Jak podłączyć laptopa do telewizora? Jaki kabel wybrać? Jakie wymagania musi spełniać telewizor?
Gdy korzystamy z laptopa gamingowego, często chcemy podłączyć go do niego większego ekranu, by rozkoszować się rozgrywką z wykorzystaniem pada. To udogodnienie wymaga jednak sprawdzonego przewodu. Zdarza się także, że wykorzystujemy potężną jednostkę, która bez przeszkód poradzi sobie z obsługą rozdzielczości 1440p przy 120 Hz. Jakie wymogi musi spełniać kabel czy telewizor, by taka współpraca była możliwa?
Materiał powstał przy współpracy z RTV Euro AGD.
Właściwe podłączenie laptopa do telewizora (dodatkowe informacje w tekście na stronie RTV Euro AGD) na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo proste. Wystarczy przecież jedynie wpiąć kabel HDMI do obydwu urządzeń i już można zacząć działać. Co istotne, jeżeli chcemy wyświetlić rozdzielczość 4K przy 120 klatkach na sekundę, potrzebujemy najnowszego złącza HDMI 2.1. Wsparcie tego standardu musi być także po stronie naszego laptopa, który będzie wówczas gotowy do przesyłania obrazu tej jakości do urządzenia wyjściowego. W przypadku nieco starszych wersji HDMI, będziemy mogli zadowolić się rozdzielczością 4K przy 60 klatkach lub 1440p przy 120 klatkach. Sytuacja wygląda dokładnie tak samo z komputerem stacjonarnym. Podłączenie zewnętrznego wyświetlacza jest zatem obarczone pewnymi wymogami, o których musimy pamiętać.
Jakie korzyści płyną z właściwego doboru telewizora i kabla?
Zaraz po podłączeniu laptopa do telewizora, możemy wybrać kilka sposobów działania tego sprzętu. Możemy albo zduplikować nasz ekran, co sprawi, że obydwa wyświetlacze będą prezentowały dokładnie to samo. Możemy też rozszerzyć pole robocze, tworząc po prostu drugi ekran jako przedłużenie pulpitu. To pozwoli na wygodne operowanie prezentacją w trakcie spotkań biznesowych, gdzie na jednym ekranie możemy wyświetlać slajdy, a na drugim trzymać notatki i wsparcie merytoryczne, gdybyśmy potrzebowali z niego skorzystać. Możemy również wyłączyć jeden z wyświetlaczy, co sprawdza się dobrze przy laptopach gamingowych podłączonych do TV. Taki sprzęt, robiący wówczas za konsolę do gier, nie świeci się w żaden sposób i tym samym nie rozprasza naszej uwagi w trakcie zabawy.
Na co zwrócić uwagę, kupując kabel HDMI? Tutaj wariantów jest kilka, a wbrew pozorom, wybór sprawdzonego kabla ma istotne znaczenie dla przesyłanego obrazu. Są kable, które mają większą przepustowość od pozostałych i potrafią tym samym wyświetlać obraz nawet w 8K i 120 klatkach. To ma duże znaczenie, gdy mówimy o wsparciu dla dodatkowych technologii HDR takich jak Dolby Vision czy HDR10+. Większa przepustowość to więcej informacji, jakie zostanie przekazane do telewizora, który wspiera wszystkie najnowsze standardy. Tym samym możemy wyeliminować tzw. "mleko" na ekranie czy słabe kontrasty. Możliwa jest także poprawa jakości wyświetlanych kolorów, a nawet samej ostrości obrazu. Dzięki kablowi o wyższej przepustowości zadbamy też o wsparcie dla wybranych rozdzielczości i częstotliwości odświeżania matrycy.
Warto wiedzieć, że im dłuższy kabel, tym nieco gorsze będą jego końcowe parametry. Nie zdołamy zauważyć żadnych różnic między przewodem 1 czy 2-metrowym, ale już kupując kabel o długości 10 metrów możemy spodziewać się delikatnych zakłóceń lub pewnych artefaktów w wyświetlanym obrazie. No i pozostaje odpowiedź na najważniejsze pytanie - czy pozłacane końcówki w praktyce cokolwiek dają? Według wielu różnych testów przeprowadzonych w sieci, chodzi jedynie o wytrzymałość i żywotność takiego przewodu. Pozłacana końcówka nie powinna mieć żadnego wpływu na jakość obrazu.
Kupując właściwy kabel, warto upewnić się także, jaki posiadamy telewizor. Ma to duże znaczenie, bo chociaż HDMI 2.1 jest wstecznie kompatybilne, to znajdziemy na rynku kable, które wspierają format 4K i 60 Hz, a my chcemy wykorzystać jeszcze wyższą częstotliwość odświeżania obrazu. Zakup nowego ekranu często wiąże się z określeniem optymalnego budżetu, potrzeb oraz oczekiwań. Jeżeli mówimy o wyświetlaczu pod gaming z PC, warto zwrócić uwagę na dostępność najnowszych złączy. Istotne będzie też wsparcie dla trybu gry, technologii VRR oraz ALLM. Zwróćcie też uwagę na input lag matrycy i obsługę takich technik jak Dolby Vision czy Dolby Atmos. Zainteresowanych serdecznie zachęcamy do odwiedzin powyższych linków, gdzie znajdziecie pełną ofertę telewizorów czy kabli HDMI.
Przeczytaj również
Komentarze (60)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych