Najlepsze przygodówki point & click z ostatnich lat. W te tytuły trzeba zagrać
Przygodówki point and click kojarzą się głównie z latami 80. i 90, czyli ze złotą erą tego gatunku, który od tego czasu wyraźnie stracił na popularności. Mimo wszystko na rynku nadal pojawiają się bardzo mocni przedstawiciele tej kategorii gier. Przed wami wybór 10 najlepszych tytułów z tej grupy, wydanych na przestrzeni ostatnich 15 lat. Bez remasterów starych klasyków, takich jak np. Grim Fandango. W rankingu skupiamy się tylko na nowościach wydanych w tym okresie.
10. Cognition: An Erica Reed Thriller
Cognition to jeden z niewielu projektów, które naprawdę można zaliczyć do kategorii sukcesów po przeprowadzonej zbiórce na Kickstarterze. Pomimo niewielkiego budżetu, wyszła z tego bardzo mocna przygodówka point and click. Jeśli lubicie kryminalne historie z nutką zdarzeń paranormalnych i "magicznych" (główna bohaterka jest agentką FBI dysponującą "szóstym zmysłem", pozwalającym jej wnikać w przeszłość), to zdecydowanie warto dać temu projektowi szansę. Nawet jeśli grafice 3D daleko do ideału – nie tylko pod względem technicznym, ale też stylistycznym.
9. Syberia: The World Before
Przez wiele lat seria Syberia "biedowała" - otrzymywaliśmy gry zdecydowanie poniżej możliwości francuskiego zespołu Microids, który w 2002 roku oczarował wielu fanów przygodówek. Na szczęście ich najnowsze przedsięwzięcie, czyli Syberia: The World Before z marca 2022 roku, okazało się bardzo udane, oferując znakomicie napisany scenariusz, śliczną grafikę, doskonałą muzykę od Inona Zura (autora kompozycji do Fallout 3) i ciekawe zagwozdki. Jeśli szukacie świeżej, mocnej przygodówki point and click, w której nacisk położono na logiczne wyzwania, a nie np. na szukanie przedmiotów w lokacjach, to śmiało sięgajcie po najnowszą Syberię! Szczególnie, że do cieszenia się tytułem nie jest konieczna znajomość poprzednich tytułów w serii (gra zgrabnie przypomina dawne wydarzenia).
8. Deponia
Weterani z niemieckiego studia Daedalic Entertainment zazwyczaj nie rozczarowują fanów tradycyjnych przygodówek. Deponia potwierdziła dobrą formę tego zespołu, zapewniając znakomitą przygodę na tytułowej, totalnie zaśmieconej planecie, na której wcielamy się w Rufusa, próbującego uciec z tego ponurego miejsca. Deponia przyciąga do siebie wypełnioną dobrym humorem fabułą science fiction i śliczną grafiką 2D. Chociaż ten point and click ma już sporo lat na karku (premiera na PC odbyła się w 2012 roku), to całość nadal zachowuje atrakcyjność wizualną. Warto też wspomnieć, że Deponia jest dostępna również na PS4, Switch oraz XOne.
7. Machinarium
Machinarium ma w zasadzie tylko jedną wyraźną wadę: kończy się nieco zbyt szybko (przejście gry zajmuje ok. 6 godzin). Oprócz tego "grzechu" ten cudownie wyglądający tytuł point and click zachwyca co rusz pomysłowością, doskonale zaprojektowanymi łamigłówkami oraz fenomenalnie skomponowanym soundtrackiem i uroczym poczuciem humoru. Produkcja z 2009 roku, w której wcielamy się w małego robota, czaruje nawet pod względem fabularnym. Na korzyść kultowej już pozycji od Amanita Design przemawia jeszcze jeden czynnik: obecność na praktycznie każdej platformie - poczynając od smartfonów, przechodząc przez konsole różnej generacji (PS3, Vita, PS4, XOne, Switch) a na PC kończąc.
6. Tales of Monkey Island: Complete Season
Wiemy już, że nadciąga finalny epizod przygód Guybrusha Threepwooda, nad którym pracuje sam Ron Gilbert (więcej o tym ślicznie prezentującym się projekcie przeczytacie tutaj). Dobrą rozgrzewką przed tą pozycją może być Tales of Monkey Island, czyli kolekcja pięciu znakomicie zrealizowanych epizodów od weteranów z Telltale. Oczywiście z panem Guybrushem w roli głównej. Grafika 3D z tej tradycyjnej przygodówki, wydanej w 2009 roku, obecnie już nie zachwyca, ale scenariusz (w którym nie zabrakło oczywiście arcywroga głównego bohatera, złego pirata LeChucka) oraz dialogi i przygodówkowe wyzwania, wciąż należą do pierwszej klasy w swoim gatunku.
5. Unavowed
Ależ ten tytuł z 2018 roku jest dobry! Dave Gilbert ponownie pokazał, na co go stać w gatunku przygodówek point and click po świetnym The Blackwell Epiphany. Unavowed okazało się jeszcze lepsze od produkcji z 2014 roku, zachwycając klimatyczną pixel-artową oprawą, jak w najlepszych przygodówkach z lat 90., doskonałym dubbingiem i fantastyczną jakością fabuły, opowiadającej o świecie gdzie demoniczno-okultystyczne motywy łączą się z rzeczywistością współczesnego Nowego Jorku.
4. The Whispered World
The Whispered World to hołd dla przygodówek point and click - gra stworzona z ogromną dbałością o szczegóły, która w 2010 roku przypomniała wszystkim, jak wielki potencjał kryje się cały czas w tym gatunku. Produkcja od niemieckiego Daedalic Entertainment cieszy oko czarującą grafiką 2D, ale to tylko pierwszy wymiar fenomenu The Whispered World, które oferuje doskonałe dialogi i wybornie zrealizowane lokacje fantasy. Dla fanów point and clicków to absolutny must-play. Szkoda tylko, że tytuł nie zawędrował nigdy na konsole. Możemy natomiast zagrać w niego - oprócz PC - również na iPadach.
3. Sam & Max: Beyond Time and Space
Pięć epizodów z 2 Sezonu Sam & Max, które zostały wydane na przestrzeni 2007 i 2008 roku, w zasadzie zachowało ogromną atrakcyjność po dziś dzień. W 2021 roku podjęto jednak decyzję o wizualnym odświeżeniu tego hitu od Telltale Games. Remaster, wprowadzony na rynek w formie kompilacji Sam & Max: Beyond Time and Space, to prawdziwa uczta dla fanów klasycznych point and clicków. Doskonałe, komiczne dialogi, piękna, plastyczna animacja, śliczna grafika, masa zwariowanych motywów i fenomenalne wyzwania przygodówkowe, kojarzące się ze złotą erą gatunku point and click - Sam & Max Beyond Time and Space to triumf radosnego game designu i jeden z najlepszych pokazów kunsztu studia Telltale Games, które niestety zostało z powodów finansowych zamknięte w 2018 roku.
2. The Book of Unwritten Tales
Niech żyją staroszkolne point and clicki! Jeśli chcecie przenieść się do świata "oldskulowych" klimatów i nie przeszkadza wam oprawa 3D, to doskonałym wyborem będzie The Book of Unwritten Tales. To baśniowa produkcja fantasy, z fenomenalnie zaprojektowanymi point and clickowymi zagwozdkami, w której nie brakuje masy motywów humorystycznych. Niemiecki zespół King Art Games wspiął się przy okazji "Księgi" na szczyt swoich możliwości, tworząc klasyka gatunku point and clicków.
1. Thimbleweed Park
Thimbleweed Park to najlepszy dowód na to, że fenomenalnie dobre przygodówki można stworzyć nawet przy nieweielkich nakładach finansowych. Nad rzeczoną produkcją z 2017 roku pracowali autorzy Monkey Island (m.in. Ron Gilbert) i Maniac Mansion (Gary Winnick) i od razu po odpaleniu tej perełki wyczuwa się to doświadczenie i doskonale przemyślany gameplayowy projekt. Pixel-artowa grafika nawiązuje do klimatów retro, z początku lat 90., raczej nie powalając swoim przepychem, ale przygodówkowe zagwozdki i akcja osadzona w 1987 roku, przedstawiająca tajemnice w stylu kryminałów neo-noir, to już mistrzowski poziom. Szczególnie, że tytuł zasypuje nas co chwila wysmakowanym humorem. Nie ma lepszej gry na rynku z ostatnich lat, która tak dobrze odtwarzałaby złotą erę przygodówek point and click z epoki świetności silnika SCUMM!
Co ważne - oprócz PC, w Thimbleweed Park zagrać można również na Switch, PS4 i XOne.
Przeczytaj również
Komentarze (40)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych