The Batteries, czyli jak polski start-up może zrewolucjonizować produkcję baterii do telefonów
Zdecydowana większość urządzeń elektronicznych, w tym smartfonów, wyposażona jest dzisiaj w ogniwa litowo-jonowe, które zasilają te sprzęty od wielu, wielu lat. To niestety nie jest najlepsze rozwiązanie na rynku, a użytkownicy z niecierpliwością czekają, aż inżynierowie w końcu wymyślą coś lepszego. Pomocną dłoń w tej sprawie wyciąga polski start-up z siedzibą w Rzeszowie, który zakończył właśnie wstępne prace nad nowoczesnymi akumulatorami.
Technologia stojąca za cienkowarstwowymi bateriami litowo-jonowymi była już wcześniej znana, ale rzeszowska fabryka zaproponowała rozwiązania, które między innymi znacznie redukują koszty produkcji. Ogniwa opracowane przez firmę The Batteries potrafią bez przeszkód pracować w temperaturze -40 i +180 stopni Celsjusza. Wystarczy też zaledwie 6 minut, by naładować je do pełna za pomocą superszybkiej ładowarki. Co równie ciekawe, po 10 tysiącach ładowań tracą jedynie 5% swojej sprawności, co jest dziesięciokrotnie lepszym wynikiem od baterii stosowanych dzisiaj w każdym ze smartfonów. We współpracy z naukowcami z Białorusi i Litwy, przedstawiono projekt kosztujący doprawdy niewielkie kwoty (nawet kilkadziesiąt razy mniejsze, bowiem wcześniej potrzebne było blisko 1000 dolarów by stworzyć jedną taką baterię), idealne dla "przeciętnego" konsumenta i wszystkich dostawców elektroniki na świecie. Koncepcja została opatentowana i jest rozwijana już od 5 lat.
The Batteries ma przed sobą świetlaną przyszłość, a nad projektem pracują inżynierowie z 15-letnim doświadczeniem
W przypadku baterii cienkowarstwowych praktycznie nie ma ryzyka, że wybuchną one pod wpływem wysokiej temperatury (np. w trakcie uzupełniania energii). Potrafią też znacznie lepiej znosić technologie szybkiego ładowania, co przyspieszy i spopularyzuje produkcję ładowarek o mocy 200 czy 250W. Kluczową specjalizacją start-upu jest inżyneria urządzeń próżniowych przeznaczonych do depozycji, a także organizacja i ograniczenie procesów produkcji masowej zorientowanej na wysoką jakość, przepustowość oraz wydajność kosztową. Dzięki The Batteries, koszt wytworzenia jednej, nowoczesnej baterii litowo-jonowej jest w zasadzie taki sam, jak dotychczasowych akumulatorów, co jeszcze kilkanaście miesięcy temu wydawało się absolutnie nieosiągalne. Baterie przygotowywane we współpracy z The Batteries będą przeznaczone dla smatfonów, laptopów, zegarków i innych urządzeń elektronicznych.
Firma planuje rozpocząć masową produkcję w ciągu najbliższych 3 lat. Na ten moment ukończono już funkcjonalny prototyp linii produkcyjnej w fabryce w Rzeszowie (konkretnie w parku technologicznym Aeropolis), która powstała między innymi dzięki wsparciu prywatnych inwestorów, a także środków pozyskanych z dofinansowania z Unii Europejskiej oraz programów "Inteligentnego Rozwoju" i "Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego". Próbki baterii rozesłano już do pierwszych producentów. Docelowo fabryka będzie w stanie dostarczyć aż do 6 milionów ogniw rocznie. Zgodnie z opinią Komisji Europejskiej, omawiany start-up jest jednym z najbardziej innowacyjnych projektów w Europie o dużym potencjale rynkowym. Chociaż fabryka powstaje w Rzeszowie, a nad nowymi bateriami pracowali między innymi polscy naukowcy, to nie można lekceważyć ogromnej pracy, jaką dołożyli do tego inżynierowie z Litwy i Białorusi. Warto dodać, że funkcjonowanie technologii opracowanej w Rzeszowie zostało potwierdzone m.in. w badaniu "due diligence" na Uniwersytecie w Cambridge w 2021 roku.
Możemy jedynie trzymać kciuki, by start-up zrewolucjonizował produkcję wydajnych ogniw w smartfonach od wszystkich producentów na świecie. Zyskamy dzięki temu nie tylko szybsze czasy ładowania, wyższą żywotność i większe bezpieczeństwo, ale będziemy mieć świadomość, że nawet na drugim końcu świata, przy bardzo wielkich mrozach, baterie dalej będą mogły swobodnie pracować, a telefon pozostawiony w samochodzie na desce rozdzielczej przy pełnym słońcu nie wybuchnie już w wyniku przegrzania akumulatora. Cieszy mnie, że takie projekty powstają w Polsce. To z pewnością nie koniec artykułów o najciekawszych technologiach opracowywanych w naszym kraju. Do usłyszenia!
Przeczytaj również
Komentarze (22)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych