Kino domowe

Wybieramy najciekawsze zestawy kina domowego na rynku. W co warto zainwestować?

Maciej Zabłocki | 24.06.2023, 07:00

Jeżeli jesteśmy fanami nowych technologii i zainwestowaliśmy już w nowoczesny, duży telewizor, to z pewnością kolejnym krokiem będzie zakup rozbudowanego systemu audio. Dobry dźwięk nie tylko podbija wrażenia z oglądania różnych treści, ale zasadniczo zmienia ich odbiór i sprawia, że jeszcze bardziej zatapiamy się w akcji oglądanego materiału. Równie znakomicie wypada w grach, szczególnie tych, które wspierają Dolby Atmos lub inne, równie udane technologie. Spójrzmy więc na najciekawsze zestawy kina domowego na rynku. 

Materiał powstał przy współpracy z OleOle!

Dalsza część tekstu pod wideo

Zestawy kina domowego to dalej najpopularniejsze rozwiązania po które sięgamy zaraz po zakupie nowego telewizora. Takie sprzęty zwykle złożone są z co najmniej pięciu głośników i jednego amplitunera. Mamy więc dwie kolumny przednie, jedną centralną i dwie boczne, które ustawiamy za naszymi plecami, by wydobyć jak najwięcej przestrzeni z odtwarzanego dźwięku. Takie zestawy mają też zwykle ogromną moc, przekraczającą 500W. Jedną z ciekawszych propozycji w przedziale cenowym do 5000 zł będzie model renomowanej firmy Denon ACV-S660H, wyposażony w pięć kolumn, z czego dwie przednie są doprawdy ogromne. Całkowita moc tego zestawu wynosi 560W. Wspiera Dolby TrueHD, DTS-HD, ma wbudowane WiFi i bluetooth, a także obsługuje AirPlay 2. Amplituner bez problemu obsłuży sygnały 4K i 8K.

Kino domowe w ostatnich latach zyskuje na popularności, znacznie potęgując wrażenia z oglądania filmów czy grania na konsoli

Kino domowe_2

Rozbudowane kino domowe zrobi wielkie wrażenie na wszystkich zaproszonych gościach. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na wsparcie najnowszych technologii, bo często do amplitunera podłączamy zarówno telewizor, jak i konsole, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie wyposażono w najnowszy zestaw złącz, w tym HDMI 2.1 zdolne do przesyłania obrazu jakości 4K/120 lub 8K/60. Jeżeli jesteśmy już posiadaczamy wybranego modelu i planujemy dobrać do niego zestawy kolumn, warto rozglądać się za jednym i tym samym producentem, ale takie rozwiązanie może być też bardzo drogie. Ciekawymi zamiennikami będą choćby modele firmy Taga z edycji Harmony. Bardzo wysoko oceniane produkty o przyzwoitej mocy (ponad 320W), zwykle sprzedawane w zestawach pięciu kolumn, czyli dwóch przednich, głośnika centralnego i dwóch bocznych. Współpracują z większością amplitenuerów na rynku. Warto także zwrócić uwagę na Wilsony, nieco bardziej klasyczne w swoim designie, ale też sporo mocniejsze (cały zestaw ma już zwykle ponad 500W). Są jednak zauważalnie droższe. 

Oczywiście, przy doborze wymarzonego zestawu kina domowego może się zdarzyć, że będziemy kompletować zestaw z osobna. Spójrzmy więc na głośniki centralne, odpowiedzialne główne za odtwarzanie wokali i narracji lektora. Umieszczamy je zazwyczaj w środkowym punkcie naszego salonu, naprzeciwko kanapy, najlepiej pod telewizorem. Trochę jak soundbar, z tym, że tutaj jest to wyłącznie jeden z elementów składowych. Intrygującym wyborem mogą być ponownie produkty firmy Taga o mocy 50W, kosztujące już ok. 349 zł. To tani, ale zadowalający sposób na skompletowanie swojego pierwszego zestawu kina domowego. Głośnik centralny powinien mieć szerokie pasmo przenoszenia. Zwykle wymaga też określonej mocy wzmacniacza celem zagwarantowania właściwego brzmienia. Początkowo będzie znakomitym uzupełnieniem dla dwóch klasycznych kolumn i sprawdzonego amplitunera. Jeżeli więc nie możecie sobie pozwolić na zakup zestawu kina domowego w całości, to zaraz po inwestycji w zestaw 2+1 warto rozejrzeć się za głośnikiem centralnym. 

Źródło: Materiał sponsorowany
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper