Aktorzy CGI

CGI potrafi wskrzeszać zmarłych. Dziesięciu aktorów, których „przywrócono do życia” za pomocą technologii

Kajetan Węsierski | 01.04.2023, 13:00

CGI, czyli komputerowe generowanie obrazów, ma wiele zastosowań w przemyśle filmowym. Jednym z najbardziej interesujących jest możliwość wskrzeszenia aktorów, którzy niestety odeszli z tego świata. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak skanowanie twarzy i modelowanie 3D, możemy zobaczyć naszych ulubionych aktorów i aktorki ponownie na ekranie w zupełnie nowych filmach.

Jednak przywracanie postaci za pomocą technologii CGI nie funkcjonuje bez kontrowersji. Wiele osób uważa, że jest to naruszanie prywatności i godności zmarłych, a także może wpłynąć na wartość artystyczną filmu. Niemniej, sama technologia jest cały czas rozwijana, a my przynajmniej raz do roku mierzymy się z jej owocami podczas przeróżnych seansów. Choć jest więc dla wielu niemoralnie, to wciąż opłacalnie dla przeróżnych studiów. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Dziś chciałbym przedstawić Wam dziesięć wielkich nazwisk z branży kinowej, które zostały przywrócone do życia właśnie dzięki technologii CGI Co ważne, to nie tylko postacie z dawnych czasów, ale także te, które zginęły na planie filmowym i nigdy nie doczekały końca prac. Takie przywrócenie postaci do życia nie tylko pozwala na kontynuowanie filmów, ale także pomaga w ukazaniu historii postaci w sposób bardziej realistyczny.

Peter Cushing

Zacznijmy od angielskiego aktor, który zmarł w 1994 roku. Mężczyzna został przywrócony do życia w filmie "Rogue One: Gwiezdne Wojny" za pomocą technologii CGI, gdzie oczywiście zagrał postać samego Moffa Tarkina, dowódcy Gwiezdnej Śmierci, w którego rolę wcielał się również w oryginalnej trylogii Star Wars. Sam ruch fani odebrali w gruncie rzeczy bardzo ciepło i potraktowali jako hołd dla postaci. 

Carrie Fisher 

Pozostając w klimatach głośnej kosmicznej marki, kolejna w zestawieniu jest niezwykle popularna aktorka, która zmarła w 2016 roku. Kobieta została przywrócona do życia w filmie "Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”, gdzie wykorzystano nagrania z poprzednich produkcji oraz oczywiście technologię nakładania cyfrowej twarzy. Sam występ był raczej zaledwie symboliczny, ale odbił się sporym echem w popkulturze. 

Audrey Hepburn

Dość niecodzienny przykład, albowiem mowa tu o ikonie kina lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Kobieta pojawiła się (choć poprawniej będzie napisać, że została cyfrowo przywrócona do życia) w reklamie kawy Nespresso z 2013 roku. Dzięki technologii CGI zjawiskowa aktorka w pewnym sensie pojawiła się na ekranie i zagrała wraz z George'em Clooney’em. Tu, głównie ze względu na to, iż mieliśmy do czynienia z reklamą, pojawiła się masa kontrowersji. 

Bruce Lee 

Bliźniaczy przypadek miał miejsce w przypadku legendarnego aktor, który zmarł w 1973 roku. Ów został w pewnym sensie „wskrzeszony” w 2013 roku dzięki technologii CGI, na potrzeby… Reklamy popularnej whisky. Dobry powód? Cóż, niekoniecznie, choć przy odpowiednich nakładach gotówki można sobie pozwolić a wiele. W reklamie wykorzystano cyfrowe modele postaci Bruce'a Lee oraz nagrania głosu aktora. 

Brandon Lee

Nie uciekając od Bruce’a Lee, przejdźmy do Brandona Lee - jego syna. Aktor zginął w tragiczny sposób podczas kręcenia filmu "The Crow" w 1993 roku (mężczyzna został przypadkowo postrzelony na planie). Dzięki technologii CGI, jego twarz została nałożona na ciało kaskadera, który zastąpił go w ostatnich scenach filmu, których nie zdążono nakręcić. Zauważyliście to podczas seansu? 

Paul Walker 

Jedna z najgłośniejszych sytuacji z ostatnich lat, bez wątpienia. Aktor, który zginął w wypadku samochodowym w 2013 roku, został kilkukrotnie przywrócona do życia na potrzeby serii za pomocą technologii CGI. Zresztą, prawdopodobnie każdy, kto miał przyjemność oglądać siódmą odsłonę serii w kinie, spocił lekko oczy podczas sceny kończącej całą produkcję… Cóż, kto wie, być może jeszcze kiedyś ujrzymy jego cyfrową wersję. 

Oliver Reed 

Brytyjski aktor, który miał okazję występować w filmie "Gladiator" w 2000 roku, zmarł niestety jeszcze w trakcie trwania nagrań. To sprawiło, iż trzeba było albo całkowicie usunąć go z produkcji (na co prawdopodobnie było za późno), albo posiłkować się technologią CGI. Dziś wiemy już, że postawiono na to drugie i chyba nie można z całym przekonaniem napisać, aby był to zły wybór. 

Philip Seymour Hoffman 

Kolejna stosunkowo świeża sprawa (ledwie sprzed dziesięciu lat) dotyczy aktora, który zmarł w 2014 roku. Mężczyzna zmarł jeszcze w trakcie kręcenia drugiej części „Kosogłosa” z cyklu „Igrzysk Śmierci” i w pewnym sensie musiał zostać przywrócony do życia poprzez CGI. Cóż, dziś wiemy już, że zrobiono to możliwie minimalnym nakładem jego udziału, a sam scenariusz przerobiono tak, aby pojawił się on jak najrzadziej (dla przykładu - ostatnia, kultowa scena miała być początkowo inna). 

Marlon Brando 

Ikona kina XX wieku zmarła w 2004 roku i był to bardzo smutny moment dla całej branży. Wszak można czasem odnieść wrażenie, iż ktoś z taką charyzmą ekranową rodzi się raz na wiele lat.  Mężczyzna została przywrócona do życia w filmie "Superman Returns" w 2006 roku, aby mógł zagrać postać Jor-El, ojca Supermana. Twórcy podeszli jednak do tematu stosunkowo delikatnie i odtworzyli go tylko na potrzeby archiwalnych przekazów. 

Roy Scheider

Na sam koniec aktor, do którego „wskrzeszenia” CGI zostało wykorzystane w pewnym sensie tylko częściowo. Specjalista od makijażu, Louis Lazzara, stworzył specjalną lateksową maskę, która miała przypominać zmarłego aktora. Na to nałożono odpowiednią dawkę CGI i cyk - efekt końcowy udało się wpleść do filmu "Iron Cross". Ów zdobył raczej mieszane opinie, ale na zawsze zapisał się dużymi literami dla fanów rzeczonego aktora. Oglądaliście? 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper