Reklama
TGA 2022

TGA 2022 a nominacje. Które gry powinny wygrać w poszczególnych kategoriach

Mateusz Wróbel | 04.12.2022, 19:00

TGA 2022 zbliża się wielkimi krokami, ponieważ wydarzenie odbędzie się już za tydzień, w nocy z czwartku na piątek (z 8 na 9 grudnia). Jak co roku Geoff Keighley przygotował wiele kategorii, w których poszczególne tytuły zawalczą o ważną nagrodę. Pomijając te w mojej opinii najmniej istotne (jak dot. e-sportu, społeczności, wsparcia popremierowego itd.), poniżej przedstawię swoje własne typy co do poszczególnych rankingów, jednocześnie zachęcając, abyście swoimi przewidywaniami dzielili się w sekcji komentarzy.

Najbardziej wyczekiwana gra - Resident Evil 4

Dalsza część tekstu pod wideo
  • Nominowani: Final Fantasy XVI, Hogwarts Legacy, Resident Evil 4, Starfield, The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Konkurencja jest spora, aczkolwiek po najnowszych gameplayach ze Starfielda czy Hogwarts Legacy moje oczekiwania wobec tychże dwóch produkcji sporo spadły. Nie jestem także zagorzałym fanem jRPG-ów, więc stawiam w tym przypadku na Resident Evil 4.

Najlepsza adaptacja - Cyberpunk: Edgerunners

  • Nominowani: Arcane, Cyberpunk: Edgerunners, The Cuphead Show!, Sonic the Degehog 2, Uncharted

Arcane zawiesiło wysoko poprzeczkę, ale twórcy współpracujący z Netflixem i CD Projekt RED idealnie rozbudowali uniwersum, które mogliśmy od 2020 roku zwiedzać za pomocą V. Stawiam na Cyberpunk: Edgerunners.

Najlepsza debiut twórców w warstwie indie - Stray

  • Nominowani: Neon White, Norco, Stray, Tunic, Vampire Survivors

Stray skradł moje serce i po kilku miesiącach od jego debiutu wiem, że nie było to spowodowane wyłącznie premierowym hypem. Takich ciekawych tytułów, wręcz odskoczni od wielkich gier RPG, potrzebujemy.

Najlepsza gra multiplayer - Call of Duty Modern Warfare 2

  • Nominowani: Call of Duty Modern Warfare 2, Multiversus, Overwatch 2, Splatoon 3, Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge

Ten rok pod względem ciekawych gier multiplayer był dość słaby, a byłby tragiczny, gdyby nie świetne pod tym względem Call of Duty Modern Warfare 2.

Najlepsza gra sportowa - F1 22

  • Nominowani: F1 22, FIFA 23, NBA 2K23, Gran Turismo 7, OlliOlli World

Pod względem sportówek było dość mocno i zarazem intrygująco. Bardzo dobrze bawiłem się przy F1 22 i uważam, że daje ona sporo frajdy i w trybach dla pojedynczego gracza, jak i tych wieloosobowych.

Najlepsza gra strategiczna - Dune: Spice Wars

  • Nominowani: Dune: Spice Wars, Mario + Rabbids Sparks of Hope, Total War: Warhammer III, Two Point Campus, Victoria 3

Mało kto spodziewał się, że gra na licencji Diuny osiągnie tak wielki sukces. Jednakże zasłużenie tytuł został zauważony, a następnie doceniony. Mechaniki, funkcje, jak i ogólne założenia zabawy zostały tutaj dobrze przemyślane i zaimplementowane do gameplayu.

Najlepsza gra RPG - Elden Ring

  • Nominowani: Elden Ring, Live a Live, Pokemon Lergends: Arceus, Trangle Strategy, Xenoblade Chronicles 3

Tragiczny był ten rok dla fanów RPG-ów. Gdyby nie japońscy twórcy, to nie moglibyśmy nawet zagrać w jakąkolwiek rozbudowaną pozycję. Dziwi mnie natomiast brak nominacji do tej kategorii Expeditions Rome, które uważam za czarnego konia 2022 roku.

Najlepsza przygodówka/gra akcji - A Plague Tale Requiem

  • Nominowani: A Plague Tale Requiem, God of War Ragnarok, Horizon Forbidden West, Stray, Tunic

Jeśli skupimy się na przygodówce, to bezapelacyjnie postawiłbym tutaj na A Plague Tale Requiem, które swoją formą i mocną, liniową opowieścią niejednokrotnie zaskakiwało. W pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Najlepsza gra akcji - Sifu

  • Nominowani: Bayonetta 3, Call of Duty Modern Warfare 2, Neon White, Sifu, TMNT: Shredder's Revenge

Sifu zaskoczyło wielu graczy swoją nietypową formą i wyzwaniem. Ja także zaliczam się do grupy osób, które są zszokowane tym, jak bardzo wciągające była owa bijatyka i jednocześnie uważam ją na tle innych nominowanych gier w tej kategorii za tę najlepszą w swojej dziedzinie.

Najlepsza gra indie - Stray

  • Nominowani: Cult of the Lamb, Neon White, Sifu, Stray, Tunic

Twórcy Stray ze studia Bluetwelve nie tylko świetnie zadebiutowali, ale zyskali na tyle rozgłosu i przygotowali tak dobrą produkcję, że uważam, iż jest ona najlepszą grą indie z tego roku, minimalnie wygrywając z Sifu i Cult of the Lamb.

Najlepsze wystąpienie aktora/aktorki - Charlotte McBurney (A Plague Tale Requiem)

  • Nominowani: Asly Burch (Horizon Forbidden West), Charlotte McBurney (A Plague Tale Requiem), Christopher Judge (God of War Ragnarok), Manon Gage (Immortality), Sunny Suljic (God of War Ragnarok)

Charlotte McBurney w roli Amicii czuła się już wyśmienicie w A Plague Tale Innocence, a w A Plague Tale Requiem potrafiła jeszcze lepiej oddać towarzyszące protagonistce emocje - czy to złość, zagubienie, radość czy obojętność. Aktorka potrafiła podkreślić także francuski klimat w zwiedzanych lokacjach i cóż... zdziwię się, jeśli nie zostanie (przy takim scenariuszu można by napisać: "ponownie") doceniona przez odbiorców.

Najlepsza oprawa audio - Gran Turismo 7

  • Nominowani: Call of Duty Modern Warfare 2, Elden Ring, God of War Ragnarok, Gran Turismo 7, Horizon Forbidden West

Najprawdopodobniej najcięższa kategoria z TGA 2022. Każda z nominowanych gier ma oprawę audio na bardzo wysokim poziomie. Osobiście jednak postawiłbym na Gran Turismo 7, któremu mimo tego, iż można zarzucić sporo, to jednak przygotowało dopracowane dźwięki wydawane przez pojazdy.

Najlepsza muzyka (soundtrack) - God of War Ragnarok

  • Nominowani: A Plague Tale Requiem, Elden Ring, God of War Ragnarok, Metal: Hellsinger, Xenoblade Chronicles 3

Być może jestem dziwakiem, ale utwory podkreślające nordycki klimat niemalże zawsze wywołują u mnie gęsią skórkę i w pewien sposób mobilizują. Tak było w God of War Ragnarok, którego piosenki tylko zachęcały mnie do rozegrania finału i poznania tej epickiej przygody. Stawiam w tym przypadku na dzieło Santa Monica Studio!

Najlepszy styl artystyczny - Horizon Forbidden West

  • Nominowani: Elden Ring, God of War Ragnarok, Horizon Forbidden West, Scorn, Stray

Podobnie, jak w przypadku oprawy audio, dość trudna kategoria. Każda z produkcji wyróżniała się w tejże dziedzinie czymś wyjątkowym. Jednakże w tym wypadku zagłosowałbym na Horizon Forbidden West, które swoimi widokami wciskało w fotel.

Najlepsza opowieść - A Plague Tale Requiem

  • Nominowani: A Plague Tale Requiem, Elden Ring, God of War Ragnarok, Horizon Forbidden West, Immortality

Pod względem fabularnym bezapelacyjnie wybieram A Plague Tale Requiem za jedną, dla mnie arcyważną rzecz - deweloperzy nie bali się odejść od powielanego schematu, gdzie prawie wszystko kończy się dobrze. W przygodzie Amicii i Hugo tak naprawdę większość rzeczy nie idzie po myśli protagonistów, a fabuła dobija, zmusza do refleksji. Takich opowieści zdecydowanie brakuje na rynku!

Najlepsza reżyseria (całokształt) - God of War Ragnarok

  • Nominowani: Elden Ring, God of War Ragnarok, Horizon Forbidden West, Immortality, Stray

God of War Ragnarok było przemyślaną produkcją i wszystkie aspekty połączono tutaj w bardzo dokładny sposób. Produkcja nie nudzi i myślę, że za kategorię "Best Game Direction" to właśnie ona powinna zebrać laury.

GRA ROKU 2022 - God of War Ragnarok

  • Nominowani: A Plague Tale Requiem, Elden Ring, God of War Ragnarok, Horizon Forbidden West, Stray, Xenoblade Chronicles 3

W wielu kategoriach wyróżniłem A Plague Tale Requiem, ale deweloperom jeszcze daleko do tego, abyśmy uznali ich produkcję za GOTY. Być może kwestię tę "usunąłby" zwiększony budżet na kolejne pozycje. Niemniej - walka w tej kategorii zapewne będzie toczyć się między Elden Ring a God of War Ragnarok. Osobiście bardziej uśmiecham się w stronę tytułu Sony, bo nie po drodze mi z soulslike'ami.

Źródło: Opracowanie własne
Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper