powerbank_3

Jaki wybrać powerbank do iPhone'a? Przegląd najciekawszych urządzeń na rynku

Maciej Zabłocki | 22.10.2022, 09:42

Współczesne smartfony mają piękne wyświetlacze, zaawansowane aparaty i wydajne procesory, ale w parze z tym idą niestety mało pojemne baterie. Zdarza się, że w trakcie pracy czy wyjazdu po prostu zabraknie nam prądu, a dookoła nie znajdziemy żadnego gniazdka. Wtedy do akcji musi wkroczyć dobry powerbank. W tym tekście sprawdzimy, które z nich są warte uwagi i na co zwracać uwagę w pierwszej kolejności. 

Materiał powstał przy współpracy z RTV Euro AGD.

Dalsza część tekstu pod wideo

Gdy chcesz kupić powerbank, z pewnością na samym początku sprawdzasz ceny, a potem deklarowane przez producentów pojemności. To słuszny kierunek. Warto zatem regularnie mieć w pogotowiu naładowane ogniwo, czyli źródło energii, które następnie przekazuje ją do naszego telefonu. Prosty i teoretyczny przelicznik mówi, że gdy nasz powerbank ma pojemność 10400 mAh, to potrafi dwukrotnie naładować do pełna telefon z baterią o pojemności 5000 mAh. W przypadku iPhone'a 13 lub 14 taka wielkość wystarczy nawet na trzykrotne ładowanie, bo te zazwyczaj mają mniejsze ogniwa, ale lepszą optymalizację oprogramowania, co wpływa na czas pracy. Tutaj znajdziecie całą listę dostępnych modeli iPhone'ów 14 w sieci RTV Euro AGD. 

powerbank_1

Przy wyborze powerbanku istotny jest producent, pojemność i przewidywana żywotność

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy będziemy zadowoleni z zakupu, jest deklarowana przez producenta pojemność, a także żywotność. Warto wiedzieć, że powerbank po dłuższym czasie się zużywa, co w rezultacie prowadzi do spadku właściwości wbudowanego ogniwa. Podobna sytuacja jest zresztą w smartfonach, przy czym te mają odpowiednie technologie, które oszczędzają naszą baterię przed nadmierną degradacją. W telefonach Apple, dla przykładu, jest funkcja ładowania urządzenia z pełną mocą do 80%, by kolejne 20 przebiegało w o wiele dłuższym czasie, chroniąc tym samym wbudowane ogniwo. Powerbanki czegoś takiego nie mają, a dodatkowo wymagają stałej aktywności, by mogły pracować z pełnym potencjałem. Gdy przez kilka dni nie będziemy korzystać z powerbanka, to jego bateria może się nieco rozładować.  

Dlatego tak ważny jest producent i pojemność. Jeżeli kupimy powerbank od renomowanej firmy, możemy mieć pewność, że wystarczy na dłużej. Oczywiście nie są to jedyne elementy na które warto zwrócić uwagę. Ważny będzie także rodzaj złącza - potrzebujemy USB do podłączenia kabelka USB-C lub Lightning do iPhone'a (więcej informacji o powerbankach do telefonów Apple'a znajdziecie na RTV Euro AGD w tekście Jaki powerbank do iPhone). Świetnie, gdyby znalazły się przynajmniej dwa złącza do równoczesnego ładowania dwóch sprzętów. To przydatne w trakcie wakacji, gdy z naszą drugą połową robimy dużo zdjęć i telefony rozładowują się w podobnym momencie. Albo gdy wykorzystujemy kamerę do nagrywania lub korzystamy z elektronicznego papierosa. Każde z tych urządzeń potrzebuje przecież prądu do działania. 

Powerbank_2

Gdy zainwestujesz w powerbank ze złączem USB-C, możesz liczyć na znacznie szybszą prędkość ładowania od tradycyjnego złącza USB, choć wtedy dotyczy to głównie telefonów z Androidem albo ładowarki MagSafe dla nowych iPhone'ów, która również skorzysta z dobrodziejstwa tego złącza. Te mogą być w powerbanku oznaczone symbolami 1A, 2A lub 3A, gdzie dwa ostatnie sugerują znacznie szybsze ładowanie, a to w przeróżnych sytuacjach ma niebagatelne znaczenie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Rzecz jasna na wielkość i ciężar takiego urządzenia. Im większa pojemność, tym większa waga, a to wpłynie na mobilność i zakres możliwości. Niekiedy warto zainwestować w nieco mniejsze ogniwo, by podłączyć je krótszym kablem do telefonu i po prostu przenosić wygodnie ze sobą. W innym wypadku możemy trzymać duży powerbank w plecaku i podłączyć do niego dłuższy kabel, żeby nieprzerwanie korzystać z telefonu (choćby w trakcie nagrywania). No i dochodzimy do jeszcze jednej, ciekawej i dość istotnej funkcjonalności - ładowania indukcyjnego, które staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem stosowanym w telefonach od rożnych producentów. Jeżeli chcecie poznać modele smartfonów korzystających z tego rozwiązania wystarczy kliknąć sprawdź tutaj. Możliwość skorzystania z dobrodziejstw bezprzewodowego ładowania ma znaczenie w przypadku iPhone'ów 12, 13 i właśnie 14. Taka ładowarka musi być zgodna z technologią MagSafe, która pozwala na szybkie dostarczenie dużej ilości prądu do smartfona w krótkim czasie, nie wpływając na kondycję złącza Lightning. To może się w pewnym momencie zużyć lub zanieczyścić od ciągłego wkładania kabla i w rezultacie znacznie gorzej działać.

Źródło: Materiał sponsorowany
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper