xbox 360

Xbox 360 - najważniejsza konsola Microsoftu

Krzysztof Grabarczyk | 22.10.2022, 10:00

Poprzednio wzięliśmy na tapet Xbox One, by spróbować docenić platformę, która przez marketingowy falstart bardzo długo pracowała na szacunek graczy. Czy się udało? Ocenę pozostawiamy dla każdego z osobna, my spędziliśmy tam sporo czasu, zaś Xbox One ustalił mocne trendy. Przed objęciem tronu przez Phila "Króla" Spencera, zespół odpowiedzialny za markę Xbox wyglądał zupełnie inaczej. Xbox 360 debiutuje pod koniec 2005 roku, wprowadza konsole w raczkującą erę HD, stara się promować napęd HD DVD, dopóki ówczesny szef Warner Bros. nie wypowie magicznego zaklęcia podczas CES 2008. Microsoft jednak nie postąpił w zgodzie z tradycją, gdy przyszło zaprezentować światu następcę Xboxa. Padło na stację MTV.

"MTV Presents Xbox: The Next-Generation Revealed", taki oficjalny tytuł nosił 22-minutowy materiał wyemitowany przez amerykańską stację, 12 maja, 2005 roku. Pół roku przed rozpoczęciem globalnej sprzedaży Xboxa 360. Dział marketingu oraz promocji wybrał typowo amerykański przepych. Event poprowadził Frodo (Elijah Wood), gustownie odziana hostessta zgrabnie wkroczyła na scenę, trzymając w dłoni torbę, a w niej? Nowy Xbox, z numerem 360. Dzisiaj całość wygląda jak sztuczne celebrowanie nowej konsoli do gier. Celebrytów nie brakowało, od Wooda po chłopaków z popularnego show "Pimp My Ride", zawitał mistrz deskorolki, Tony Hawk czy Lil Jon. Pokaz spuentował zespół The Killers z utworem "Smile like You mean It". Padły również kluczowe hasła, zbiorowe motto nowej konsoli. O dziwo, hasła nie okazały się pustą reklamą.

Dalsza część tekstu pod wideo

HD Ready? Ready!

undefined

Dawniej nie stawialiśmy za priorytet, by wymienić odbiornik, gdy pod wysłużonym kineskopem podpinaliśmy nowy sprzęt do grania. Ktoś psioczył na liczbę klatek czy średnią rozdzielczość? Liczyła się nowa konsola, nowe gry i lepsze wszystko, z grafiką włącznie. Ten stan umysłu zmienił właśnie Xbox 360. 22 listopada, 2005 roku Xbox 360 trafia do oficjalnej sprzedaży. Producent serwuje klientom wersję Core oraz Premium, gdzie główną różnicę stanowi pamięć HDD. Dysk twardy nie stanowił żadnej rewolucji, ponieważ klasyczny Xbox również został wyposażony w wewnętrzy dysk. Ceny pierwszych telewizorów w standardzie HD Ready nie napawały optymizmem. W 2005 roku polska prasa często wskazywała różnicę w cenach gier oraz sprzętów na tle reszty krajów Europy, gdzie zarobki były kilkukrotnie wyższe, zaś ceny w większości adekwatne. Pierwszy rok nowej konsoli nie był łaskawy dla odbiorców. Xbox 360 na starcie oferował m.in. Perfect Dark Zero czy Kameo: Elements of Power. Nad marketingiem konsoli na świecie widniała następująca chmura zdań: "always connected, always hi def, interconnectivity, personal experience, global community". Wszystko się sprawdziło, choć nie od razu.

Microsoft jako pierwszy producent konsol znacznie rozwinął usługi i platformę cyfrowej dystrybucji. Xbox 360 stawiał na mocny rozwój Xbox Live, które oficjalnie wystartowało już w 2002 roku. Gigant z Redmond był już tak zajęty promowaniem Xbox 360, że kompletnie zapomniano o tym by godnie pożegnać klasycznego Xboxa. Media zarzucały Microsoft, że firma błyskawicznie porzuca Xbox bez mocnego tytułu na pożegnanie. Na upartego rzekłbym jednak, że taką właśnie grą miał być Conker: Live and Reloaded. Futrzak jednak nigdy nie miał mocnej siły przebicia, choć humorem, wykonaniem i rozgrywką bez trudu dorównywał, a miejscami przewyższał konkurencję. Opowiemy o nim innym razem. Xbox 360 zdołał się zadomowić również u nas, choć jednym z decydujących czynników okazały się słabe zabezpieczenia przed piractwem. Konsolę Microsoftu złamano dość szybko. W Polsce oryginalny Xbox nie miał oficjalnej premiery, więc pojawienie się Xbox 360 stało się, w pewnym sensie, wydarzeniem historycznym.

Minął rok pierwszy, odbiorniki HD stały się powoli osiągalne, natomiast gracze zaczęli liczyć się ze świadomością, że sama konsola to za mało by ujrzeć pełnię jakości. Stereotyp konsoli jako samowystarczającego sprzętu do grania, odchodził w przeszłość. Bez HDTV efekt pozostawał nijaki, chociaż Xbox 360 oferował rozgrywkę na kineskopie. Konsola dostarczyła światu format HD DVD, który miał konkurować z Blu-Ray, lecz w 2008 roku, zrezygnowano z tej koncepcji. W trakcie CES 2008, głos w tej sprawie zabrał Barry Meyer, wówczas szefujący Warner Bros., gdy zakomunikował, że wszystkie filmy będą od teraz wydawane w formacie DVD oraz Blu-Ray, pomijając HD DVD. W ślad za tymi słowami podążyły inne wytwórnie. To jednak historia na potem. Xbox 360 stawał się coraz popularniejszy. Przystępna okazała się cena oraz debiut na rok przed potworem, jakim miało stać się PlayStation 3. Sony jednak zaliczyło słaby start co, zapewniło Xbox 360 dodatkową przewagę.

Fenix i spółka

undefined

Xbox 360 zanim dostał prawdziwego killera, padł ofiarą RRoD, czyli sławnego Czerwonego Kręgu Śmierci. Konsole padały masowo, natomiast Microsoft nie szczędził środków na błyskawiczną rekompensatę wzburzonej klienteli. Do współpracy zaangażowano firmę kurierską, FedEx. Producent zadbał by wymiana na nowy egzemplarz konsoli trwała do 24 godzin. Cała operacja miała kosztować Redmond ponad miliard dolarów, choć to nie ostatni, tak potężny wydatek. W 2006 roku pojawiła się prawdopodobnien najważniejsza gra w historii Xbox 360, Gears of War. Za namową deweloperów z Epic Games, Microsoft postanowił zwiększyć moc obliczeniową konsoli, co nieoficjalnie miało kosztować producenta kolejny miliard monet. Nieważne jak było naprawdę, lecz dzięki grze Epic Games, Xbox 360 wreszcie pokazał na co stać konsolowe produkcje w HD, zasilone odpowiednią technologią. Gears of War okazało się drugim Halo: Combat Evolved. Swoje do pieca dołożył Capcom, gdy ukazało się Dead Rising, inicjujący trendy na gry z zombie w tle. Wszystko zaczyna się od Xbox 360.

Xbox 360 był również przyjaznym środowiskiem dla deweloperów. PlayStation 3 z uwagi na dość egzotyczną architekturę, często oferowało gry w pogorszonej jakości, jeśli idzie o multiplatformy. W siłę nadal rosły kwestie związane z budowaniem społeczności, pojawiły się awatary, Microsoft regularnie aktualizował dashboard. Sony nie miało wyjścia, więc stworzyło PlayStation Network. To Xbox 360 wprowadził konsolę w świat telewizorów HD oraz powszechny online. W przeszłości mieliśmy sporadyczny epizod związany z Sega Dreamcast, lecz czasy nie sprzyjały. Xbox 360 zmienił bardzo dużo, nadał trendy i pozostaje najlepiej sprzedająca się konsolą od Microsoftu. Czy kolejne pokolenia Xbox powtórzą ten mocarny sukces?

Z czasem konsola otrzymała nowe modele, w tym najpiękniejszą, czarną wersję Elite. Przetrwała na rynku długo, dostarczając graczom ogrom ciekawych tytułów. Gdyby komuś z Was przyszło do głowy, że Xbox 360 nie miał dobrych RPG, polecamy Lost Oddysey lub Resonance of Fate. Pierwszy raz na konsoli Microsftu pojawiły się także serie Resident Evil czy Final Fantasy. Ze zlych informacji pozostawała jedynie słabnąca forma Rareware, które nie zdołało podbić zmysłów graczy hitem na miarę dawnych lat. Na koniec muszę oddać hołd Xbox 360 w jeszcze innej kwestii, czyli rozwoju i promowania gier niezależnych. Xbox Live Arcade zaczęło przynosić perełki, m.in, Dust: An Elysian Tale, które po latach zremasterowano. Xbox 360 z naszej perspektywy pozostanie inicjatorem trendów, które jeszcze długo nie stracą ważności.

Źródło: PPE
Krzysztof Grabarczyk Strona autora
Weteran ze starej szkoły grania, zapalony samouk, entuzjasta retro. Pasjonat sportów siłowych, grozy lat 80., kultury gier wideo. Pisać zaczął od małego, gdy tylko udało mu się dotrwać do napisów końcowych Resident Evil 2. Na PPE dostarcza weekendowej lektury, czasem strzeli recenzję, a ostatnio zasmakował w poradnikach. Lubi zaskakiwać.
cropper