HBO Max logo

HBO Max z czystkami w kwietniu?! Te filmy nadróbcie, zanim znikną

Kajetan Węsierski | 10.04.2023, 20:30

Jest wiadome, że usługi streamingowe nie oferują wiecznych możliwości oglądania. Klientom nie są sprzedawane same filmy i seriale, lecz jedynie dostęp danych treści. W praktyce oznacza to, że korzystanie z nich jest formą wypożyczenia, a czas trwania wypożyczenia zależy zarówno od opłacanej subskrypcji, jak i od umów między usługodawcami, na które klienci nie mają wpływu. Innymi słowy, czasami określone tytuły mogą nagle zniknąć z platformy, a my możemy pożegnać się z nimi bezpowrotnie.

Na szczęście, zazwyczaj jesteśmy w stanie dowiedzieć się odpowiednio wcześniej, kiedy dany film lub serial zostanie usunięty z platformy, dzięki czemu mamy czas na nadrobienie zaległości przed jego zniknięciem. I dopóki nie są to dziesiątki pozycji, dopóty mamy szansę zapoznać się z tym, co w niedalekiej przyszłości zostanie z oferty usunięte.

Dalsza część tekstu pod wideo

Wkrótce podobna sytuacja zdarzy się na platformie HBO Max, o czym pisaliśmy w jednym z naszych newsów. Z tej przyczyny, postanowiłem wyselekcjonować dziesięć tytułów (z małym wyjątkiem), które moim zdaniem warto nadrobić przed ich zniknięciem. Oczywiście, wybór był bardzo trudny i z pewnością dałoby się wskazać znacznie więcej filmów warte uwagi. Niemniej, zachęcam do sprawdzenia! 

Baby Driver (2017) 

Zaczynamy thrillerem akcji o młodym kierowcy uciekającym z grupą złodziei po udanym napadzie. Film wykorzystuje perfekcyjnie dobraną ścieżkę dźwiękową, która wprowadza widza w ekscytujący nastrój, który w połączeniu z kapitalnymi  choreografiami scen wyścigów samochodowych robi robotę. Reżyseria Edgara Wrighta widoczna jest tu gołym okiem i jeśli nie oglądaliście - sprawdźcie. 

Chłopiec w pasiastej piżamie (2008) 

Najsmutniejsza pozycja na liście, do której trudno wracać po kilka razy. Film opowiada historię Bruno, syna niemieckiego oficera SS, który nawiązuje przyjaźń z chłopcem żyjącym w obozie koncentracyjnym i oparty na bestsellerowej powieści Johna Boyne’a. Ukazuje ludzkie cierpienie, niesprawiedliwość i to, czym wojna jest często poza frontem. Reżyseria Marka Hermana oraz świetna gra aktorska Asy Butterfielda i Davida Thewlisa czynią ten film niezapomnianym.

Harry Potter (2001-2011)

Wspomniałem we wstępie o wyjątku - i tym właśnie jest ten przykład. Nie mamy tu bowiem jednego filmu, a aż osiem. A będąc dokładniejszym - wszystkie ekranizacje książęk od J.K. Rowling o tytułowym Harrym Potterze. Jest dla mnie wielkim zaskoczeniem, dlaczego ma dojść do skasowania całej czarodziejskiej sagi, ale jeśli wciąż nie oglądaliście, to lepsza okazja może się prędko nie nadarzyć. 

Diuna (1984) 

Dalej jest adaptacja klasycznej powieści science-fiction Franka Herberta. Film przedstawia walkę rodu Atrydów o planetę Arrakis, zwaną również Diuną, gdzie znajdują się najcenniejsze surowce we Wszechświecie. Reżyseria Davida Lyncha oraz znakomita obsada aktorska, w tym m.in. Kyle MacLachlan, Sting i Patrick Stewart, wprowadzają widza w tajemniczy i wciągający świat stworzony na potrzeby powieści. Choć nowa wersja też robi robotę, to tu mamy do czynienia z prawdziwym klasykiem. 

Przyczajony tygrys, ukryty smok (2000) 

Trzeba wspomnieć także film opowiadający historię młodej wojowniczki Jen, która ucieka z rodzinnego miasta, by zacząć trening u mistrza Li Mu Bai. Film w reżyserii Anga Lee został nagrodzony czterema Oscarami i jest uważany za jedno z największych arcydzieł chińskiego kina. Klimat filmu, w połączeniu z pięknymi krajobrazami i choreografią walk, sprawia, że jest to pozycja, która na długo wryje się w pamięć. Koniecznie sprawdźcie. 

No Time to Die (2021)

Przyznam, że decyzja o usunięciu najnowszej odsłony przygód Jamesa Bonda (i jednocześnie ostatniej, gdzie w główną rolę wciela się Daniel Craig) jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Niemniej, tak właśnie się stanie. I choć nie jest to najlepsza z części, w których występuje wspomniany aktor, to wciąż warto się z nią zapoznać - pod względem ujęć i muzyki zdecydowanie wysoki poziom. 

Kochanek (1992) 

Stosunkowo mało znany tytuł opowiadający historię młodego pisarza, który podczas pobytu w kurorcie zakochuje się w pięknej starszej kobiecie. Film w reżyserii Bernardo Bertolucciego porusza trudny temat miłości i erotyzmu między kobietą a młodszym mężczyzną, jednak dzięki znakomitej grze aktorskiej Jeremy'ego Ironsa i Liv Tyler, staje się poruszającą i zaskakująco głęboką opowieścią o miłości i tęsknocie.

Wielkie Otwarcie (1996) 

Urocza i zabawna komedia romantyczna, która skupia się na miłości między nieoczywistymi partnerami. Główna bohaterka, Vivian, jest młodą dziewczyną z małego miasteczka w Kansas, która wyjeżdża do Nowego Jorku, by rozpocząć karierę w branży hotelarskiej. Tam poznaje Edwarda, pracownika hotelu, który z początku wydaje się być dla niej nieosiągalny ze względu na różnice kulturowe i społeczne. Jednak dzięki ich wspólnej pasji do jazzu, coraz bardziej się do siebie zbliżają…

Spokój w sercu (2014) 

Należy wspomnieć także poruszający dramat, który ukazuje proces wewnętrznego uzdrawiania po traumie. Główna bohaterka, Maria, jest matką, która straciła swojego syna w tragicznym wypadku. Przeżywając niezwykłe poczucie straty, postanawia udać się na pielgrzymkę do Santiago de Compostela, aby znaleźć w sobie spokój i znaczenie. W trakcie swojej wędrówki spotyka innych pielgrzymów i doświadcza różnych wyzwań, co pozwala jej spojrzeć na życie z innej perspektywy. Zdecydowanie nie dla każdego i na pewno nie w formie luźnego odstresowania.

Once (2007) 

Na koniec wyjątkowo piękny musical, który opowiada historię dwójki ulicznych muzyków, których drogi przecinają się w Dublinie. Główny bohater, Guy, ma marzenie nagrania swoich piosenek, a jego partnerką w muzyce staje się młoda emigrantka z Czech, o imieniu Girl. Razem, pomimo różnic kulturowych i językowych, pracują nad swoimi utworami, a ich pasja i talent do muzyki z czasem przeradza się w romans. Nie zaskoczę nikogo, jeśli napiszę, że robotę robi tu kapitalna ścieżka dźwiękowa, co? 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper