Słuchawki nie mają wsparcia dla Bluetooth i jakiejkolwiek formy bezprzewodowości (chcąc ją uzyskać, musimy zainwestować w model Arctis 3 Bluetooth). Działają natomiast z kontrolerem do PS4 i Xboksa One, więc nie musimy przeciągać kabla przez całe pomieszczenie. Na komputerach PC z Windowsem 10 oraz Xboksach One otrzymujemy dodatkowo wsparcie dla Windows Sonic, aktywujące udoskonalony dźwięk przestrzenny. Po podłączeniu słuchawek nie jest wymagana skomplikowana konfiguracja – podstawowe parametry (głośność, priorytet na dźwięki/czat) regulujemy z poziomu menu podręcznego ukrytego pod przyciskami „home” na kontrolerach.
Arctis 9X – dedykowane dla Xboksa One
Ten model powstał z myślą o użytkownikach konsol Microsoftu. Wspiera bardzo istotną funkcję bezprzewodowego połączenia z Xboksem One na tej samej częstotliwości co pady. Nie wymaga do działania żadnych przejściówek i kabli. Żeby aktywować słuchawki, wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk do parowania na słuchawkach, a następnie nacisnąć i przytrzymać przycisk do parowania na konsoli Xbox One. Dokładnie w ten sam sposób, co z nowym kontrolerem. Urządzenie momentalnie wykryje połączenie, a na ekranie TV wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat.
Co ciekawe, słuchawki Arctis 9X korzystają z tych samych technologii, co pady do Xboksów One. Włączając urządzenie, możemy jednocześnie uruchomić konsolę, a w prawym górnym rogu na ekranie telewizora znajdziemy informacje o stanie baterii. Z poziomu słuchawek możemy regulować głośność czatu i muzyki. Arctis 9X wspierają ponadto podwójne połączenie za pomocą Bluetooth. To pozwala na podpięcie smartfona, korzystając jednocześnie z Xboksa One. Tym samym odpalimy Discorda, TeamSpeaka lub inną aplikację do rozmów głosowych, otrzymując dźwięki z gry i czat ze znajomymi jednocześnie. Podłączenie odbywa się na tej samej zasadzie – wystarczy wcisnąć i przytrzymać na słuchawkach przycisk z ikoną „Bluetooth”, a następnie znaleźć urządzenie na telefonie. Prosto, szybko i przyjemnie.
Arctis Pro Wireless – najwyższa półka dla najbardziej wymagających
Najdroższe i najlepiej wyposażone słuchawki w naszym zestawieniu łączą się z urządzeniami i konsolami za pomocą dedykowanego transmitera. Znajdziemy tam wejście i wyjście minijack, złącze microUSB oraz wejście i wyjście optyczne. Już samo to sugeruje, że mamy do czynienia ze sprzętem z najwyższej półki.
Transmiter jest na tyle cwany, że automatycznie dostosowuje wybrane ustawienia do podłączonego urządzenia. Za pomocą przycisków i prostego pokrętła ustawimy głośność, zakres basów, equalizer do muzyki albo odbierzemy czy odrzucimy połączenie głosowe. Pokrętło pozwoli też na wybór priorytetowego źródła – wtedy głośniejsze będą albo dźwięki z gry, albo czat głosowy ze znajomymi. Do działania z PC wystarczy jedynie przewód USB, który odpowiada za zasilanie i przekazywanie informacji o dźwięku, a przy tym dostarcza wsparcie dla dźwięku przestrzennego Windows Sonic (ale tylko z Windowsem 10).
W przypadku PS4 historia jest bardzo podobna – tutaj również możemy podłączyć się za pomocą kabla USB, ale lepsze efekty osiągniemy korzystając ze złącza optycznego i specjalnego kabla zamieszczonego w zestawie. To pozwoli na uzyskanie nieco lepszej jakości, którą przy dźwięku przestrzennym z pewnością odczujemy. Arctis Pro Wireless, podobnie jak Arctis 9X, wspierają podwójne połączenie – z jednej strony przez Bluetooth, z drugiej z bezprzewodowym transmiterem po paśmie 2,4 GHz. Dzięki temu możemy słyszeć muzykę z konsoli lub PC, a za pomocą mikrofonu rozmawiać ze znajomymi przez smartfon i aplikację czatu głosowego i to wszystko z dwóch niezależnych źródeł. Musimy tylko pamiętać, że przy wyborze złącza optycznego należy skorzystać z dodatkowego kabla zasilającego na USB, który można wpiąć z tyłu PS4.
Po podłączeniu słuchawek należy przejść w menu konsoli do zakładki „Ekran i dźwięki”, a następnie do „Ustawień wyjścia audio”. Następnie klikamy w „Podstawowy port wyjścia” i potem wybieramy „Digital Out (optyczne)” zamiast HDMI Out. Pojawi się wybór ustawienia przesyłania dźwięku – zostawiamy „Dolby Digital 5.1ch”. Po kliknięciu „Gotowe” przekieruje nas znowu do ustawień audio. Wchodzimy teraz w „Format Audio (priorytetowy)” i wybieramy „Bitstream (Dolby)”. Czeka nas jeszcze jedna zmiana. Wracamy do głównego menu i szukamy zakładki „Urządzenia”, a następnie „Urządzenia audio”. Tutaj należy przestawić wyjście mikrofonowe na „tylko chat” zamiast wszystkich dźwięków. Gotowe! Nie powinno zająć nam to więcej niż minutę.
Na lewej słuchawce znajdziemy dwa przyciski – jeden do włączenia urządzenia, drugi do parowania za pomocą Bluetooth. By odpalić Arctis Pro Wireless, wystarczy przytrzymać ten pierwszy przez dłuższą chwilę. Żeby sparować słuchawki z telefonem, wystarczy przytrzymać drugi z przycisków przez trzy sekundy (aż zacznie migać niebieska dioda) i wyszukać urządzenie w ustawieniach Bluetooth na smartfonie. Co ciekawe, transmiter o którym wspominałem na początku służy też jako stacja dokująca dla wymiennego akumulatora.
Arctis Pro Wireless, mimo bardzo bogatego zestawu, nie są skomplikowane w użytkowaniu, za co plus należy się producentowi. Konfiguracja urządzenia odbywa się ekspresowo, a jego podłączenie jest bardzo proste i szybkie. Słuchawki oficjalnie nie wspierają Xboksa One.
Przeczytaj również
Komentarze (35)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych