Green Hell. Największe zagrożenia w dżungli Amazońskiej

Green Hell. Największe zagrożenia w dżungli Amazońskiej

Maciej Zabłocki | 15.06.2021, 10:00

Dzisiaj skoncentrujemy się na największych zagrożeniach w Amazońskiej dżungli. Opiszemy zwierzęta, gady czy płazy, które będą dla nas szczególnie niebezpieczne. Pokażemy, jakie paskudne stworzenia kryją się w dzikich odmętach najbardziej tropikalnych lasów na ziemi i omówimy, jak można doświadczyć dzikiej natury na własnej skórze. 

Zajmujący powierzchnię ponad 5 mln km kwadratowych las deszczowy Amazonii jest zarazem największym lasem tropikalnym na ziemi. Mieszka w nim ponad 430 gatunków ssaków, prawie 400 gatunków płazów i ponad 3000 gatunków ryb. Do tego blisko 2,5 miliona różnych gatunków owadów z czego większość jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi. To sprawia, że Amazonia jest absolutnie przerażającym miejscem do którego większość z nas nie chciałaby trafić za żadne skarby świata. Dzisiaj przyjrzymy się najgroźniejszym zwierzętom i stworzeniom zamieszkującym te dzikie lasy.

Dalsza część tekstu pod wideo

Mrówka kulista - kto powiedział, że mrówki są niegroźne? 

Wiecie, że użądlenie tej mrówki jest prawdopodobnie najbardziej bolesnym ugryzieniem owada, jakie kiedykolwiek znane było ludzkości. Ból porównuje się do postrzału z pistoletu, dlatego nazwa pochodzi od kuli wystrzelonej z rewolweru. Te groźne insekty mierzą ponad 3 cm i są jednymi z największych mrówek, jakie żyją na naszej planecie. Drugim w kolejności najgroźniejszym stworzeniem zamieszkującym Amazonkę jest Brazylijski Pająk Wędrujący. Ten przerośnięty gad nawet nie potrafi zapleść pajęczyny, po prostu przemieszcza się po tropikalnych lasach w poszukiwaniu pożywienia. Żeruje wyłącznie w nocy. Często chowa się w niektórych domach, pod kamieniami czy powalonymi kłodami. Ich jad jest tak groźny, że bez natychmiastowej pomocy lekarskiej może spowodować śmierć. Często odczuwamy ból przez 24h, mamy problemy ze wzrokiem i oddychaniem. Nikomu nie życzę spotkania oko w oko z takim pajęczakiem. 

Green Hell. Największe zagrożenia w dżungli Amazońskiej

Kolejnym gadem na liście jest Grzechotnik z Ameryki Południowej. To jedne z najbardziej śmiercionośnych żmii znanych człowiekowi. Mierzą nawet 1,5 metra długości i liczą sobie 9 podgatunków, które występują w tamtejszych lasach deszczowych. Wąż w momencie wykrycia zagrożenia zwija się i syczy, żeby odstraszyć potencjalnych napastników. Jeśli to nie przyniesie skutku, wtedy atakuje z morderczą siłą, a jego ugryzienie i wstrzykiwany po nim jad może wywołać trwałą ślepotę, problemy ze słuchem, ogromne bóle głowy i w ostateczności nawet śmierć. Równie przerażające są Piranie Czerwonobrzuche. Gdy tylko niezbyt roztropnie wskoczymy do głębokiej wody, możemy mieć pewność, że te ryby nie odpuszczą zapachu świeżego mięsa. Grupa takich stworzeń może w kilka minut całkowicie usunąć z powierzchni ziemi ciało dorosłego zwierzęcia. 

Równie ciekawymi stworzeniami są powszechnie występujące w Amazonii, Węgorze Elektryczne. Te niesamowite zwierzęta pozostają bardzo niebezpieczne dla człowieka. Ważą blisko 20 kg, a ich specjalne narządy elektryczne wytwarzają ładunki o mocy nawet 6000 elektrolitów, co w rezultacie daje ponad 600W uderzenia prądem. To więcej niż znajduje się w naszych standardowych gniazdkach elektrycznych w zwyczajnych domach. Na szczęście śmiertelne ataki Węgorzy Elektrycznych na ludzi zdarzały się bardzo rzadko i trudno sprawić, by te stworzenia pozostały jakoś szczególnie agresywne wobec człowieka. Nieco inaczej sprawa wygląda z Jaguarem, który w deszczowych lasach tropikalnych występuje bardzo często. Waży nawet 135 kg, jest piekielnie szybki i zwinny, a jego ugryzienie ku mojemu zaskoczeniu, pozostaje najpotężniejsze i najsilniejsze wśród wszystkich kotów - przebija nawet lwa czy tygrysa. Jaguary polują zwykle o świcie i o zmierzchu, starannie wybierając ofiarę i atakując znienacka, bardzo pewnym, natychmiastowym ruchem. 

Najbardziej śmiercionośne stworzenie w lasach tropikalnych? Zatrute żaby

Chociaż trudno w to uwierzyć w obliczu tylu insektów, gadów i owadów, to najbardziej śmiercionośnym stworzeniem kiedykolwiek zamieszkującym dżunglę Amazońską jest... zatruta żaba, występująca w przeróżnych kolorach. Od złotego, przez niebieski, aż po czerwony. Taka żaba potrafi wstrzyknąć człowiekowi dawkę jadu zdolną zabić w jednym momencie nawet dziesięć dorosłych osób. Zjedzenie takiego stworzenia równoznaczne jest w paskudnymi chorobami, obrzękami i rzecz jasna, śmiercią dowolnego osobnika, który pokusi się o łatwe pożywienie. Co ciekawe, w dżungli istnieje tylko jedno stworzenie zdolne przeciwstawić się zatrutym żabom. To pewien gatunek węża, który może pochłaniać dowolną ilość takich płazów i nic mu się nie stanie. Natura jest doprawdy niesamowita. 

Green Hell. Największe zagrożenia w dżungli Amazońskiej

Oczywiście nie są to jedyne niebezpieczne zwierzęta zamieszkujące lasy tropikalne. W Amazońskiej dżungli kryje się bardzo wiele niebezpieczeństw. Znany jest przykład ryby zwanej Wandelią, którą niesamowicie pociąga zapach moczu, przez co potrafi zrobić ogromną krzywdę dowolnemu zwierzęciu czy człowiekowi, jeśli tylko wykryje, że ten... załatwia się w oczku wodnym. Jeśli chcielibyście zobaczyć jakie jeszcze groźne stworzenia możecie spotkać na swojej drodze, spróbujcie zagrać w Green Hell. Produkcję warszawskiego studia Creepy Jar z gatunku survivalu, gdzie najważniejszym zadaniem jest przetrwanie w dzikich odmętach natury, w samym centrum zielonego piekła. To niezwykle realistyczna, bardzo sugestywna i przepełniona niebezpieczeństwami produkcja, w której znajdziecie nie tylko wymienione powyżej zwierzęta, ale także szereg innych, okropnie groźnych istot, w tym plemion i tubylców polujących na obcego człowieka. 

Sprawdźcie także pozostałe teksty, w tym tajemnicze historie prosto z Amazońskiej dżungli w które trudno niekiedy uwierzyć. To miejsce przyciąga poszukiwaczy przygód i podróżników, którzy chcieliby odnaleźć niezwykle, pradawne skarby pozostawione przez człowieka. Choć muszą zmagać się z nadludzkim niebezpieczeństwem, często wygrywa chęć zdobycia czegoś absolutnie unikalnego. Dżungla Amazońska rządzi się swoimi prawami. To dzika, nieskalana ludzką ręką natura w której czas nieco zwolnił, a rządzące tam prawidła przez setki lat pozostają praktycznie niezmienne. To jedno z najbardziej fascynujących miejsc na ziemi. 

Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper