Najlepsze gry ekonomiczne. TOP 10 – Ranking gier ekonomicznych
Na dziś przygotowaliśmy dla Was ranking najlepszych gier ekonomicznych, który bez wątpienia pozwoli Wam zapoznać się z masą tytułów, gdzie kluczowym elementem będzie odpowiednie zarządzanie - głównie finansami. Tego typu produkcje kierowane są oczywiście do konkretnej niszy i na pewno nie trafią do wszystkich. Jeśli jednak polubicie tego typu zabawę, to najlepsze gry ekonomiczne dostarczą Wam setek, jeśli nie tysięcy, godzin znakomitej zabawy przed komputerem i licznymi tabletkami w Excelu. Sprawdźcie koniecznie, jakie tytuły trafiły do naszego zestawienia.
Pod koniec ubiegłego tygodnia przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych gier strategicznych. Dziś przyszła kolej na gatunek nieco pokrewny i w znacznym stopniu wywodzący się właśnie z tamtego – początkowo mogliśmy mówić o pewnej gałęzi strategii, ale dziś jest to bez wątpienia zbiór, który trzyma się na własnych fundamentach. I to całkiem stabilnie. Szykujcie się na ranking gier ekonomicznych!
Wybierając kolejne tytuły do zestawienia, chcieliśmy zadbać także o to, by całość była w znacznej mierze różnorodna. Z tego względu na liście z najlepszymi grami ekonomicznymi nie znajdziecie dwóch odsłon tego samego cyklu albo pozycji, które pojawiły się we wspomnianym wcześniej zestawieniu strategii (jak choćby Factorio). Tu postawiliśmy na pozycje, które w dużej mierze traktują o zarządzaniu i biznesie, ale było miejsce również dla kilku symulatorów.
Jeśli oczywiście Waszego ulubionego tytułu zabrakło w tym rankingu, zdecydowanie warto wspomnieć o nim w sekcji komentarzy. Napiszcie, jaka była Wasza ulubiona gra ekonomiczna i w której spędziliście najwięcej godzin na optymalizowaniu zarobku, by tylko przygotować się na kolejne wyzwania rzucane przez grę. Czekamy na propozycje, a tymczasem przejdźmy do głównego dania tego wpisu!
Zobacz także: Najlepsze gry strategiczne
RollerCoaster Tycoon 3 (2004) – TOP 10 – Najlepsze gry ekonomiczne
Zestawienie otwiera nam trzecia część bardzo dobrze znanej serii gier ekonomicznych o zarządzaniu swoim parkiem rozrywki – z naciskiem na kolejki górskie! Ogromnym krokiem naprzód było przeniesienie całości w trójwymiar, albowiem sprawiało, że poszczególne budowle robiły jeszcze większe wrażenie. Każdy z nas ma w sobie trochę z dziecka, a tego typu tytuły pozwalają połechtać troszkę tę cząstkę w sobie. Choć nie oznacza to bynajmniej, że rozgrywka jest banalna. Będziemy musieli się nieźle napocić, aby całość zaczęła na siebie zarabiać.
The Sims 4 (2014) – TOP 9 – Najlepsze gry ekonomiczne
Choć wielu fanom tradycyjnych gier tego typu może się to wydać dziwne, to The Sims 4 są bez dwóch zdań ekonomicznym symulatorem życia. Musimy zarządzać po prostu codziennością i zagwarantować naszym bohaterom jak najbardziej dostatnie życie. Oczywiście, po wielu godzinach w grze element ekonomii zaczyna się robić w standardowej formule banalny, ale wtedy na pomoc przychodzą różnego rodzaju dodatki i pakiety, które pozwalają przejść z biznesem na zupełnie nowy poziom – na przykład poprzez prowadzenie własnej restauracji, aby ta była dochodowa.
Zeus: Pan Olimpu (2000) – TOP 8 – Najlepsze gry ekonomiczne
Impressions Games mają ogromne doświadczenie w kwestii strategii ekonomicznych i w 2000 roku dali na to kolejny dowód, wypuszczając świetny projekt mówiący o funkcjonowaniu świata starożytnej Grecji. Co ważne, rzeczywisty obraz tego obszaru został odpowiednio uzupełniony o elementy tamtejszych wierzeń, więc nie brakuje bogów, wielkich herosów i bestii rodem z Mitologii. Naszym zadaniem jest budować, podbijać, handlować i rozwijać. Wszystko brzmi bardzo łatwo, ale gwarantuję, że zapewnia setki godzin świetnej zabawy.
Fallout Shelter (2015) – TOP 7 – Najlepsze gry ekonomiczne
Pamiętam debiut gry pięć lat temu i ogromny szał, jaki wywołała premiera. Choć sama seria Fallout od Bethesdy nie kojarzy się z projektami ekonomicznymi, to niezwykły spin-off (który początkowo ukazał się wyłącznie na urządzeniach mobilnych) jest zdecydowanie takim przykładem. Gra oparta została o proste założenia, które doskonale znamy z innych tytułów mobilnych, gdzie zmuszeni jesteśmy powiększać naszą bazę i jak najlepiej nią zarządzać. W tym przypadku opiekujemy się mieszkańcami jednego z bunkrów i cały czas rozwijamy jego możliwości. Świetny pomysł studia.
Cities: Skylines (2015) – TOP 6 – Najlepsze gry ekonomiczne
Kolejny projekt w kolejce również debiutował pół dekady temu i było o nim podczas premiery podobnie głośno. Ciekawy tytuł o zarządzaniu miastem od Colossal Order miał być bezpośrednią odpowiedzią na doskonale znane SimCity od wspomnianego już w tym zestawieniu studia Maxis. Naszym zadaniem w grze jest budować i rozwijać sprawnie funkcjonujące miasta, a przy tym zapewnić odpowiedni poziom finansowy, by nie było w nim ubóstwa. Dopóki ekonomia będzie prężnie kwitła, miasto będzie szczęśliwe. Jak to uczynić? W tym już nasza głowa!
Railroad Tycoon II (1998) – TOP 5 – Najlepsze gry ekonomiczne
Były kolejki górskie, więc warto wspomnieć także o klasycznej kolei! Kontynuacja kultowej gry ekonomicznej jest najstarszą pozycją na liście i swoimi założeniami dała początek całej masie przeróżnych tytułów, w które gramy dziś. Ekipa z PopTop Software zrobiła kawał dobrej roboty. A ja muszę przyznać, że nam ludzi, którzy nawet obecnie spędzają długie godziny, jako magnaci kolejowi i obejmują torami coraz dalsze tereny.
Tropico 4 (2011) – TOP 4 – Najlepsze gry ekonomiczne
Choć przez ostatnią dekadę ukazały się dwie nowsze odsłony komediowej serii Tropico, to nie mam żadnych wątpliwości, że to właśnie ta była dla mnie najlepszą spośród wszystkich. Założenia są podobne, jak w pozostałych częściach – jako bezwzględny dyktator pewnej rajskiej republiki, musimy zarządzać państewkiem i poradzić sobie z listą misji, które przygotowali dla nas twórcy z Haemimont Games. Jeśli wciąż nie mieliście okazji grać, koniecznie nadróbcie zaległości.
Capitalism II (2001) – TOP 3 – Najlepsze gry ekonomiczne
Kolejny tytuł sprzed około dwóch dekad, który doskonale potwierdza, że przełom XX i XXI wieku przyniósł nam całą masę genialnych strategii ekonomicznych. W tytule od Enlight Software wchodziliśmy w buty prawdziwego speca od finansów i mieliśmy za zadanie stworzyć największą korporację na świecie, aby zapanować nad globalną gospodarką i obrotem pieniądza. Oczywiście zadanie nie było łatwe i prócz strategicznego myślenia, wymagało od graczy opanowania całej masy taktyk oraz sposobów inwestowania.
Zoo Tycoon 2 (2004) – TOP 2 – Najlepsze gry ekonomiczne
Cudownie wspominam tę grę – bez wątpienia był to jeden z tytułów mojego dzieciństwa! I choć dawniej bawiło mnie wyłącznie budowanie konkretnych wybiegów, bez patrzenia na jakikolwiek dochód, to okazało się, że dopiero gdy dorosłem, tytuł odsłonił przede mną kolejny wymiar frajdy. Prowadzenie własnego zoo, z próbą dopilnowania tego, aby goście byli zadowoleni, a przy tym chętni do płacenia, okazywało się rozrywką na wiele godzin. Do dziś ciepło wspominam czas spędzony z tą niepewnością, czy wreszcie uda się wyjść na plus, gdy przyjdzie wieczorne zamknięcie placówki!
Anno 1800 (2019) – TOP 1 – Najlepsze gry ekonomiczne
Gier z serii „Anno” była cała masa i muszę przyznać, że to jeden z tych przykładów, gdzie kolejne wersje potrafią uczyć się na błędach poprzedników. Z tego względu uważam, że uczciwie będzie tu umieścić ekonomiczny projekt od Ubisoftu. Śmiało mogę jednak napisać, że symbolicznie można oddać tron całemu cyklowi. Założenia są dość proste – wcielamy się w rolę władcy i rozwijamy metropolię, która stanie się światowym potentatem danych czasów. Jeśli boicie się archaicznej grafiki, bez strachu sięgajcie po odsłonę z ubiegłego roku, nie zawiedziecie się!
Najlepsze gry ekonomiczne – Podsumowanie
Przebrnęliście przez cały ranking gier ekonomicznych, więc jestem przekonany, że każdy znalazł coś dla siebie. Tytułów jest mnóstwo, a zależnie od Waszych preferencji odnośnie do zarządzania, możecie wskoczyć do wybranego świata i zająć się biznesem w przeróżnych miejscach – starożytnych polis, nowożytnych wyspach, czy parkach rozrywki.
Wybór jest wyjątkowo duży, a wszystkie najlepsze gry ekonomiczne oferują setki godzin zabawy, gdy już wciągniecie się w biznesową machinę oferowaną przez twórców. Wybierzcie więc mądrze, a jestem przekonany, że przez długi czas nie zaznacie nudy, jeśli chodzi o gry wideo. Nie ma sensu przedłużać – notes i ołówek przed siebie, włączyć tabelki w excelu – możemy zaczynać!
Przeczytaj również
Komentarze (29)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych