Snapdragon 8 Gen 2

Najnowsze procesory mobilne - co ciekawego znajdziemy dziś na rynku?

Maciej Zabłocki | 30.06.2023, 22:00

Nowe procesory mobilne debiutują dosłownie każdego roku, ale warto regularnie przypominać o najnowszych premierach. Nawet nieco starsze modele są wystarczająco wydajne, by zaspokoić potrzeby większości użytkowników przez kolejne 2-3 lata. Najnowsze jednostki to absolutne demony prędkości, szczególnie patrząc na propozycje układów przeznaczone dla flagowych smartfonów. Spójrzmy więc na najnowsze CPU przygotowane przez Apple, Qualcomm i MediaTek. 

Kiedy zerkniemy na modele flagowych procesorów, to widzimy, że trwa tam nieustraszona walka pomiędzy najnowszym chipsetem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, a układem Apple Bionic A16, gdzie pierwszy z nich charakteryzuje się nieco mocniejszą kartą graficzną, a drugi ma z kolei mocniejszy procesor i lepszy jeden rdzeń. Firma z nadgryzionym jabłuszkiem musi się bardzo postarać w tym roku, by ponownie odjechać konkurencji. Zarówno Qualcomm jak i MediaTek wreszcie znacząco skróciły ten dystans. Według testów przeprowadzonych w popularnym AnTuTu, Snapdragon 8 Gen 2 osiąga wynik całkowity na poziomie 1,28 mln punktów, a Bionic A16 zatrzymuje się w okolicach 945 tysięcy. Geekbench z kolei wskazuje, że w teście jednego rdzenia to A16 wygrywa, osiągając średnio 1870 punktów (do 1480 dla 8 Gen 2), a dla wielordzeniowości - 5338 (przy 4949 dla 8 Gen 2). Nie są to duże różnice i przy codziennym użytkowaniu pozostaną praktycznie niewidoczne. Prym w benchmarkach syntetycznych wiodą obecnie modele od ASUSa, które w tym teście potrafią, przy wielordzeniowości, rozpędzić się nawet do 5660 punktów. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Qualcomm, Apple i MediaTek od wielu lat rywalizują o miano producenta najlepszych układów dla urządzeń mobilnych

A16 Bionic

Qualcomm, obok swojego flagowego modelu Snapdragon 8 Gen 2, zapowiedział już następce, czyli 8 Gen 3, którego zaprezentuje na specjalnym wydarzeniu organizowanym na Hawajach w październiku. Nowa jednostka będzie się charakteryzować jeszcze wyższym taktowaniem, sięgającym nawet 3,7 GHz, otrzyma też nowe GPU - Adreno 750 i zagwarantuje mniejsze zużycie energii dzięki 4 nm procesowi produkcji. Co ciekawe, aktualna jednostka, czyli model 8 Gen 2 zamieszczona we flagowych urządzeniach Samsunga, jest nieco szybsza. CPU rozpędza się do 3,36 GHz (względem standardowych 3,19 GHz), a GPU taktowane jest z prędkością 719 MHz (zamiast 680 MHz), co nieznacznie poprawia wydajność. Ponadto, Qualcomm ma w swojej ofercie jeszcze procesory przeznaczone dla telefonów segmentowanych nieco niżej. Takie telefony jak Motorola Edge 30 czy POCO X5 Pro napędzane są układami Snapdragon 7 Gen 1 i Gen 2, z czego ten drugi zbliża się pod względem szybkości układu 8 Gen 1. Trudno się w tym połapać, a w tych nazwach można się niemal pogubić, ale to wystarczająco dużo, by taki smartfon mógł funkcjonować na najwyższym poziomie przez kolejne 3 lata. Nie brakuje też rozwiązań dla jeszcze niższego segmentu, gdzie wtedy do akcji wkraczają już jednostki Snapdragon 6 Gen 1, wydajniejsze od poprzedników o średnio 35-40%. Te procesory montowane są w telefonach wycenianych zwykle na ok. 1000-1200 zł. 

Apple nie ma aż tylu rozwiązań, co wskazany wyżej Qualcomm i bazuje na kilku opracowanych wcześniej układach. Modele iPhone 14 i 14 Plus zasilane są przez zeszłoroczny, niezwykle wydajny układ Apple A15 Bionic (dostępny także w urządzeniach iPhone 13 Pro i 13 Pro Max). Model wyżej, czyli Apple A16 Bionic, znajdziemy wyłącznie w najdroższych i najlepszych obecnie w ofercie producenta iPhone 14 Pro i 14 Pro Max. W przypadku urządzeń z nadgryzionym jabłuszkiem niewątpliwym atutem jest wieloletnie wsparcie nawet dla starszych modeli telefonów, a dostęp do systemu operacyjnego iOS 17, którego premiera odbędzie się we wrześniu, otrzymają nawet modele wydane blisko 6 lat temu. 

MediaTek z kolei to najmniej popularne, ale zaskakująco wydajne i nowoczesne układy. Flagowy model Dimensity 9200+ zaprezentowany kilka miesięcu temu, również korzysta z najnowszych i najlepszych rozwiązań technologicznych, gwarantując taktowanie jednego rdzenia na poziomie aż 3,35 GHz. Za grafikę odpowiada układ ARM Immortalis G715, którego wydajność skoczyła względem poprzednika o blisko 15%. Wspiera technologię ray-tracingu i obsługuje zaawansowany silnik HyperEngine 6.0. Podobnie, jak w przypadku układów Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, znajdziemy tu obsługę najnowszego standardu WiFi 7, Bluetooth 5.3, a także wsparcie pamięci LPDDR5X i UFS 4.0. Okazuje się, że Dimensity 9200+ jest obecnie najwydajniejszym procesorem mobilnym na świecie, według testów przeprowadzonych w benchmarku AnTuTu, generując wynik na poziomie 1,36 mln punktów, wyprzedzając nawet swojego największego konkurenta, czyli Snapdragon 8 Gen 2. To już tak potężne układy, że sam nie wiem, co jeszcze można w tym świecie zrobić, by miało to jakiekolwiek przełożenie na codzienne użytkowanie. 

Źródło: Opracowanie własne
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper