OMEN od HP z RTX Max-Q – laptop dla graczy z 300 Hz matrycą

OMEN od HP z RTX Max-Q – laptop dla graczy z 300 Hz matrycą

Maciej Zabłocki | 06.07.2021, 11:15

Laptopy dla graczy nie są dzisiaj niczym zaskakującym. Znajdziemy na rynku wiele różnych komputerów przenośnych, które nie tylko zachwycają pod względem zastosowanych komponentów, ale nadają się przede wszystkim do regularnego grania. Mamy pod ręką jeden z najnowszych modeli OMEN, który poza świetną specyfikacją, ma jeszcze w rękawie kilka innych zalet. 

Prezentowany dzisiaj laptop jest przedstawicielem gatunku gamingowego. To sprzęt wyglądający bardzo minimalistycznie i elegancko. Jako jeden z nielicznych, wyróżnia się nietuzinkową, czystą stylistyką, będąc przy tym bardzo intrygującym pod względem specyfikacji. W środku opisywanego modelu znajdziecie procesor Intel Core i7-10750H, do tego 16GB pamięci RAM, aż 1TB dysk twardy na złączu SSD i układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 2070 w odmianie Max-Q. Tej nieco bardziej energooszczędnej, mniej wydajnej od „normalnej” edycji, ale dalej piekielnie szybkiej. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Taka specyfikacja pozwala na swobodne rozglądanie się po bibliotece najnowszych tytułów. Nie znajdziemy na rynku gry, której nie odpalimy na tym sprzęcie. Smaczku dodaje też znakomita, 15,6” matryca IPS o rozdzielczości Full HD, ale z częstotliwością odświeżania wynoszącą aż 300 Hz. To wartość, wydawać by się mogło, całkiem zbędna w laptopie gamingowym, ale nie dajcie się zwieść. Z tego urządzenia znakomicie się korzysta, a wykonywanie na nim czegokolwiek jest niezwykle satysfakcjonujące. Pisanie tekstów, przeglądanie internetu, buszowanie po YouTube czy odpalenie dowolnej gry jest ultrapłynne i natychmiastowe. 

OMEN od HP z RTX Max-Q – laptop dla graczy z 300 Hz matrycą

Taka matryca nieco zmienia odbiór treści, ale przyzna to każdy, kto miał w swoim życiu do czynienia z ekranem o wysokiej częstotliwości odświeżania. Dodatkowo, zastosowana matryca IPS w opisywanym modelu OMEN od HP pokrywa ponad 99% barw sRGB. Nadaje się zatem idealnie dla początkujących grafików, wyświetla przy tym świetne, nasycone kolory i dość głęboką czerń. 

RTX 2070 Max-Q – jaką ma wydajność? 

Zamieszczony wewnątrz układ graficzny pochodzi z wyższej półki. W końcu to powszechnie chwalony RTX 2070, co prawda nie o pełnej wydajności, ale daje sobie świetnie radę w każdej produkcji. W porównaniu do mobilnego, bardzo popularnego RTX 2060 (bez dopisku Max-Q) jest nieco szybszy. Ma więcej pamięci VRAM (8GB) umieszczonej na 256-bitowej szynie o wyższej przepustowości. Do tego wyższe taktowanie rdzenia i pamięci, a przy tym pobiera „z gniazdka” zaledwie 80W. GPU dzięki temu mniej się nagrzewa i częściej pracuje z maksymalną wydajnością. 

Różnice w wydajności pomiędzy często spotykanym układem RTX 2060, a RTX 2070 Max-Q wynoszą, w zależności od gry, ok. 8 do 15%. Nie są to zatem olbrzymie wzrosty, ale jeśli możemy zainwestować w takiego laptopa jak OMEN z takim wyglądem, układem chłodzenia i do tego z tak wydajną kartą graficzną, to warto ten temat dobrze przemyśleć. Co muszę przyznać, opisywany dziś model OMEN wyposażono w świetną, pełnowymiarową, podświetlaną klawiaturę ze wsparciem RGB w 16,8 mln kolorów. Producent dorzucił też przyjazny gładzik z wystarczająco śliską powierzchnią, by wygodnie obsługiwało się ten sprzęt bez dodatkowego gryzonia. 

OMEN od HP z RTX Max-Q – laptop dla graczy z 300 Hz matrycą

Zamieszczony wewnątrz procesor Intel Core i7-10750H wyposażono w 6 rdzeni i 12 wątków, taktowanych z maksymalną częstotliwością 5,0 GHz. Taka wartość osiągana jest co prawda bardzo rzadko, ale średnio programy diagnostyczne wskazują między 4,5, a 4,8 GHz. W popularnym benchmarku syntetycznym Cinebench R20 procesor osiąga 3196 punktów. Daje mu to przewagę nad stacjonarnym, ośmiordzeniowym i7-7700K. To porządna wydajność do codziennych zastosowań. Testy jasno pokazują, że ta jednostka poradzi sobie nawet w tak wymagających tytułach jak Metro Exodus w edycji rozszerzonej, Cyberpunk 2077 czy Wiedźmin 3. Co więcej, opisywany dziś laptop OMEN potrafi wygenerować ponad 240 klatek w Counter-Strike’u. A gdybyśmy tak delikatnie obniżyli jakość obrazu, wtedy zagramy w ten tytuł w 300 klatkach, czyli dokładnie z częstotliwością odświeżania matrycy.

Czas pracy na baterii – czy to ma znaczenie w laptopie gamingowym?

Mówimy, że laptop to urządzenie mobilne, ale częściej służy nam on do grania u kumpli, rodziców czy w pracy niż podczas szybkich wypadów do centrum handlowego na obiad lub kawę. OMEN od HP wyposażono w całkiem duże ogniwo, które pozwoli na ponad 4h działania na baterii przy pracy biurowej, przeglądaniu internetu czy oglądania filmów na YouTube. Jeśli włączymy jakąś grę i odpalimy maksymalną wydajność, wtedy po upływie ~80 minut zobaczymy czarny ekran. To niezły wynik przy takich możliwościach i parametrach. 

W laptopie znajdziemy też, rzecz jasna, specjalne oprogramowanie gamingowe OMEN Gaming Hub, który ma wszystko, co potrzebne do ustawienia na naszym laptopie. Warto tutaj przytoczyć pewną ciekawostkę. Ogólnodostępne badania preferencji użytkowników pokazują, że aż 91% graczy woli udostępniać streamy małym grupom osób (w przedziale od 1 do 20). Blisko 61% twierdzi, że udostępnianie doświadczeń z rozgrywki na żywo jest ważne, a 49% wyraziło chęć udostępniania obrazu z kamer internetowych (np. prezentując własną postać). Opierając się na tych danych, w OMEN Gaming Hub dodano aplikację zwaną OMEN OASIS, obecnie w wersji beta, żeby zapewnić graczom szybki i prosty dostęp do transmisji rozgrywki z przyjaciółmi. OMEN OASIS to darmowy do pobrania i łatwy w użyciu dodatek do OMEN Gaming Hub przeznaczony do optymalizacji udostępniania rozgrywki lub wspólnego oglądania treści ze znajomymi. Szybko, łatwo i przyjemnie. 

OMEN od HP z RTX Max-Q – laptop dla graczy z 300 Hz matrycą

Piętnastocalowy OMEN jest zatem doskonałym przykładem urządzenia przeznaczonego dla graczy, którzy oczekują sprzętu uniwersalnego. Dopasowanego do okazji w jakiej akurat się znajdują. To ślicznie wykonany sprzęt z minimalistycznym designem, odpowiedni zarówno do całonocnych sesji gamingowych, jak i służbowego spotkania biznesowego. Jego układ chłodzenia nie rozkręca się do obrotów turbiny od jumbo-jeta, a w trybie oszczędzania baterii spokojnie wystarczy na długi webinar czy prezentację. Odpali do tego każdą, najnowszą grę i pozwoli na uruchomienie funkcji związanych z ray-tracingiem oraz wsparciem rewolucyjnej technologii DLSS 2.0. To pozwoli zyskać nieco klatek na sekundę i dodatkowo przyspieszyć działanie nowych produkcji. 

Oprogramowanie będące centrum zarządzania laptopem – OMEN Gaming Hub ma na tyle duże możliwości, że wkrótce przygotujemy osobny materiał na jego temat. 

Materiał powstał we współpracy z firmą HP

Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper